Zavřít reklamu

Apple dnes společně s dvojicí iPhonů, které logicky následují své předchůdce doplnil své portfolio smartphonů také zbrusu novým modelem s označením iPhone Xr. Novinka se objevuje po boku svých výkonnějších sourozenců iPhone XS a iPhone XS Max a Apple by s její pomocí měl zaujmout především uživatele, pro které jsou dražší varianty iPhonu buď nedostupné nebo zbytečné. Novinka disponuje 6,1″ LCD displejem, což je důležité zmínit, protože právě použitá technologie displeje je tím hlavním, co jej na první pohled odlišuje od jeho dražších sourozenců. Pokud se však bojíte, že je tím pádem telefon méně kvalitní nebo méně technologicky vyspělý, je důležité nezapomínat na fakt, že všechny iPhony do dnešního dne měli právě LCD displej.

Nejlevnější z nových iPhonů přichází v šesti různých barvách, mezi které se řadí černá, bílá, červená (product red), žlutá, oranžová a modrá. K dispozici je pak telefon ve třech různých kapacitách, a to v 64GB, 128GB a 256GB. iPhone XR nabízí hliníkové tělo se skleněnými zády, které umožňují bezdrátové nabíjením, jímž je novinka vybavena. Nově také Apple v letošním roce neuvedl žádný telefon s Touch ID a i nejlevnější iPhone XR nabízí Face ID.

Tim Cook při představování nového iPhone zdůraznil, jak lidé miluji Face ID a jak se stal náš obličej novým heslem. Úspěch iPhone X je podle Applu zkrátka neskutečný a je s ním spokojeno 98 % všech uživatelů. Právě proto se Apple rozhodl dostat vše co lidé milují na iPhone X také na další generaci telefonů.  Celé tělo je z hliníku, který se používá i u ostatních Apple produktů a je to hliník 7000 series.

Technické specifikace

Hlavním rozdílem mezi iPhone XR a prémiovými Xs a Xs Max je v displeji. Nejlevnější iPhone letošního roku totiž nabízí úhlopříčku o velikosti 6,1″ s rozlišením 1792×828 pixelů a technologií LCD. Tu však není potřeba nijak zatracovat, protože kromě iPhone X, právě technologii LCD využívaly všechny doposud představené smartphony od společnosti Apple. Navíc Apple používá liquid Retina displej, který je nejpokročilejším LCD displejem který byl kdy v iOS zařízení použitý. Displej nabízí 1.4 milionů pixelů a rozlišení 1792x 828 pixelů. Telefon nabídne také takzvaný edge-to-edge displej s 120Hz, True Tone, Wide Gamut a unkcí Tap to Wake.

Odebráním Home tlačítka a příchodem Face ID se i tento model může „pochlubit“ výřezem v horní části obrazovky, který v sobě ukrývá technologii starající se o rozpoznávání obličeje. Face ID je stejné jako v případě iPhone X Samozřejmostí je i schopnost bezdrátového nabíjení, kterou tak disponují všechny aktuální modely iPhonu. Uvnitř iPhonu XR najdeme procesor Apple A12 Bionic, tedy stejný typ, jako obsahují nejnovější iPhon Xs a Xs Max. Ovládání je stejné jako u iPhone X s tím, že má sice Haptic touch, ale nemá 3D touch.

Dalším zásadním rozdílem oproti dražším sourozencům je fotoaparát vybavený pouze jednou čočkou. Ten disponuje rozlišením 12 Mpixelů a nechybí True Tone blesk a stabilizace. Nabízí také wide angle, světelnost f/1.8. Novinkou je čočka složená ze šesti prvků. Najdeme zde také funkci Bokeh, která umožňuje kontrolovat hloubku ostrosti stejně jako u iPhone Xs a Xs Max, ovšem zde je tato funkce dělána pouze pomocí výpočtů. V případě dražších modelů je tato funkce dělána pomocí duálního objektivu. Novinka nabídne také depth control, díky čemuž se dozvídáme, že k ní není potřeba duální kamera, jak Apple dříve tvrdil.

Výdrž baterie je o hodinu a pul lepší než v případě iPhone 8 Plus. Telefon nabízí také Smart HDR funkci, stejně jako dražší sourozenci. Face ID kameru s rozlišení Full HD a 60 snímky za vteřinu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Dostupnost a ceny

Apple iPhone XR by měl nabídnout ze všech tří novinek nejzajímavější cenu. Ta sice nebude na úrovni iPhone SE nebo dřívějšího iPhone 5C, přesto jej však Apple vnímá jako nejlevnější ze všech letošních modelů a nabízí jej ve třech kapacitních variantách. Co se barev týká, vaše oblíbená barva cenu nijak neovlivní. Tím co ji však ovlivní jsou právě kapacity. Základní varianta iPhone XR s 64GB pamětí budestát 749$, což je méně než cena iPhonu 8 Plus při jeho loňském představení. Předobjednávky startují už 19. řijna a první zákazníci se svého kusu dočkají o týden později. Tim Cook uvedl, že iPhone Xr je možností jak může Apple dostat nejporočilejší technologie smartphonů k více lidem.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více