Zavřít reklamu

Jednou z nejzajímavějších novinek iPhonů 14 Pro je jistě jejich Dynamic Island, který nejen že nahradil výřez pro čelní kameru a senzory v displeji, ale přidal tomuto prvku další funkčnost. Hned od začátku bylo víceméně jasné, že jej okopíruje i Android. Nemusíme však čekat na Google, než se k tomu rozhoupe, když zde máme vývojáře třetích stran. 

Netrvalo to ani týden, a vývojáři přispěchali s vlastní podobou Dynamic Islandu na Androidu. Jednalo se ale především o nějaké ukázky funkčnosti prostřednictvím příspěvků v sociálních sítích, a to se nové iPhony ještě ani neprodávaly. Nyní, tedy týden od vstupu iPhonů 14 Pro na trh zde však už máme první funkční řešení, které je dostupné v Google Play a je zdarma. Aplikace se jmenuje dynamic Spot a můžete si jej nainstalovat zde.

Více možností nastavení 

Vývojář si tedy poměrně vtipně hraje s označením Applu a i k němu přímo odkazuje. Protože na Android telefonech ale nejčastěji najdete jen průstřel, tedy „spot“, není třeba uvádět v označení rovnou celý ostrov. Aplikace „proměnlivý průstřel“ samozřejmě nenabízí takové možnosti, jako řešení Applu, i tak je ale velice zajímavé, a to zejména s ohledem na to, že jeho vývoj netrval ani 14 dní.

Protože se jedná o aplikace vývojáře třetí strany, je třeba zmínit, že ji musíte povolit mnohé přístupy. Nejdříve je tedy nutné vybrat aplikace, se kterými má spolupracovat, stejně jako povolit přístup k oznámením, což je sice logické, ale ne každému se to musí líbit. Aplikace pak funguje na bázi funkce Usnadnění, kterou vývojáři Androidu často využívají právě k rozšíření možností samotného systému, a Google je v tomto ohledu často krátí – naposledy třeba zaříznul možnost nahrávat skrze Usnadnění telefonní hovory. Toto povolení oprávnění nicméně znamená, že aplikaci umožníte doslova převzít kontrolu nad telefonem. Jestli vám to vadí, aplikaci ani neinstalujte.

Apple nám nijak nedovolí jakkoli jeho Dynamic Island personalizovat, a zde se opět ukazuje potenciál Androidu. V nastavení aplikace si dynamic Spot totiž můžete zvětšovat, zmenšovat, stejně jako jej polohovat, pokud třeba nemáte průstřel přesně uprostřed zařízení. Pokud pak vývojáři zaplatíte 99 Kč, můžete si nechat tento prvek zobrazovat i na zamčené obrazovce, a získáte větší možnosti interakce.

Je to docela i povedené 

Je jasné, že když dva dělají totéž, není to totéž. Zde je navíc na jedné straně Apple a na druhé nezávislý vývojář. Kvalit Dynamic Islandu, jeho animací i možností tato alternativa sice nedosahuje, ale překvapivě funguje, a to docela obstojně. Jablíčkář by ostatně řekl, že typicky po vzoru Androidu, tedy tak nějak napůl.

V případě přehrávání hudby vidíte malý náhled alba, stejně jako ubíhající čas přehrávání. Prvek se umí také rozdělit ve dví, kdy ukazuje třeba právě přehrávání, ale také další aplikaci, klidně náhled pozastaveného videa z YouTube. Spot také třeba ukazuje proces nabíjení. Dlouhým podržením pak celý prvek roztáhnete do použitelnějších podob, kdy je celá animace překvapivě plynulá a efektní. Takže ano, líbí se, ale jestli to někdo bude na Androidu skutečně používat, se teprve uvidí. 

.