Zavřít reklamu

Nově představený iPhone 14 Pro (Max) na sebe strhl nemalou pozornost. Jablíčkáři nejčastěji obdivují naprostou novinku s označením Dynamic Island – Apple totiž odstranil dlouho kritizovaný horní výřez, nahradil jej víceméně obyčejným průstřelem a díky skvělé spolupráci se softwarem jej dokázal vyšperkovat do prvotřídní podoby, čímž znatelně přeskočil svou konkurenci. A stačilo k tomu tak málo. Na druhou stranu pozornost si zaslouží i celá fotosoustava. Hlavní senzor se totiž dočkal 48Mpx snímače, přičemž přišla i řada dalších změn.

V tomto článku si proto detailněji posvítíme na fotoaparát nového iPhonu 14 Pro a jeho možnosti. Ačkoliv na první pohled nám fotoaparát kromě většího rozlišení moc změn nepřináší, tak opak je pravdou. Pojďme se proto podívat na zajímavé změny a další vychytávku nové vlajkové lodi od Applu.

iPhone 14 Pro fotoaparát

Jak už jsme zmínili výše, iPhone 14 Pro přichází s lepším hlavním fotoaparátem, který nově nabízí 48 Mpx. Aby toho nebylo málo, tak dokonce samotný senzor je o 65 % větší než v případě předchozí generace, díky čemuž dokáže iPhone nabídnout dvakrát tak lepší snímky v horších světelných podmínkách. Kvalita v horších světelných podmínkách se pak dokonce ztrojnásobí v případě ultraširokoúhlého objektivu a teleobjektivu. Hlavní 48Mpx senzor má ale řadu dalších výhod. V první řadě se totiž dokáže postarat o zachycení 12Mpx fotografií, kdy díky oříznutí snímku dokáže zajistit dvojnásobný optický zoom. Na druhou stranu plný potenciál čočky dokáže využít i formát ProRAW – uživatelům iPhonu 14 Pro (Max) tedy nic nebrání ve focení ProRaw snímků v rozlišení 48 Mpx. Něco takového je perfektní možností pro focení rozsáhlé krajiny s citem pro detail. Jelikož je navíc takovýto snímek obrovský, je možné jej pořádně ořezat, a i přesto mít ve finále fotografii s relativně velkým rozlišením.

Nutno však zmínit, že i přes přítomnost 48Mpx senzoru bude iPhone fotit snímky v rozlišení 12 Mpx. To má poměrně jednoduché vysvětlení. Ačkoliv větší snímky dokážou skutečně zachytit více detailu a nabídnout tedy lepší kvalitu, jsou podstatně více náchylné na světlo, což jim může ve výsledku uškodit. Při focení perfektně nasvícené scény získáte perfektní fotku, bohužel v opačném případě se můžete setkat s řadou problémů, primárně tedy s šumem. Právě proto Apple vsadil na technologii pixel binning, kdy se do jednoho virtuálního pixelu spojují pole 2×2 či 3×3 pixelů. Ve výsledku tedy dostáváme 12Mpx snímek, který netrpí na zmiňované nedostatky. Pokud tedy budete chtít využít plný potenciál fotoaparátu, budete muset fotit ve formátu ProRAW. Ten si sice vyžádá nějakou tu práci navíc, ale na druhou stranu zajistí nejlepší možný výsledek.

Specifikace objektivů

Nyní si pojďme posvítit na technické specifikace jednotlivých objektivů, jelikož již z těch je patrné, že se nový iPhone 14 Pro (Max) dokáže postarat o parádní fotografie. Jak už jsme zmínili výše, základem zadního fotomodulu je hlavní širokoúhlý senzor s rozlišením 48 Mpx, clonou f/1,78 a druhou generací optické stabilizace s posuvem snímače. Senzor také zvládá zmiňovaný pixel binning. Apple zároveň vsadil na 24mm ohniskovou vzdálenost a celkově je objektiv tvořen sedmi prvky. Následně nechybí ani 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2,2, který podporuje makro focení, nabízí 13mm ohniskovou vzdálenost a je tvořen šesti prvky. Zadní fotomodul následně uzavírá 12Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem a clonou f/1,78. Ohnisková vzdálenost v tomto případě činí 48 mm a nechybí ani druhá generace optické stabilizace s posuvem snímače. Tento objektiv je tvořen sedmi prvky.

iphone-14-pro-design-1

Zcela zásadní roli hraje i nový komponent zvaný Photonic Engine. Tento specifický koprocesor navazuje na možnosti technologie Deep Fusion, která se stará o spojování několika snímků do jednoho pro dosažení nejlepších výsledků a zachování detailu. Díky přítomnosti Photonic Engine začíná technologie Deep Fusion pracovat ještě o něco dříve a dotahuje tak konkrétní snímky k dokonalosti.

iPhone 14 Pro video

Nový iPhone 14 Pro se samozřejmě dočkal parádních vylepšení i v oblasti natáčení videa. V tomto směru se hlavní pozornost upnula na nový akční režim (Action Mode), který je dostupný u všech objektivů a slouží pro nahrávání akčních scén. Ostatně právě proto jeho hlavní sílu tkví v podstatně lepší stabilizaci, díky čemuž můžete s telefonem při natáčení klidně i běhat a ve finále získat čistý záběr. Ačkoliv prozatím není úplně jasné, jak akční režim bude fungovat v praxi, očekává se, že se záznam posléze lehce ořízne právě z důvodu lepší stabilizace. iPhone 14 Pro se zároveň dočkal podpory natáčení ve 4K (při 30/24 snímcích) v rámci filmařského režimu.

.