Zavřít reklamu

Společnost Adobe je softwarová firma zaměřená na oblast počítačové grafiky, publikování a digitálního marketingu. Je známá zejména jako autor standardů PostScript a PDF a výrobce grafických programů Adobe Photoshop a Adobe Illustrator a programů pro publikování/čtení PDF dokumentů, jako jsou Adobe Acrobat a Adobe Reader. Jenže tím to celé samozřejmě jen začíná. Stačí se podívat do App Storu a zjistíte, kolik aplikací v něm od společnosti najdete. 

Mezi nejznámější tituly samozřejmě patří ty již zmíněné, nicméně Adobe stojí i za velice populárním titulem Lightroom pro editaci fotografií a třeba také Premier Rush na editaci videí. Velká síla aplikací společnosti je ta, že jsou obvykle multiplatformní, takže je najdete a můžete používat i v macOS, Windows nebo na Androidu. Díky Adobe Creative Cloudu je zde velkou výhodou to, že na jednom projektu můžete pracovat na jakémkoli zařízení. Existují ale samozřejmě výjimky, kdy dvě jsou dostupné výhradně jen a pouze na iPad.

Adobe Photoshop 

Aplikace se na platformu podívala na konci roku 2019, a to s poněkud rozporuplnými reakcemi. Bylo tomu především proto, že titul postrádal mnoho dospělých funkcí. S postupem času jej však vývojáři patřičně pilovali, a i když samozřejmě pořád jistá omezení nese, nabídne skutečně hodně možností tvorby obsahu a především i podporu pro obě generace Apple Pencilu, což může mnohým otevřít nové možnosti, které nemohou s počítačem plně využít. I když je v App Store k dispozici zdarma, je zde nutné platit předplatné, kdy to měsíční začíná na 189 Kč. Na mobilní telefony jsou k dispozici jisté alternativy. Jedná se především o Photoshop Camera Potrait Lens nebo Photoshop Express. I když jde o zajímavé tituly, kvalit a množstvím funkcí nesahají svému předobrazu ani po kotníky. Aktuální hodnocení Photoshopu v App Store je 4,2 hvězdy.

Adobe Photoshop v App Store

Adobe Illustrator 

Po roce od vydání Photoshopu na iPad se na něho podíval i Illustrator. I jeho velkou výhodou je podpora Apple Pencilu, protože sama aplikace je určená k vytváření nebo editaci ilustrací a tvorbě různé grafiky. Strategie Adobe ale byla stejná, jako tomu bylo v případě předchozího titulu. Ten tak po svém uvedení obsahoval jen základní funkce a možnosti, které jsou s postupnými aktualizacemi vylepšovány a doplňovány. Záleží tedy jen na vašem specifickém použití, jestli si vystačíte s těmi už dostupnými, nebo vám nějaké zásadní chybí. I bez nich se ale jedná o poměrně mocný nástroj, který ve svém stávajícím stavu snadno strčí do kapsy všechny podobné.

Adobe Illustrator v App Store

Adobe Lightroom 

Nejstarší z tria aplikací specializujících se na použití s iPady je již prověřen léty, o čemž svědčí i fakt hodnocení v App Store. V něm dosahuje na známku 4,7 hvězdy, takže se dle uživatelů jedná o nejlepší titul Adobe na iPady, protože předchozí Ilustrator má o desetinu bodu méně, ale také o polovinu méně hodnocení. Jedna z posledních aktualizací navíc Lightroomu přidala možnost upravovat i videa, a to za pomoci stejných ovládacích prvků, které používáte na fotografiích.

Adobe Lightroom v App Store

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.