Zavřít reklamu

Číslovka „120“ aktuálně hýbe světem. Tedy alespoň tím jablečným, kdy je pokaždé spojena s displeji. Konkrétně samozřejmě jde o 120Hz adaptivní obnovovací frekvenci nejen iPhonů 13 Pro, ale také nových 14 a 16“ MacBooků Pro. Jen se tak trošku zapomnělo, že se o ní hovořilo i ve spojitosti s Apple TV 4K, kterou nám Apple představil na jaře letošního roku.

Apple TV 4K samozřejmě žádným displejem osazena není. Její smysl je ale přímo v tom, že ji k nějakému připojíte – to samozřejmě ideálně k televizi. Jako jedna z jejích hlavních novinek, kterou nová generace tohoto smart boxu Applu přinesla, je podpora HDMI 2.1.

Specifikace HDMI 

Jak říká česká Wikipedie, tak je HDMI (High-Definition Multimedia Interface) označení nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat například satelitní přijímač, DVD přehrávač, videopřehrávač/VHS, set-top box nebo počítač s kompatibilním zobrazovacím zařízením, jako je televizor nebo monitor, které jsou vybavené HDMI konektorem. A jedná se o alternativu pro DisplayPort. 

HDMI 2.1 označováno také jako HDMI ULTRA HIGH SPEED, které bylo uvedeno 29. listopadu 2017 a jeho specifika jsou následující: 

  • Propustnost až 48 Gb/s 
  • Podpora 8K při 60 Hz a 4K při 120 Hz a rozlišení až 10K 
  • Podporovány jsou také dynamické formáty HDR 
  • eARC zjednodušuje propojení 

Nepochopitelné krácení funkčnosti 

I když se hojně řeší podpora HDMI 2.0 v MacBoocích Pro, kdy je na jednu stranu oslavována jeho přítomnost, na druhou stranu vyčítáno nižší označení, má ten možnost připojení k externímu zobrazovači ještě skrze své USB-C/Thunderbolt porty. Oproti tomu Apple TV 4K samozřejmě připojíte spíše k televizi a díky obsaženému portu i patřičně kvalitní televizi. Tak to tedy alespoň vypadá na papíře, protože situace je vlastně jiná. Ano, Apple TV 4K by uměla ono 4K při 120Hz obnovovací frekvenci, kdyby jí to Apple umožnil.

Pokud se totiž podíváte do technických specifikací produktu, dočtete se, že Apple TV 4K je kompatibilní s HD a UHD televizemi s rozhraním HDMI, u kterého je odkaz k poznámce pod čarou. A v té se mluví o podpoře výstupu 4K HDR videa až při 60 snímcích za sekundu. Docela smůla. Hardware by to tedy uměl, ale z neznámého důvodu Apple funkčnost tohoto svého produktu omezuje. Po představení to nevypadalo jako nevýhoda, doufalo se v budoucí aktualizaci. Ta ale stále nepřichází. Pokud tedy máte 4K televizi s možností 120Hz obnovovací frekvence, s Apple TV 4K ji prostě nedosáhnete. 

.