Zavřít reklamu

Po osmi měsících od odstranění se do App Store vrací podvodná aplikace, která se snaží z uživatelů získat peníze za pomocí několika podlých technik a Touch ID senzoru. Aplikace se jmenuje Pulse Heartbeat a všichni by si na ní měli dávat pozor.

Na přelomu letošního roku se psalo o podvodné aplikaci Heart Rate, která z uživatelů nevědomky tahala peníze. Využívala k tomu fungování uživatelského rozhraní iPhonu a Touch ID. Jakmile se přišlo na to, co aplikace dělá, Apple jí nechal odstranit z App Store. Nyní je zpět, s jiným jménem, jiným vývojářem, ale funguje stále stejně.

Aplikace Pulse Heartbeat, od vývojáře BIZNES-PLAUVANNYA,PP, deklaruje, že dokáže změřit aktuální tep pouze za pomocí přiložení prstu na Touch ID senzor. Kromě toho, že to z funkčního hlediska není možné, je to navíc ještě skrytý podvod, kterým se snaží vývojáři získat peníze od nic netušících uživatelů.

Aplikace funguje tak, že pokud chce uživatel změřit svou tepovou frekvenci, musí položit svůj prst na Touch ID senzor ve svém iPhonu. Aplikace v ten moment sníží jas displeje na minimum, aby nebyl vidět obsah na něm zobrazený. K žádnému snímání tepové frekvence však nedojde (není ani jak). Místo toho se inicializuje platba předplatného (89 dolarů za rok), kterou uživatel potvrdí autorizací Touch ID, z přiloženého prstu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V současné době je aplikace dostupná v Brazilské mutaci App Store, podobných „triků“ však využívaly (nebo stále využívají) i aplikace dostupné globálně. Podle jednoho z posledních výzkumů je podobných podvodných aplikací v App Store více než 2 000. A to i přes schvalovací proces ze strany Applu. Dvě vybrané aplikace od čínských vývojářů, které používají výše uvedený mechanismus, byly schopné jen za červen letošního roku vydělat zhruba 400 tisíc dolarů.

Fanoušci konspiračních teorií mohou namítnout, že Apple proti podobným praktikám nebojuje cíleně, neboť mu z každé podobné transakce přistane na účtu hezký 30% podíl. Vyhodnocení této teorie necháme na vás. Rozhodně však upozorňujeme na to, že podobné podvodné aplikace existují a uživatelé by si měli dávat extra velký pozor v momentech, kdy se aplikace začne chovat neobvykle (viz výše).

Zdroj: 9to5mac

Diskuze k článku

    To je teda pekna blbost :-). Tohle muze vydelat jenom v pripade, ze lidi nedaji podnet k reklamaci. Uz jsem nekolikrat koupil nejaky film, ktery mel spatnou kvalitu a i kdyz jsem film videl, tak penize jsem dostal zpet. Stejne tak za aplikace. Pokud koupite aplikaci a je to bouda, nebo to nedela co ma, pripadne pada, nebo nefunguje, tak do 24 hodin od doruceni potvrzovaciho emailu vam automaticky vrati penize.
    Je tam dokonce i moznost zakoupil jsem omylem, nebo bez souhlasu a ta vraci penize jeste driv.
    Jednou mi dokonce deti koupili na Apple TV film, ten jsem taky vratil bez problemu.

celý text

Čtěte více