Zavřít reklamu

První generaci AirTagu představil Apple 20. dubna letošního roku, přičemž v prodeji je od 30. dubna. I když se jedná o velice užitečné a praktické zařízení, je zde několik záležitostí, které by mohl nástupce vylepšit. 

Rozměry 

Jako první na řadu přichází samozřejmě samotné rozměry. Nejde ani tak o průměr AirTagu, jako o jeho tloušťku, která je jednoduše příliš veliká na to, aby se dalo zařízení pohodlně schovat např. do peněženek. Protože na toto téma bylo po vydání tohoto lokalizačního štítku mnoho stížností, mohl by se Apple pokusit udělat nástupce tenčí.

Prostup pro poutko 

Hned druhým konstrukčním neduhem AirTagu je, že pokud jej chcete na něco uchytit, typicky zavazadlo, batoh atd., musíte si přikoupit nějaké příslušenství. Protože AirTag neobsahuje žádný prostor pro provlečení šňůrky, můžete jej sice do různých zavazadel vložit, ale další investice se stejně pravděpodobně nevyhnete. Chcete-li jej tak uchytit hned po koupi třeba na klíče, máte jednoduše smůlu. Konkurenční řešení přitom různé prostupy obsahují, zde by se tedy mohl Apple inspirovat. 

Funkce 

Velkou neznámou je zde baterie, kdy se v AirTagu používá knoflíková CR2032. Kdyby chtěl Apple celé řešení zmenšit, pravděpodobně by musel řešit i jiný model. Zde je ostatně velký prostor ke zlepšení, protože aktuální baterie jde vyndat příliš snadno a mohla by tak ohrozit bezpečnost dětí. Zapracovat by se mělo i na dosahu Bluetooth, které by mohlo dosáhnout na 60 m. Velkou výhodou by pak byla plná integrace rodinného sdílení na označení věcí, které používá celá domácnost.

Název 

Samozřejmě se přímo nabízí označení AirTag 2 nebo AirTag 2. generace. Podle toho, co přinese za inovace, by totiž Apple mohl stále prodávat generaci původní. Nabízí se ale i další označení, která vycházejí ze značení produktů společnosti. Opět v souvislosti s funkcemi a ostatně i designem bychom se tak mohli dočkat označení jako AirTag Pro nebo AirTag mini. Pokud přihlédneme ke konkurenci, není vyloučeno ani označení AirTag Slim nebo AirTag Sticker (se samolepící zadní stranou). 

Datum vydání 

Kdyby měl přijít nástupce, kterému by měl původní AirTag vyklidit pole, asi nedává příliš smysl, aby tomu bylo hned na jaře příštího roku. V takovémto případě bychom se dočkali pravděpodobně až na jaře 2023. Pokud by však Apple chtěl portfolio AirTagů rozšířit, je klidně možné, že by nám model Pro ukázal už na své jarní konferenci příštího roku.

Cena 

AirTag aktuálně stojí 29 dolarů, nástupce by tedy měl nést stejnou cenovku. Pokud by však přišla vylepšená verze, dá se soudit, že původní cena první generace zůstane a novinka bude dražší. Přímo se tedy nabízí 39 dolarů. U nás je nicméně cena AirTagu nastavena na 890 Kč, takže vylepšená novinka by mohla vyjít na 1 190 Kč.  

.