Zavřít reklamu

Apple nyní v září představil čtveřici nových telefonů z řady iPhone 13, které dokážou potěšit větším výkonem, menším výřezem a skvělými možnostmi v případě fotoaparáty. Modely Pro a Pro Max pak do vínku ještě dostaly nesmírně očekávanou novinku v podobě ProMotion displeje, který dokáže adaptivně měnit obnovovací frekvenci v rozsahu 10 až 120 Hz (dosavadní iPhony nabízejí pouze 60 Hz). Prodej nových iPhonů byl již oficiálně spuštěn, díky čemuž se přišlo na poměrně zajímavou – aplikace třetích stran nedokážou využít plný potenciál 120Hz displeje a namísto toho fungují stejně, jako kdyby měl telefon 60Hz displej.

Na tuto skutečnost nyní poukázali vývojáři z App Storu, kteří přišli na to, že většina animací je limitována právě na 60 Hz. Například ale scrollování je plně funkční ve 120 Hz. V praxi to tedy vypadá následovně. Ačkoliv si například Facebookem, Twitterem či Instagramem můžete scrollovat hezky plynule a těšit se tak z možností Pro Motion displeje, avšak v případě některých animací si pak lze povšimnout, že ty plného potenciálu nevyužívají. Vývojář Christian Selig se domnívá, zdali Apple nepřidal podobnou limitaci právě na animace, a to kvůli šetření baterie. Například na iPadu Pro, který je taktéž vybaven ProMotion displeje, se nenachází žádná limitace a veškeré animace běží ve 120 Hz.

iPhone 13 Pro Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na druhou stranu ale nativní aplikace přímo od Applu plný potenciál iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max využívají a nemají problém se zobrazováním obsahu a animací ve 120 Hz. Zároveň se tedy nabízí možnost, zdali se pouze nejedná o pouhou chybu, kterou by cupertinský gigant mohl snadno opravit prostřednictvím softwarové aktualizace. V současné době nezbývá nic jiného, než počkat na oficiální vyjádření od Applu či na případné změny.

Má podobná limitace smysl?

Pokud bychom pracovali s verzí, že se jedná o plánovanou limitaci, jejíž výsledkem má být větší výdrž baterie, tak se nabízí zajímavá otázka. Dává tato limitace vlastně smysl a skutečně jablíčkáři ocení o něco větší výdrž, anebo by raději uvítali plný potenciál displeje? Za nás by bylo logičtější animace zpřístupnit i ve 120 Hz. Pro většinu jablíčkářů je totiž právě ProMotion displej tím hlavním důvodem, proč přechází na model s označením Pro. Jak na to nahlížíte vy? Obětovali byste plynulé animace za větší výdrž?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více