Zavřít reklamu

I když nám při letošní zimní sezoně již nějaký ten sníh napadl, příliš ho nebylo, a především také poměrně brzy roztál. Pokud se ale nacházíte na horách, může být situace jiná. Ta se ostatně může změnit každým dnem, protože předpovědím počasí se příliš věřit nedá. Přečtěte si tedy jak na iPhone fotit sníh, aby byly vaše výsledky co nejlepší. 

Jednoduše bílá

Je-li šedá obloha, bude pravděpodobně šedý i fotografovaný sníh. Jenže taková fotka pak nevyzní tak, jak by měla. Sníh má být přece bílý. Už při fotografování zkuste zvednout expozici, dejte si ale pozor na možné přepaly, ke kterým má bílá jednoduše blízko. Skutečně bílého sněhu můžete dosáhnout i postprodukcí. Stačí, když si pohrajete s kontrastem, barvou (vyvážením bílé), odlesky, světly a stíny, a to klidně přímo v nativní aplikací Fotky.

Makro 

Chcete-li dosáhnout skutečně detailních fotografií sněhu, můžete tak s iPhony 13 Pro a 13 Pro Max dosáhnout prostým přiblížením se objektivu k objektu. To samozřejmě z toho důvodu, že toto duo telefonů už umí makro přímo v aplikaci Fotoaparát. To tak ostří už od vzdálenosti 2 cm a vám umožní zachytit skutečně detailní fotografie každé sněhové vločky. Pokud ale zrovna těmito modely iPhonů nedisponujete, stáhněte si z App Store aplikaci Halide nebo Macro od vývojářů populárního titulu Camera+. Stačí vám k tomu přitom vlastnit jakékoli iOS zařízení, na kterém rozjedete iOS 15. Výsledky samozřejmě nejsou tak kvalitní, pořád ale lepší než z nativního Fotoaparátu.

Teleobjektiv 

K makru můžete zkusit využít i teleobjektiv. Díky jeho delšímu ohnisku se totiž dostanete např. ke sněhové vločce o to blíže. Je zde ale třeba počítat s horší clonou a tím pádem i s případným šumem na výsledné fotografii. Experimentovat můžete i s portréty. Ty mají výhodu v následné editaci, která dokáže pracovat jen s objektem v popředí, díky čemuž jej více sjednotíte s bílým pozadím.

Ultraširokoúhlý objektiv 

Zejména pokud fotografujete rozlehlé scenérie krajiny, můžete využít služeb ultraširokoúhlého objektivu. U zamrzlých ploch si ale dejte pozor na to, aby vám nepadal horizont. Počítejte také s tím, že ultraširokoúhlý objektiv trpí zhoršenou kvalitou v rozích snímku a zároveň jistou vinětací (tu lze ale v postprodukci odstranit). Výsledné fotky s takto širokým záběrem s přítomností sněhové pokrývky ale vypadají prostě skvěle.

Video 

Chcete-li efektní videa padajícího sněhu do svého vánočního klipu, využijte zpomaleného záběru. Určitě ale využijte jen ten při 120 fps, protože v případě 240 fps by se pozorovatel nemusel dočkat toho, že vločka skutečně někdy na zem dopadne. Experimentovat můžete také s časosběrem, který nahraje ne padající vločky, ale napříč časem přibývající sněhovou pokrývku. V tomto případě ale počítejte s nutností použít stativ.

Poznámka: Pro potřeby článku jsou fotografie zmenšeny, proto vykazují množství artefaktů a nepřesnosti v barvách.

.