Zavřít reklamu

Když se kácí les, létají třísky a když přijde nová verze operačního systému, pro některé aplikace to znamená ohrožení jejich existence, protože OS X či iOS náhle umí to, co uměla daná aplikace, ovšem nativně.

Není tajemstvím, že si Apple občas vypůjčí nápady jiných vývojářů. Mnohdy přinesl funkce nápadně podobné těm, jež umožňovala vylepšení z Cydie. Asi nejstarší případ sahá téměř do pravěku OS X, kde Apple se svou aplikací Sherlock prakticky zkopíroval aplikací třetí strany, Watson, jež v mnohém převyšovala dřáívější vyhledávací aplikaci Applu.

I letos přinesly systémy iOS 8 a OS X Yosemite funkce, které dokáží nahradit mnohé aplikace třetích stran, některé částečně, některé zcela. Vybrali jsme proto aplikace a služby, které to, co bylo představeno na WWDC, zasáhne nejvíc. Ne vždy je jejich existence přímo ohrožena, může však znamenat odliv uživatelů nebo prostě jen ztrátu exkluzivní funkce.

  • Alfred – Nová podoba Spotlightu se až nápadně podobá oblíbené aplikaci Alfred, která Spotlight často nahrazovala. Kromě podobného vzhledu Spotlight nabídne rychlé vyhledávání na webu, v různých obchodech, převádění jednotek či otevírání souborů. Vývojáři Alfredu se však nebojí, jelikož jejich aplikace nabízí mnohem víc. Umí například pracovat s historií schránky nebo se napojit na aplikace třetích stran. I tak možná někteří uživatelé vymění Alfred (alespoň jeho verzi zdarma) za nativní Spotlight.
  • Instashare – Česká aplikace, která se světově stala oblíbeným nástrojem pro sdílení souborů mezi OS X a iOS, díky novým verzí těchto systému možná zažije krušné chvíle. Už první zásah aplikace dostala, když Apple loni představil AirDrop v iOS 7. Ten ovšem nefungoval mezi iOS a OS X, naproti tomu Instashare umožnil sdílet napříč platformami. AirDrop je nyní univerzální a sdílení souborů tak bude velká část uživatelů využívat nativně.
  • Dropbox a další cloudová úložiště – Pravděpodobně byla jen otázka času, kdy Apple přijde s vlastním cloudovým úložištěm poté, co zrušil iDisk, jež byl součástí MobileMe. iCloud Drive je na světě a umožní to, co většina cloudových úložišť. Výhodu má ovšem v tom, že umožní přístup ke všem dokumentům z aplikací a lépe tak řídit správu souborů na iOS. Integrace do OS X je samozřejmostí a Apple přihodil i klienta pro Windows. Krom toho nabídne mnohem lepší ceny než Dropbox, který je aktuálně proti Google Drive a dalším velmi předražený. Populární cloudové úložiště alespoň díky rozšířením bude moci nabídnout lepší integraci v aplikacích.
  • Skitch, Hightail – Nové funkce emailového klienta asi nepotěší Hightail, službu pro posílání velkých souborů emailem. MailDrop v aplikaci Mail jeho funkci zcela zastane. Identicky obchází poštovní servery, aby nabídla soubor ke stažení buď běžným způsobem, pokud příjemce používá také Mail, nebo ve formě odkazu. Skitch je na tom o něco lépe, aplikace pro anotace stále nejde velké využití mimo přílohy pro email, nicméně pro anotace odesílaných fotografií nebo PDF souborů již nebude pro aplikaci mail žádného jiného softwaru třetí strany třeba.
  • Reflector – Natáčení iOS aplikací pro recenze nebo ukázkové videa vývojářů bylo vždy náročné a nejlepší práci odváděla aplikace Reflector, která emulovala AirPlay přijímač a umožnila tak nahrávat obrazovku na Macu. Apple nyní umožnil natáčení obrazovky iOS zařízení jeho připojením kabelem k Macu a spuštění QuickTime. Reflector stále najde své uplatnění, třeba pro prezentace, kde potřebujete dostat do promítačky obraz z Macu i iPhonu či iPadu, ale pro natáčení obrazovky jako takové už má Apple nativní řešení.
  • OS Snap! Time Lapse a fotografické aplikace – aktualizovaná aplikace pro fotografování přinesla hned dvě skvělé funkce. Časosběrný režim a časovač pro zpožděnou spoušť. V prvním případě existovalo pro tento úkon hned několik aplikací, oblíbená byla zejména Time Lapse od OS Snap!. Jiné fotografické aplikace zase nabízely časovač, uživatelé tak mají o důvod víc se vrátit k předinstalované aplikaci pro fotografování.

  • Whatsapp, Voxer Walkie-Talkie a další IM – Aplikace zpráv přinesla hned několik novinek: možnost zasílání hlasových zpráv, sdílení lokace, hromadné zprávy či správu vláken. Hlasové zprávy byly oblíbenou funkcí v mnoha IM aplikacích, mezi které patří WhatsApp nebo Telegram. U jiných aplikací, jako je Voxer Walkie-Talkie, to byl dokonce hlavní účel celého softwaru. I zbylé jmenované funkce patřily mezi výsady některých IM aplikací a Jan Koum, CEO WhatsApp z jejich přidání neměl příliš velkou radost. Tyto funkce jsou nicméně stále exkluzivní mezi iOS uživateli, zatímco ostatní služby nabízí multiplatformní řešení.
  • BiteSMS – S interaktivními notifikacemi, po kterých volali uživatelé dlouhá léta, si Apple došlápl také na jeden z nejpopulárnějších tweaků v Cydii, BiteSMS. Ten umožňoval odpovídat na zprávy bez nutnosti opuštění aplikace. Úplně to samé nyní Apple nabízí nativně a dělá tak BiteSMS irelevantní, stejně jako to udělal loni s SBSettings, další velmi populární modifikací systému pro jailbreaknutá iOS zařízení.
.