Zavřít reklamu

Značná část úvodní keynote k WWDC byla věnována platformě HealthKit a aplikaci Zdraví, která se v iOS 15 a watchOS 8 dočkala mnoha zásadních změn, zejména s ohledem na shromažďování a sdílení soukromých informací o zdravotním stavu. Jak to však u podobných služeb a funkcí od Applu bývá, u nás si je příliš neužijeme.

Jednou z těch zajímavějších novinek bylo upravené rozhraní, které umožňuje uživatelům bezpečně a anonymně sdílet zdravotní data se svým ošetřujícím lékařem či specialistou. Tatáž funkce se v rámci nového rozšíření zaměřila také na nejbližší rodinné příslušníky, jejichž zdravotní stav mohou jejich blízcí monitorovat a případně na něho adekvátně reagovat v momentech, kdy se v datech objeví nějaké nesrovnalosti. Tato privilegia se však nemusí týkat jen rodiny, ale i ošetřujících či jinak blízkých osob.

Nové funkce Apple zasazuje do kontextu dnešní doby, zejména s ohledem na probíhající pandemii a starost o zdravotní stav nejbližších, které leckdo nemohl v uplynulých měsících navštívit. Sdílená data obsahují kromě informací samotných také trendy, tudíž je možné je zasadit do kontextu a sledovat jejich dlouhodobý vývoj. Jde zejména o data, jakými jsou informace o frekvenci a kvalitě spánku, (ne)pravidelnosti srdečního rytmu, detekované pády na zem či frekvence a kvalita cvičení.

HealthKit nově nabízí v kombinaci iPhonu a Apple Watch analýzu chůze s ohledem na pravděpodobnost pádu, kdy na základě analytických údajů získaných z běžné chůze dokáže aplikace Zdraví vypočítat, jak vysoké riziko případného pádu se uživatele týká. Při výpočtu pracuje speciální algoritmus, jež zvažuje proměnné, jako je stabilita, koordinace pohybu, délka kroku apod.

Veškeré novinky pak splňují, a jsou zcela v souladu, se zásadami Applu na ochranu soukromí. Majitelé a uživatelé, kteří tak budou moci výše uvedené využít se nemusí bát, že by se jejich velice citlivé informace o zdravotním stavu objevily na veřejnosti. Aplikaci Zdraví na iOS 15 pak doplňují ještě další prvky, jako je například vylepšené Mindfulness v novém watchOS 8. Co přesně u nás bude k dispozici, a co ne, ještě není známo.

.