Zavřít reklamu

Drtivá většina iOS uživatelů používá k fotografování systémovou aplikaci. Ta sice nabízí základní editační funkce a nastavení fotografických parametrů, ale málokdo je používá. Ostatně i Apple se na to snažil upozornit prostřednictvím svých video návodů. Etalonem v oblasti profesionální foto aplikace byla vždy obvykle Camera+. Světlo světa však tento týden spatřila aplikace Halide, která je více než slibným konkurentem. Nabízí totiž pokročilá fotografická nastavení, která jsou s ohledem na uživatelské prostředí dovedena k dokonalé uživatelské zkušenosti.

Halide vytvořili Ben Sandofsky a Sebastiaan de With. Sandofsky vystřídal v minulosti hned několik zaměstnání. Pracoval jako inženýr v Twitteru, Periscopu a dohlížel v produkci HBO na seriál Silicon Valley. Ještě zajímavější minulost má za sebou de With, který působil v Applu jako designér. Oba přitom rádi fotografují.

„Jel jsem s kamarády na Havaj. S sebou jsem si vezl velkou zrcadlovku, avšak při fotografování vodopádů mi foťák navlhl a musel jsem ho následující den nechat vyschnout. Místo toho jsem celý den fotil na iPhone,“ popisuje Sandofsky. Právě na Havaji se mu v hlavě zrodila myšlenka na vlastní foto aplikaci pro iPhone. Sandofsky si uvědomoval, jaký potenciál se skrývá v hliníkovém těle a fotoaparátu. Zároveň věděl, že z pohledu fotografa není možné v aplikaci nastavit pokročilejší foto parametry.

„Ještě v letadle cestou zpět jsem vytvořil prototyp Halide,“ dodává Sandofsky s tím, že ihned aplikaci ukázal de Withovi. Vše se odehrálo v loňském roce, kdy Apple na vývojářské konferenci WWDC uvolnil své API pro vývojáře foto aplikací. Oba se tak pustili do práce.

halide3

Designový klenot

Když jsem poprvé Halide spustil, ihned mi hlavou problesklo, že právě tohle je nástupce za zmíněnou Camera+. Halide je designový skvost, který potěší všechny uživatele, kteří alespoň trochu rozumí fotografii a technice focení. Aplikace se z velké části ovládá pomocí gest. Na dolní straně je ostření. Buď si můžete nechat zapnuté automatické ostření, nebo posunutím ladit fotografii k dokonalosti. S trochou cviku můžete vytvořit parádní hloubku ostrosti.

Na pravé straně ovládáte expozici, a to opět pouhým posouváním prstu. Vpravo dole pak jasně vidíte, na jakých hodnotách se expozice nachází. Úplně nahoře přepínáte režim automatického/manuálního focení. Po menším švihnutí lišty směrem dolů se otevře další nabídka, kde lze vyvolat živý náhled histogramu, nastavit vyvážení bílé, přepnout na přední čočku kamery, zapnout mřížku pro nastavení ideální kompozice, zapnout/vypnout blesk či si zvolit, zda chcete fotit do formátu JPG nebo RAW.

halide4

Třešničkou na dortu je kompletní ovládání ISO. Po kliknutí na ikonku se v dolní části hned nad ostřením zobrazí posuvník pro zvolení optimální citlivosti. V Halide samozřejmě můžete i po kliknutí ostřit na daný objekt. V nastavení si dokonce můžete vše změnit. Jednoduše vezmete například ikonku RAW a vyměníte její pozici za jinou. Každý uživatel si tak nastaví prostředí dle svého uvážení. Vývojáři sami uvádí, že největším vzorem a předlohou jim byly staré foťáky typu Pentax a Leica.

Vlevo dole pak vidíte náhled hotových snímků. V případě, že váš iPhone podporuje 3D Touch, můžete na ikonku silněji zatlačit a ihned se lze podívat na výslednou fotku a dál s ní pracovat. Halide jednoduše nemá chybu. Aplikace se povedla po všech stránkách a měla by ukojit i ty „největší“ fotografy, jež se nespokojí s rychlou fotkou bez možnosti jakéhokoliv zásahu do technických parametrů.

Aplikace Halide je nyní v App Storu za příjemných 89 korun, a bude tolik stát až do 6. června, kdy se tato zaváděcí cena zvýší. Halide se mi moc líbí a mám v plánu ji nadále používat v kombinaci se systémovým Fotoaparátem. Jakmile si budu chtít na nějakém snímku dát záležet, je jasné, že Halide bude volba číslo jedna. Pokud to s fotografováním myslíte vážně, rozhodně by vám tato aplikace neměla uniknout. Systémový Fotoaparát pak ale rozhodně využijete, když budete chtít fotit panorama, Portrét nebo natáčet video, Halide je totiž skutečně jen o fotce.

[appbox appstore 885697368]

.