Zavřít reklamu

Na konci dubna se investoři už tradičně dozví o hospodaření Applu za poslední kvartál. A jedna ze zpráv se bude týkat i App Store, který poprvé od roku 2015 zažívá pokles v počtu stažených aplikací. Analýza výsledků však podotýká, že to ještě neznamená pokles příjmů.

Zprávu zpracovala uznávaná společnost Morgan Stanley, kterou na Twitteru sdílel redaktor CNBC Kif Leswing. Velmi zajímavé zjištění se týká výsledků hospodaření App Store. Ten v prvním čtvrtletí roku 2019 (druhé čtvrtletí Applu) zažívá po dlouhé době sestup.

„Poprvé od prvního čtvrtletí roku 2015 (tedy tolik zpět do historie, kde ještě máme data) se čísla stažení v App Store propadla o 5 % meziročního srovnání.“

Zatímco investoři už určitě zpozorněli, analýza ještě nekončí. Příjmy z App Store totiž nejsou navázány na počet stažených aplikací. Do hry vstupuje zejména poslední roky více faktorů. Samotné počty stažení totiž nevypovídají nic o tom, jak intenzivně uživatelé aplikace využívají.

A právě zde vstupují do rovnice další složky příjmů, jako jsou mikrotransakce v aplikacích včetně pravidelného předplatného. Situace z tohoto úhlu pohledu vypadá velmi dobře i přes fakt, že významné firmy jako Netflix anebo Spotify odebraly možnost předplatit si službu přímo z aplikace.

Služby v čele s předplatným budou navíc růst. Apple na ně ostatně sází svou budoucnost a letos se částečně i u nás dočkáme například Apple TV+, Apple Arcade a v USA a Kanadě už funguje Apple News+.

Apple Arcade introduce 10

Hry táhnou příjmy App Store nahoru

Kvartální zisk z těchto služeb se odhaduje na 11,5 miliardy dolarů. To je 17 % roční nárůst a jde o úspěch, i přes nenaplněné předpovědi 11,6 miliardy dolarů. Služby by se navíc dlouhodobě měly podepsat na růstu příjmů Applu a v růstu pokračovat i v roce 2020.

Velmi zajímavé také je, že App Store dlouhodobě dominuje kategorie her. Zatímco na Macu šlo až na výjimky (rok 2010 a Keynote, kdy byl oznámen Steam pro Mac OS X) o zcela opomíjený sektor, na iOS se mu Apple vždy věnoval.

Síla hraní se ukázala hlavně na asijských trzích, kde Čínská vláda uvolnila schválení licencí pro nové hry. Do tamního App Store tak zamířily tituly jako Fortnite, Call of Duty nebo PUBG, které díky své oblíbenosti podpořily růst o více než 9 %.

Navíc analytici odhadují, že potenciál tohoto sektoru není zdaleka vyčerpaný. Pokles stažených aplikací tak nakonec v celkovém měřítku vůbec nemusí mít na příjmy z App Store vliv.

App Store

Zdroj: AppleInsider

.