Zavřít reklamu

Před několika týdny jste si u nás mohli přečíst recenzi na nový iPad mini, který mě velmi překvapil a považuji jej za ideální iPad z rodiny „levných“ tabletů od Applu. Logicky se zde však musí objevit i recenze většího sourozence v podobě nového iPadu Air. Ten si je s iPadem mini v mnoha věcech velmi podobný, největší rozdíl je však také tou největší devizou tohoto modelu a pro mnoho lidí také důvodem, proč si jej pořídí.

Co se týče fyzické podoby, nový iPad Air je takřka identický jako iPad Pro z roku 2017. Šasi je prakticky stejné, až na odlišný fotoaparát a absenci čtveřice reproduktorů. O specifikacích toho už bylo napsáno mnoho, pojďme si připomenout ty nejzásadnější – procesor A12 Bionic, 3GB RAM, 10,5″ laminovaný displej s rozlišením 2224 x 1668 bodů, jemností 264 ppi a svítivostí 500 nitů. Nechybí podpora pro Apple Pencil 1. generace, široký gamut P3 či funkce True Tone. Z hlediska hardwaru je to kromě iPadů Pro to nejlepší, co je možné na současném trhu pořídit. V tomto ohledu si tedy Apple konkuruje maximálně sám sobě.

Pokud jste četli recenzi na iPad mini, naprostá většina poznatků se dá aplikovat i na iPad Air. Pojďme se však zaměřit na to, co tyto dva modely odlišuje neboť právě to budou faktory, které potenciální uživatel musí zohlednit při svém výběru.

V hlavní roli displej

První jasnou odlišností je displej, který disponuje stejnými technologiemi jako u modelu mini, je však větší a není tak jemný (326 versus 264 ppi). Větší displej je prakticky ve všem lepší (praktičtější), pokud však vaší prioritou není mobilita. Téměř jakákoliv činnost se na iPadu Air dělá lépe než na modelu mini. Ať už jde o brouzdání na webu, práce v produktivních aplikacích, sledování filmů či hraní her, větší displej je neoddiskutovatelný benefit.

Díky větší uhlopříčce se lépe pracuje s aplikacemi ve Split-view režimu, malování je na větší ploše daleko příjemnější a praktičtější než na kompaktním displeji iPadu mini a při sledování filmu/hraní her vás větší displej snáze vtáhne do děje.

Zde je rozdělení obou modelů zcela jasné. Plánujete-li hodně cestovat a od iPadu vyžadujete značnou dávku mobility, iPad mini je právě pro vás. Pokud iPad plánujete využívat spíše stacionárně, nebudete s ním nijak zvlášť cestovat a bude spíše na práci, iPad Air je lepší volbou. iPad mini daleko jednodušeji vytáhnete z batohu/kapsy!/kabelky v přeplněné tramvaji/autobuse/metru a podíváte se na video, či si přečtete zprávy. iPad Air je na takovýto typ manipulace příliš velký a neskladný.

Důraz na praktičnost modelu Air je podpořen také přítomností konektoru pro připojení smart klávesnice. Tuto možnost u iPadu Air nenajdete. Pokud tedy hodně píšete, není zde moc co řešit. K oběma iPadům je možné připojit klasickou bezdrátovou Magic Keyboard, Smart Keyboard je však praktičtější řešení zejména při cestování.

Galerie fotografií vyfocených iPadem Air (originální rozlišení):

Druhým rozdílem mezi iPadem Air a iPadem mini je cena, která je v případě většího z iPadů vyšší o tři tisíce korun. Kombinace většího displeje a vyšší ceny je ve své podstatě jádro celé diskuse o tom, zdali zvolit Air nebo mini. Je to právě 2,6 palce, který za tři tisíce navíc dostanete.

Ve zkratce jde výběr zjednodušit na hesla mobilita kontra produktivita. iPad mini si s sebou můžete vzít prakticky kamkoliv, vejde se téměř všude a manipulace s ním je příjemná. Air už tak praktický není, neboť je prostě a jednoduše na některé úkony příliš velký. Pokud však oceníte plochu displeje navíc a zhoršená mobilita vás příliš netrápí, je pro vás logickou volbou. Ve finále je co se funkčnosti týče o něco všestrannější, než mini s menším displejem.

iPad Air 2019 (5)

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    „Důraz na praktičnost modelu Air je podpořen také přítomností konektoru pro připojení smart klávesnice. Tuto možnost u iPadu Air nenajdete.“…………….

celý text

Čtěte více.