Zavřít reklamu
Alternote_1

V oblasti digitálních nástrojů pro produktivitu je Evernote jistě jednou z nejoblíbenějších aplikací. Své fanoušky si po celém světě získává svými širokými možnostmi využití, svou spolehlivostí, cloudovou synchronizací a vedle toho také dostupností na takřka všech představitelných platformách.

Velký rozmach této služby a její neustále vylepšování ze strany vývojářů má ale také svoji stinnou stránku. Pro uživatele, kteří Evernote používají primárně jako přehledný poznámkový blok, aplikace postupně ztratila něco ze své jednoduchosti a lehkosti. A právě proto přichází na Mac aplikace Alternote. Pokud tedy patříte mezi méně náročné uživatele Evernotu, oficiální aplikace pro Mac vám již připadá příliš robustní a chcete opět nechat vyniknout především své poznámky, neměli byste tuto novinku přehlédnout.

Alternote je alternativní aplikací pro Evernote, která má za cíl zpříjemnit vám každodenní práci s poznámkami. Nenabízí pokročilé funkce Evernotu jako pracovní chat, mapu poznámek, možnost prezentování nebo funkci anotace poznámek ve formátu PDF. Alternote je mnohem jednodušší a slouží skutečně jen jako prostor pro vaše poznámky (a případně soubory k nim přiložené). V práci s nimi je ale skutečně schopný.

Zážitek z psaní

Hlavní výhodou Alternotu oproti oficiální aplikaci Evernote je dle mého názoru zážitek ze samotného psaní poznámek. Alternote je v první řadě parádní textový editor, který umožňuje snadné formátování textu. Velkým benefitem aplikace je pak i podpora populárního formátu Markdown, který právě formátování usnadní ještě mnohem více.

Potěší také podpora módu pro nerušené psaní, díky němuž můžete pro zaznamenávání textu využít celé okno. Můžete se tak soustředit pouze na práci a nejste vyrušováni žádnými grafickými prvky v okolí. Při psaní v noci vás pak jistě potěší noční režim, který okno aplikace přebarví do tmavší šedé barvy, jež není tak náročná pro oči. Příjemným doplňkem na závěr je počítadlo slov či znaků, které naleznete ve spodní části editoru.

Přehledná organizace

Nespornou výhodou Evernotu je možnost všechny své poznámky přehledně třídit a ač je Alternote v jiných ohledech spíše omezenou verzí aplikace Evernote, třídění poznámek naopak pozvedá na ještě vyšší úroveň. Každá poznámka klasicky náleží k vybranému zápisníku a samozřejmě ji můžete opatřit také štítkem. A právě zde Alternote ukazuje svou sílu. Umožňuje totiž různé štítky barevně odlišit, což při jejich vyšším počtu výrazně napomůže přehlednému třídění.

Opatřit poznámku štítkem je navíc nesmírně jednoduché. Stačí štítek vepsat do spodní části okna s poznámkou či celou poznámku přesunout na konkrétní štítek. Seznam štítků přitom naleznete v levém panelu aplikace. Při třídění poznámek je pak k dispozici ještě jedna možnost, a tou je hvězdičkování. Opatříte-li poznámku hvězdičkou, dostane se jí výsostné pozice na vrcholu levého panelu, odkud k ní budete mít okamžitý přístup.

Nutné je podotknout, že hvězdičkování funguje pouze v rámci Alternotu. V aplikaci Evernote se tedy označení poznámky hvězdičkou nijak neprojeví. Stejně tak funguje i barevné rozlišení štítků. Svou barvu mají štítky pouze uvnitř aplikace Alternote a v klasickém Evernotu existují klasicky bez jakéhokoli příznaku.

Výborný je pak Alternote také vyhledávání. Políčko pro vyhledávání je vždy k dispozici hned nad seznam poznámek a prohledává názvy poznámek i jejich obsah. Neměli byste tedy mít problém vždy se rychle dobrat poznámky, se kterou právě chcete pracovat.

Elegantní odlehčené rozhraní

Alternote je skvělý v tom, že nabízí skutečně jen to, co průměrný uživatel potřebuje a je tedy velice jednoduchý. K dispozici máte okno rozdělené do třech základních částí. První z nich je navigační panel pro přechod mezi všemi poznámkami, poznámkami s hvězdičkou, zápisníky, štítky a košem. Dále je k dispozici panel se seznamem poznámek a vyhledávacím políčkem. Oknu pak vévodí část třetí, kterou je přirozeně editor s tělem vybrané poznámky.

Aplikace vypadá velice dobře a její grafické rozhraní plně ladí s OS X Yosemite. Samozřejmostí je přizpůsobení aplikace pro Retina displej. Hlavním benefitem Alternotu oproti Evernotu je však podle mého ona odlehčenost, kterou jsem již zmiňoval. Alternote je mimořádně nenáročný a má minimální nároky na výkon, což především uživatelé starších MacBooků jistě ocení. Dostatečně výmluvná je již velikost aplikace při stahování z Mac App Storu. Alternote je velký 4,2 MB, Evernote 64,1 MB.

Alternote je v Mac App Storu ke stažení za poměrně příznivých 4,99 €. Jedná se však o časově omezenou zaváděcí cenu. Pokud vás tedy aplikace zaujala a chcete ji vyzkoušet, neváhejte.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/alternote-beautiful-note-taking/id974971992?l=cs&mt=12]

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  A teď si otevřeme nové poznámky v El Capitan a položmě si otázku – nepřišlo to v nejméně vhodnou chvíli? :)

  MABee Arts budou mít ještě těžkou cestu.

  Ano, to máte pravdu. Na druhou stranu, kdo už je člověk na Evernote zvyklý a má v něm desítky či stovky poznámek, nebude se mu chtít přecházet… Pro toho je pak Alternote příjemnou aplikací pro poznámky, které už má.

  Má to Alternote možnost syncu přes icloud či dbx?

  Jinak nepředpokládám že notes v Kapitánovi stejně budou mít podporu markdown a podobné.

  Alternote je aplikace pro službu Evernote, takže pracuje s jejími poznámkami a využívá její vlastní synchronizaci. Poznámky v OS X El Capitan Markdown umět nebudou.

  Alternote je zkrátka aplikace, kterou přistupujete k veškerým Evernote poznámkám. Pokud jsou mezi nimi tedy i webové stránky uložené prostřednictvím sdílecího tlačítka v Safari, uvidíte je samozřejmě i v Alternotu. Vlastní rozšíření pro Safari Alternote nemá, ale to ani nepotřebuje, stačí použít rozšíření Evernotu.

celý text

Čtěte více.