Zavřít reklamu
iWant

AirPods z pohledu audiofila

iWant

Bezdrátová sluchátka AirPods od Applu nevypadají na první pohled jako produkt, po kterém by v rámci první volby sáhli uživatelé, zakládající si na kvalitě a plnosti zvuku. Nikdo netvrdí, že AirPods jsou z principu špatná sluchátka. Rozhodně ale nemají image audio doplňku, který by uživatelům umožňoval si naplno a stoprocentně vychutnat všechny aspekty hudby, kterou si do nich pouští. Je tomu ale opravdu tak? Vlad Savov z magazínu TheVerge se řadí mezi audiofily a před nedávnem se rozhodl jablečným bezdrátovým sluchátkům podívat blíže na zoubek. Co se mu podařilo zjistit?

Savov od počátku přiznává, že pro něj bylo velmi těžké vůbec brát AirPods vážně. Podstatnou část svého profesního života strávil testováním a používáním drahých sluchátek zvučných jmen a vždy kladl kvalitu poslechu vysoko nad pohodlnost – proto ho drobná, elegantně vyhlížející AirPods na první pohled vlastně vůbec nezaujala. „Když jsem se doslechl, že jsou jako EarPods, důvěrou mě to zrovna nenaplnilo,“ přiznává Savov.

Jako bezdrátová EarPods, nebo ne?

Když se Savov odhodlal AirPods vyzkoušet, byl vyveden z řady omylů. Sluchátka mu ani trochu nepřipomínala jen bezdrátovou verzi EarPods. Dráty zde samozřejmě hrají svou roli. EarPods podle Savova drží v uchu jen velmi volně, a pokud zavadíte o jejich dráty, mohou vám snadno z ucha vypadnout. AirPods ale sedí přesně, pevně a spolehlivě bez ohledu na to, jestli s nimi děláte kliky, zvedáte těžké váhy nebo běháte.

Příjemným překvapením byla pro Savova kromě pohodlí i kvalita zvuku. Teb je ve srovnání s EarPods mnohem dynamičtější, jakkoli na plnohodnotnou konkurenci produktům, zaměřeným primárně na kvalitu zvuku, zatím zdaleka nestačí. Posun v kvalitě je zde ale výrazně znát.

Komu stačí AirPods?

„AirPods dokáží vyjádřit náladu i záměr hudby, kterou poslouchám,“ uvádí Savov, a dodává, že k plnohodnotnému zážitku z poslechu soundtracku k filmu Blade Runner nebo stoprocentní možnosti vychutnání basů sluchátkům stále ještě něco chybí, přesto ho však AirPods příjemně překvapila. „Je v nich dostatek všeho,“ uznává Savov.

AirPods nejsou podle Savova ve srovnání s existujícími standardy technicky kdovíjak úžasnými sluchátky, v kategorii bezdrátových sluchátek typu „earbuds“ jsou však tím nejlepším, co kdy slyšel – dokonce i jejich tolik vysmívaný design shledal Savov velmi funkčním a smysluplným. Díky umístění zařízení pro Bluetooth konektivitu a nabíjení do „stopky“ sluchátek se totiž Applu podařilo u AirPods zajistit ještě lepší a kvalitnější zvuk.

Jde to i s Androidem

Spojení AirPods s iPhonem X je pochopitelně téměř dokonalé, Savov ale zmiňuje i bezproblémové fungování s Google Pixel 2. Jediné, co u Android zařízení chybí, je možnost automatické pauzy a indikátor životnosti baterie na displeji telefonu. Jedním z obrovských plusů AirPods je podle Savova neobvykle vysoká kvalita Bluetooth připojení, která fungovala i v případech, kdy jiná zařízení selhávala.

Ve své recenzi Savov vyzdvihuje i způsob, jakým bylo navrženo pouzdro pro AirPods, které sluchátkům zajistí nabití. Savov si chválí zaoblené hrany pouzdra i bezproblémový způsob, jakým se otevírá a zavírá.

Našla se pochopitelně i negativa, jako je například nedostatečná izolace od okolního hluku (což je ale vlastnost, kterou určitá skupina uživatelů naopak preferuje), nepříliš dobrou životnost baterie (na trhu jsou bezdrátová sluchátka, jejichž provoz vydrží i déle než čtyři hodiny na jedno nabití), nebo cena, která může řadě uživatelů přijít zkrátka příliš vysoká.

Po sumarizaci kladů a záporů ale stále vycházejí AirPods jako velmi vyhovující kombinace funkcí, výkonu a ceny, jakkoli pro skutečné audiofily nepředstavují vrcholný zážitek.