Zavřít reklamu

Před několika týdny vydal Apple zbrusu nový operační systém pro jablečné počítače, a to konkrétně macOS Ventura. Součástí tohoto systému je mnoho skvělých novinek, z nichž některé z nich najdeme samozřejmě také v nativních aplikacích. Jednou z aplikací, která se dočkala nových možností a vychytávek, jsou Poznámky. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na celkově 5 tipů v Poznámkách z macOS Ventura, o kterých byste měli vědět, abyste je mohli využívat naplno.

Nový způsob zamykání poznámek

Jak jistě víte, tak poznámky lze v nativní aplikaci Poznámky zamykat, a to již delší dobu. Pokud jste ale chtěli zamknutí provést, museli jste si nastavit separátní heslo čistě pro aplikaci Poznámky. Bohužel, uživatelé však tohle heslo často zapomínali, a tak se se staršími zamknutými poznámkami zkrátka museli rozloučit. Apple však v macOS Ventura konečně přišel s novým způsobem zamykání poznámek, a to s využitím hesla k Macu. Uživatelé si mohou vybrat, zdali chtějí využívat tento nový způsob zamykání, anebo ten starý, a to po prvním zamknutí poznámky v macOS Ventura.

Změna způsobu zamykání

Nastavili jste si v Poznámkách jeden ze způsobu zamknutí poznámek, ale zjistili jste, že vám nevyhovuje a chtěli byste tím pádem využít ten druhý? Samozřejmě bez problémů můžete a nejedná se o nic složitého. Stačí, abyste do Poznámek přešli, a poté v horní liště klepněte na Poznámky → Nastavení. Jakmile tak učiníte, tak v novém okně ve spodní části rozklikněte menu vedle Způsob zabezpečení heslem a vyberte si, který způsob chcete využít. Níže lze samozřejmě také případně (de)aktivovat využívání Touch ID.

Možnosti dynamické složky

Pro organizaci jednotlivých poznámek můžete v nativní aplikaci Poznámky využívat složky, což většina z vás jistě ví. Kromě klasických složek však můžeme vytvářet také dynamické složky, které zobrazují poznámky v závislosti na předem určených kritériích. Doposud bylo možné nastavit, aby se v těchto dynamických složkách zobrazovaly poznámky, které splňují veškerá určená kritéria, v novém macOS Ventura už však lze nastavit, aby se zobrazovaly poznámky splňující kterýkoliv z filtrů. Pro využití této novinky klepněte v levém dolním rohu na + Nová složka zaškrtněte možnost Převést na dynamickou složku. Následně už si stačí v okně zvolit filtry a nastavit zahrnutí poznámek, které splňují buď všechny filtry, anebo kterékoliv. Pak nastavte ještě název a vpravo dole klepněte na OK, čímž dojde k vytvoření.

Seskupování podle data

Ve starších verzích macOS se jednotlivé poznámky ve složkách zobrazovaly naskládané jednoduše pod sebou, bez jakéhokoliv třídění, což mohlo být pro některé uživatele nepřehledné. Aby však Apple přehlednost aplikace Poznámky zlepšil, tak se v macOS Ventura rozhodl přijít s novinkou v podobě seskupování poznámek podle data, kdy jste s nimi naposled pracovali. Poznámky se tak mohou seskupit do kategorií v podobě Dnes, Včera, Předchozích 7 dnů, Předchozích 30 dnů, měsíce, roky a další, což určitě přijde vhod.

poznámky tipy macos 13

Spolupráce přes odkaz

Nativní aplikace Poznámky skutečně neslouží pouze z zapisování planého textu. Do jednotlivých poznámek lze vkládat obrázky, odkazy, tabulky a mnoho dalšího s tím, že je následně můžete sdílet s ostatními uživateli a spolupracovat tak s nimi. V rámci macOS Ventura je každopádně zahájení nové spolupráce na některé z poznámek ještě jednodušší. Zatímco ve starších verzích macOS jste mohli odeslat pozvánku ke sdílení pouze skrze některou z aplikací, tak nově už můžete dalšího člověka pozvat jednoduše skrze odkaz. Ten získáte tak, že na poznámku klepnete pravým tlačítkem (dvěma prsty), a poté vyberete Sdílet pozvánku → Pozvat přes odkaz. Následně stačí odkaz skrze libovolnou aplikaci odeslat s tím, že druhá strana na něj klepne a ihned s vámi bude moci spolupracovat.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.