Zavřít reklamu

Adobe dnes oficiálně uvolnilo do světa Lightroom mobile pro iPad (minimálně iPad 2. generace). Aplikace je zdarma, ale vyžaduje aktivní předplatné Creative Cloud a Lightroom 5.4 pro desktop.

Lightroom mobile je doplněk pro desktopovou verzi populárního správce a editoru fotografií. Stačí se přihlásit vaším Adobe účtem do obou aplikací a zapnout synchronizaci. Naštěstí se jedná o selektivní synchronizaci a máte tak možnost poslat do iPadu jen vybrané kolekce. Uživatelé Lightroom již asi tuší. Synchronizovat můžete jen kolekce a ne libovolné složky z knihovny, což ale v praxi ničemu nevadí – stačí složku přetáhnout do kolekcí a počkat na nahrání dat na Creative Cloud. Synchronizace se zapíná pomocí „zaškrtávátka“ po levé straně názvu jednotlivých kolekcí.

Fotografie jsou většinou obrovské a nebylo by moc praktické si do iPadu nechat přes cloud synchronizovat 10 GB z posledního focení. Na to naštěstí v Adobe mysleli, a proto se do cloudu a následně iPadu nenahrávají přímo zdrojové fotky, ale tzv. „Smart Previews“. Jedná se o náhledovou fotografii v dostatečné kvalitě, kterou lze přímo v Lightroomu upravovat. Veškeré změny se drží fotky ve formě metadat a úpravy provedené na iPadu (online i offline) se při první příležitosti synchronizují zpět do desktopové verze a okamžitě se aplikují na zdrojový snímek. Ostatně tohle byla jedna z velkých novinek pro Lightroom 5, která umožnila editaci fotek na odpojeném externím disku.

Pokud Smart Previews již používáte, je nahrání vybraných kolekcí do cloudu otázkou chvilky (podle rychlosti vašeho připojení). Pokud nepoužíváte, počítejte s tím, že vytvoření náhledových obrázků zabere nějaký čas a výkon procesoru. Lightroom si Smart Previews vygeneruje sám ihned po zapnutí synchronizace konkrétní kolekce.

Mobilní verze si okamžitě stáhne aktuálně synchronizované kolekce a můžete pracovat. Vše se odehrává online, aplikace vám tak nezabere moc místa. Pro pohodlnější práci i bez dat si můžete jednotlivé kolekce stáhnout také do offline podoby. Hezkou vychytávkou je možnost zvolit si úvodní fotku. Pomocí kliknutí dvěma prsty přepínáte zobrazená metadata, kde mimo jiné najdete i obsazené místo ve vašem iPadu. Zdrojová kolekce, která obsahuje 37 fotografií o celkové velikosti 670 MB, vám v iPadu zabere 7 MB a v offline režimu 57 MB.

Funkčně vám mobilní verze umožní editovat všechny základní hodnoty: barevnou teplotu, expozici, kontrast, jas v tmavých a světlých částech, barevnou saturaci a hodnoty clarity a vibrance. Detailnější barevné úpravy jsou ale bohužel řešeny jen formou přednastavených možností. Je jich relativně dost, včetně několika černobílých nastavení, doostření a oblíbené vinětace, ale pokročilejší uživatel by asi spíše uvítal přímé úpravy.

Silná sdný způsob selekce fotek na iPadu. Dobře použitelné to je třeba na schůzce s klientem, kdy snadno můžete vybrat „ty správné“ fotky a označit je. Co ale postrádám, je možnost přidávat barevné tagy a hodnocení pomocí hvězdiček. Podpora klíčových slov a dalších metadat včetně polohy zde také není. Lightroom mobile se v aktuální verzi omezuje jen na označení „pick“ a „reject“. Musím ale uznat, že označování je vyřešeno hezkým gestem. Stačí na fotce táhnout prst nahoru nebo dolu. Gesta obecně jsou povedená, není jich mnoho a úvodní průvodce vás je rychle naučí.

Kolekci můžete založit i na iPadu a nahrát do ní fotky přímo z přístroje. Můžete si tak například pořídit nějakou referenční fotku a ta se vám obratem stáhne do vašeho Lightroom katalogu na desktop. Tohle bude užitečné pro mobilní fotografy s uvedením plánované verze pro iPhone (později tento rok). Fotografie můžete mezi kolekcemi přesouvat a kopírovat. Samozřejmostí je i možnost sdílení na sociální sítě a emailem.

Mobilní verze se povedla. Není dokonalá, ale je rychlá a dobře se ovládá. Je potřeba ji brát jako pomocníka pro desktopovou verzi. Aplikace je zdarma, ale funguje jen po přihlášení k Adobe účtu s aktivním předplatným Creative Cloud. Nejlevnější verze tedy stojí 10 dolarů měsíčně. V českých podmínkách vás bude předplatné stát zhruba 12 eur (kvůli přepočtu 1 dolar = 1 euro a DPH). Za tuto cenu dostanete Photoshop CC a Lightroom CC včetně 20 GB volného prostoru pro vaše soubory. Nepodařilo se mi nikde zjistit, jak je to s úložištěm pro synchronizované fotky, ale do kvóty pro soubory uložené na Creative Cloud se podle všeho nezapočítávají (synchronizuji teď asi 1 GB a místo na CC nijak neubylo).

[youtube id=vfh8EsXsYn0 width=“620″ height=“360″]

Je potřeba zmínit, že vzhled i ovládání je kompletně předěláno pro iPad a je potřeba se ho naučit. Naštěstí vám to zabere pár minut a můžete začít pracovat. Horší je, že programátoři Adobe ještě evidentně nestihli integrovat vše a bude to asi ještě chvilku trvat. Netvrdím, že je aplikace nedodělaná. Jen je vidět, že ještě nejsou integrovány všechny možnosti. Úplně chybí práce s metadaty a i filtrování fotografií je omezeno jen na „picked“ a „rejected“. Největší síla Lightroomu je právě v organizaci fotek, a to mobilní verze úplně postrádá.

Lightroom mobile mohu doporučit všem fotografům s předplaceným Creative Cloud. Je to užitečný pomocník, který je pro vás zdarma. Ostatní mají smůlu. Pokud by tato aplikace měla být jediným důvodem pro přechod z krabicové verze Lightroom na Creative Cloud, klidně ještě počkejte.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/adobe-lightroom/id804177739?mt=8″]

Témata:
.