Zavřít reklamu

Je to pár dnů nazpět, co jsme vám přinesli v pořadí již pátý díl seriálu Profi focení iPhonem. Konkrétně jsme se v tomto díle podívali na úpravu fotografií v rámci aplikace Adobe Lightroom. Vzhledem k tomu, že samotný díl byl už opravdu dlouhý, tak jsem se rozhodl jej rozdělit na dvě části. Zatímco tedy před pár dny vyšla první část tohoto článku, tak dnes vám přinášíme jeho druhou část. Dnes se podíváme na v minulém díle zmíněné presets, další možnosti úprav fotografií, a nakonec se s vámi podělím o parádní balíček presets, společně s postupem pro jejich import. Máme toho před sebou dost, tak se vrhněme přímo na věc.

Úprava pomocí Presets

Jak už jsem nakousnul v minulém díle, tak mezi jednu z nejjednodušších a nejpopulárnějších možností pro úpravu fotografií v Adobe Lightroom patří Presets. Jedná se o jakési přednastavené „šablony“ úprav, které lze aplikovat na upravované fotografie. Samozřejmě ne každý preset se hodí na každou fotografii, a proto je nutné pečlivě mezi presety vybrat ten, který se bude na fotografii hodit nejvíce. Pro zobrazení dostupných presetů stačí, abyste ve spodní části klepnuli na velké tlačítko Presets. Jakmile tak učiníte, tak se v pravé části obrazovky objeví druhý boční panel. V něm už stačí rozkliknout příslušené skupiny presets. Pokud si chcete určitý preset prohlédnout na vaší fotografii, tak stačí, abyste na něj najeli kurzorem. Pokud se vám bude líbit, tak jej aplikujete klepnutím. Nastavení presetu si samozřejmě můžete změnit, a to pomocí zmíněných posuvníků pro úpravu expozice, atd.

úprava fotek v lightroomu
Zdroj: Adobe Lightroom

Další nástroje pro úpravu

V rámci Adobe Lightroom jsou k dispozici také další nástroje pro úpravu fotografií. Můžete se mezi nimi přesouvat pomocí ikon v pravé horní části obrazovky. Ikona otočení a oříznutí samozřejmě slouží k tomu, abyste vaši fotografii mohli jednoduše oříznout do určitého formátu, popřípadě ji zde můžete otočit či překlopit. Pokud klepnete na ikonu náplasti, tak se ocitnete prostředí nástroje Healing Brush, díky kterého můžete provádět retušování štětcem. V bočním panelu si jen poté stačí nastavit velikost, sílu a krytí. Pokud se napravo nahoře přepnete do sekce Brush, tak si můžete pomocí posuvníků nastavit úpravy, které bude s sebou štětec „nést“. Tam, kde poté štětcem přejedete, se nastavení úprav projeví. Dále jsou napravo k dispozici nástroje pro přidání přechodů. Po kliknutí na ikonu tří teček můžete zobrazit další možnosti, například zobrazení originální fotografie bez úprav, atd.

Balíček presets + návod k importu

Jak jsem v minulém a i v tomto díle slíbil, tak také konám. Rozhodl jsem se vám zpřístupnit vlastní balíček presets, které si můžete Lightroomu vložit a volně používat. Balíček presets stačí stáhnout odsud – po stažení je nutné, aby byly veškeré presety umístěné v jedné složce. V Lightroomu poté klepněte vpravo dole na tlačítko Presets a v pravé horní části bočního panelu deaktivujte možnost Hide Partially Compatible Presets. Poté zde klepněte na možnost Import Presets…, najděte staženou složku s presety, a poté klepněte na Import. Presety by se poté měly objevit v bočním panelu od položkou VSCO, pokud je zde nenajdete, tak klepněte na ikonu tří teček, zvolte Manage Presets… a zaškrtněte položku VSCO. Pokud ani poté presets neuvidíte, restartujte Lightroom.

Závěr

Jak už dost možná tušíte, tak se nám seriál Profi focení iPhonem pomalu chýlí ke konci. Tento šestý díl je předposledním dílem tohoto seriálu. V následujícím, tedy posledním, díle se společně podíváme na aplikace, které můžete využít pro úpravu fotografií přímo na iPhonu či iPadu. Tato možnost se hodí pro všechny uživatele, kteří nechtějí platit za Adobe Lightroom, anebo pro všechny uživatele, jenž potřebují upravit fotografie někde na cestách. I v posledním díle se tedy rozhodně máte na co těšit.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více