Zavřít reklamu

AirTag sice pomáhá nacházet ztracená zařízení, ale bohužel se najdou i tací, kteří jej chtějí využít pro jisté nekalé činnosti. Řeč je primárně o sledování osob, popřípadě ale různých věcí, např. automobilů. Zařízení s Androidem dosud uměly tyto štítky alespoň číst, nyní jim ale Apple poskytl větší možnosti. S pomocí aplikace Tracker Detect totiž zjistí, jestli se nějaký AirTag nachází přímo v jejich blízkosti. 

Jak aplikace funguje 

Tracker Detect je k dispozici v Google Play zdarma, a nepracuje jen s AirTagy, ale s jakýmikoli lokalizátory spadajícími do platformy Najít, tedy i těmi od výrobců třetích stran (např. Chipolo). Aplikace hledá sledovače předmětů v dosahu Bluetooth, tedy typicky do 10 m od vašeho zařízení. Neznamená to ale, že najde všechny lokalizátory ve vašem dosahu. Podmínkou totiž je, že tracker musí být nejprve oddělen od svého majitele, čili že AirTag nebo jiné zařízení nemá spojení s párovaným zařízením.

Použití aplikace Tracker Detect 

Pokud si myslíte, že někdo používá AirTag nebo jiný sledovač položek ke zjišťování vaší polohy, můžete se jej skenováním pokusit najít. Pokud aplikace detekuje AirTag nebo kompatibilní sledovač předmětů v síti Najít ve vaší blízkosti po dobu alespoň 10 minut, můžete na něm dokonce přehrát zvuk, který vám jej pomůže lépe najít. 

Rozhraní aplikace je vlastně velice jednoduché. Po jejím spuštění zde máte jen možnost zvolit Scan, čímž začne samotné hledání trackerů. Pokud nějaké nalezne, zobrazí vám jejich seznam s časovým horizontem, po jaký je ve vaší blízkosti. Opětovným skenováním se pak můžete ujistit, zda je sledovač stále ve vaší blízkosti.

Po rozkliknutí nalezeného sledovače se o něm můžete dozvědět více, tedy zjistit jeho sériové číslo a popřípadě zprávu od majitele. Zákonitě se totiž nemusí jednat o cílené vaše sledování. Je zde přítomen i návod, jak sledovač vyřadit z provozu. Je-li to AirTag, stačí mu vyndat baterii. Pro používání aplikace nemusíte mít u Applu vedený žádný účet.

Kdo hledá, najde 

Vydání aplikace je jasnou reakcí na několik incidentů z poslední doby spojených s AirTagy. Jednalo se zejména o krádeže luxusních vozidel, do kterých zloději ukryli AirTag a pak jej vysledovali až na místo parkování a poté ho odcizili. Už v červnu pak Apple zkrátil dobu automatického přehrávání zvuku po oddělení od majitele ze tří dní na 8 až 24 hodin.

Jenže problém aplikace je v tom, že funguje na požádání, tedy nikoli proaktivně. Platforma Najít oproti tomu umí odesílat upozornění, kdežto Tracker Detect nikoli. I tak už si ale aplikaci z Google Play nainstalovalo více jak 50 tisíc uživatelů, kteří chtějí mít přehled o tom, jestli se do jejich soukromí nezkouší někdo nabourat, a to i přes to, že zatím první hodnotící komentář v obchodě zní pro Apple poněkud nelichotivě, a to: „nic nenajde“.  

.