Zavřít reklamu

Pokud nemáte dostatek invence a kreativity, jaké funkce přidáte do své aplikace? Samozřejmě ty, které mají úspěch jinde. Kopírování funkcí mezi aplikacemi není nic nového, a stejně jako se u sebe inspirují samotné operační systémy, činí tak i aplikace samotné. Ne vždy se to ale zákonitě musí povést. 

Příběhy 

Samozřejmě tím nejslavnějším případem jsou pravděpodobně příběhy, tedy funkce Stories. Tu zavedl jako první Snapchat a slavil s ní patřičný úspěch. A protože Meta, dříve Facebook, nenechá patřičný úspěch bez povšimnutí, tak jej patřičně okopírovala a přidala svému Instagramu a Facebooku, popřípadě také Messengeru.

A úspěch to byl, a ostatně také pořád je. To navíc obrovský. Je pravdou, že na Instagramu mají příběhy větší potenciál než ve Facebooku, kam je většina jen z Instagramu kopíruje. Tak či onak, příběhy zde jsou a budou, protože je to i kvalitní prodejní kanál, ať již influencerů nebo e-shopů. A pak je zde Twitter. I ten příběhy okopíroval a do své sítě přidal. 

Jenže uživatelé Twitteru jsou jiní než ti, kteří cílí svůj zájem na sítě Mety. Trvalo to tak jen pouhého půl roku, aby vývojáři pochopili, že tudy cesta nevede a tuto funkci odebrali. Je totiž pravda, že prázdné rozhraní příběhů vypadalo prostě blbě. Uživatelé Twitteru je jednoduše nevyužívali, a tak se musely klidit.

Clubhouse 

Proč nicméně kopírovat jen funkce, když se může okopírovat celý smysl aplikace? Clubhouse přišel se sociální sítí mluveného slova, kde text neměl prostor. Ideálně trefil dobu pandemie a jeho koncept se stal nesmírně populární, proto bylo jen otázkou času, než jeho potenciálu budou chtít využít i velcí hráči. Také proto zde má Twitter své Prostory, a také proto vzniklo samostatné Spotify Greenroom.

I Twitter z počátku razil strategii Clubhousu, kdy se snažil být do jisté míry exkluzivní a funkci nabízel jen těm, kteří měli patřičný počet sledujících. Aby ale navýšil počet uživatelů, kteří službu používají, už toto omezení zrušil a své Prostory tak může zakládat každý. Doufejme jen, že to není z toho důvodu, že jsou zde mizerná čísla a že se zde rozloučíme i s touto funkcí. To už by bylo opravdu trochu trapné.

U Spotify Greenroom pak dává ale tento koncept poměrně smysl. Co na tom, že se jedná o samostatnou aplikaci, která víceméně kompletně Clubhouse okopírovala. Spotify je o hudbě a hlasu a toto poměrně zdárně rozšiřuje jeho záběr. Vyjma poslechu hudby a podcastů zde tak můžeme poslouchat i živá vysílání.

TikTok 

TikTok je mobilní aplikace a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí vyvíjená čínskou společností ByteDance. Aplikace dříve umožňovala uživatelům vytvářet krátké videoklipy o délce až 15 sekund, nyní se ale jedná o videa dlouhá až 3 minuty. Tato síť je stále na vzestupu, a to díky podpoře od mladších uživatelů. A protože na ty cílí i Instagram, dovolil si pár funkcí TikToku přisvojit. Prvně se jednalo o IGTV, kdy začal Instagram koketovat s platformou čistě pro videa. A když se ta úplně ideálně nechytla, přišel s Reels.

U TikToku se ale aktuálně bude nejspíše inspirovat i Spotify. To v případě vertikálního swipování obsahem. V hudbu streamující službě tím tak budete moci procházet nový obsah. Buď si ji zde uživatel poslechne, nebo daným gestem přeskočí na další. Mělo by se přitom jednat o zajímavý doporučený obsah, který by měl rozšiřovat obzory posluchačů. Nutno ale říci, že i kdyby takto Spotify učinilo gestem doleva a doprava, po vzoru líbí/nelíbí, zase by kopírovalo Tinder.

Halide 

Aplikace Halide Mark II je kvalitní mobilní titul určení k pořizování fotografií a videozáznamů. Její funkce a možnosti jsou poměrně působivé a je skutečně zajímavé sledovat, jak vývojáři dokážou obcházet systém. Pravidelně totiž přidávají funkce, které Apple představí v rámci svého iOS, ale poskytne je jen určitému portfoliu svých iPhonů. Vývojáři Halide tak však učiní i pro mnohá starší zařízení.

Prvně se to stalo s iPhonem XR, který jako první iPhone s jedním objektivem uměl pořizovat portrétové fotografie. Jenže ty byly vázány čistě na snímání lidských tváří. V Halide ale funkci odladili tak, aby i iPhone XR a poté samozřejmě SE 2. generace mohly fotit na portréty jakékoli objekty. A to s maximálně kvalitním výsledkem. Nyní se to vývojářům povedlo i u makro fotografií, které Apple zamkl výhradně pro iPhony13 Pro a 13 Pro Max. Pokud si tedy naistalujete Halide, můžete s makrem přitom fotit už od iPhonu 8. Proč ale funkci nepřidali hned v základu aplikace, která je na trhu už radu let? Jednoduše proto, že je to třeba nenapadlo.

.