Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2019, tedy za období od ledna do března tohoto roku. Meziročně společnost zaznamenala pokles tržeb i čistého zisku. Nedařilo se zejména iPhonům, jejichž prodeje se výrazně propadly. Naopak služby, prodeje iPadů a dalších produktů v podobě Apple Watch a AirPods si polepšily.

Během Q2 2019 vykázal Apple příjmy ve výši 58 miliard dolarů při čistém zisku 11,6 miliardy dolarů. Za stejné období minulého roku činily tržby společnosti 61,1 miliardy dolarů a čistý zisk 13,8 miliardy dolarů. Meziročně se tedy na poli příjmů jedná o pokles 9,5 %, i navzdory tomu ale Q2 2019 představuje třetí nejvýnosnější druhé čtvrtletí roku za celou historii Applu.

Vyjádření Tima Cooka:

„Výsledky za březnové čtvrtletí ukazují, jak silná je naše základna uživatelů s více než 1,4 miliardami aktivních zařízení. Díky tomu jsme zaznamenaly rekord příjmů v oblasti služeb a hybnou silou se staly také kategorie zaměřující se na wearables, domácnost a příslušenství. Podařilo se nám také stanovit rekord u iPadů, jejichž prodeje byly nejsilnější za posledních šest let a jsme nadšeni z produktů, softwaru a služeb, které připravujeme. Těšíme se na spolupráci s vývojáři a zákazníky na 30. ročníku Worldwide Developers Conference v červnu.“

Apple Q2 2019

Prodeje iPhonů výrazně klesly, iPadům a službám se dařilo

Již podruhé v řadě Apple neoznámil počty prodaných kusů iPhonů, iPadů a Maců. Ještě donedávna tak činil, ale při oznamování finančních výsledků za poslední fiskální kvartál minulého roku se společnost nechala slyšet, že prodané kusy jednotlivých zařízení pro ni nejsou přesným ukazatelem úspěchu a základní síly podnikání. Kritici však oponovali, že jde pouze o pokus, jak skrýt ještě vyšší výnosy na dražších iPhonech, které by ve skutečnosti nemusely mít tak vysoko postavenou cenovku.

V případě iPhonů jsou ale statistiky týkající se počtu prodaných kusů přeci jen dostupné. Na základě nejnovější zprávy analytické společnosti IDC prodal Apple za druhé fiskální čtvrtletí tohoto roku přibližně 36,4 milionů iPhonů. Oproti 59,1 milionům za Q2 2018 jde meziročně o výrazný pokles o 30,2 %, který mimo jiné zapříčinil i to, že se Apple v celosvětovém měřítku propadl na třetí místo v žebříčku nejúspěšnějších výrobců smartphonů. Druhé místo tak obsadil čínský gigant Huawei, který meziročně vyrostl o neuvěřitelných 50 %.

Prodeje iPhonů ovlivnila zejména nepříznivá situace v Číně, kde kalifornská společnost zaznamenala velký odliv zákazníků, kteří raději sáhli po telefonu konkurenční značky. Apple se snaží ztracený podíl na trhu získat nejrůznějšími akcemi a slevami na nejnovější iPhony XS, XS Max a XR.

idcsmartphoneshipments-800x437

Naproti tomu iPady zažily největší růst prodejů za posledních šest let, konkrétně o 22 %. Úspěch lze připsat především novým iPadům Pro, částečnou roli sehrálo také představení aktualizovaného iPadu mini a iPadu Air, jejichž prodeje se však na výsledcích podílely jen částečně.

Nebývale se dařilo službám, mezi něž se řadí iCloud, App Store, Apple Music, Apple Pay či nové Apple News+. Z těch Apple utržil historicky nejvyšší příjmy ve výši 11,5 miliardy dolarů, což je o 1,5 miliardy dolarů více než ve druhém čtvrtletí minulého roku. S příchodem Apple TV+, Apple Card a Apple Arcade bude tento segment pro Apple ještě důležitější a výnosnější.

.