Zavřít reklamu

Virtuální měna Bitcoin je v posledních týdnech v centru pozornosti. Nedávno dosáhla svého dosavadního maxima hodnoty a zatímco jedni v ní vidí měnu budoucnosti, jiní by ji raději rovnou zakázali nebo alespoň přísně regulovali. Co se Applu týče, ten má k Bitcoinu celkem macešský vztah, jak ukázaly události z posledních dní. Z App Store odstraňuje aplikace umožňující obchod s touto virtuální měnou, nebo je odmítá schválit.

bitcoin

Vztah Applu s Bitcoinem se dostal do mediálního zájmu včera, když vývojáři aplikace Gliph zveřejnili požadavek Applu, aby ze své aplikace odstranili funkci týkající se Bitcoinu. Gliph je sama o sobě aplikace pro komunikaci umožňující oběma stranám si bezpečně a šifrovaně vyměňovat zprávy, podobně jako na BlackBerry Messenger, mimo to ale umožňovala také převod Bitcoinů mezi účty za použití API, které umožňuje interakci mezi jednotlivými účty, podobně jako u PayPal. Právě tato funkce se stala trnem v oku Applu.

Gliph nicméně není jedinou postiženou aplikací. Jen tento rok Apple odstranil aplikaci Coinbase umožňující směnný obchod Bitcoinů, podobně dopadly také další aplikace sloužící této měně: Bitpak, Bitcoin Express a Blockchain.info. Většina z nich byla odstraněna na základě sekce 22.1 v App Store Guidelines, která říká, že „Vývojáři mají povinnost rozumět a řídit se všemi místními zákony.“ A právě to je jádrem pudla, v mnoha zemích se Bitcoin nachází v šedé zóně, čínské centrální banky dokonce prohlásily, že Bitcoin jako takový v Číně zakážou, což okamžitě srazilo hodnotu měny na polovinu (680 dolarů za Bitcoin).

Na druhou stranu podle Bank of America se Bitcoin může v budoucnu stát důležitou součástí platebního systému v e-shopech. Ostatně někteří obchodníci přijímají měnu už dnes, třeba dealeři aut značky Lamborghini, Virgin Galactic nebo WordPress. Bohužel Bitcoin sehrál svou roli i v nechvalně proslulém e-shopu Silk Road, kde bylo možné za virtuální měnu nakupovat například zbraně nebo drogy. To je také důvod zákazu v Číně. Mnoho obchodníků je k Bitcoinu stále skeptických, převážně kvůli jeho nestabilitě – hodnota může skákat i o desítky procent v rámci dnů, jak ukázal právě hluboký pokles po zprávě z Číny. Co víc, pro normálního smrtelníka není možné ani Bitcoiny získat, nejpravděpodobnější způsob je dolování Bitcoinů prostřednictvím počítačových „farem“, které se starají o výpočet složitých algoritmů a na oplátku jsou jejich provozovatelé odměňováni virtuální měnou.

Důvod, proč Apple aplikace umožňující obchod s Bitcoiny odstraňuje, je zřejmý. Vzhledem ke kontroverzi v některých zemích se preventivně chrání před možnými problémy s tamními vládami, ostatně to si myslí i vývojáři Gliph:

Kromě ostatních důvodů si říkáme, jestli Apple nechce regulovat užitečné Bitcoinové aplikace v App Store jednoduše proto, že si uvědomuje nejednoznačnost v zákonech o měně, což představuje mnoho problémů, které mu za to nestojí. Bitcoin je stále v rané fázi a většina zákazníků Applu pravděpodobně ani neví, že taková měna existuje a ani takové aplikace nevyhledávají. Pro Apple je lepší se pro teď takovýmto aplikacím vyhýbat a případně v budoucnu změnit názor.

Zdroj: MacRumors.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Poprosil bych o opravení některých tvrzení.
  Například v Číně není bitcoin zakázaný, stejně jako není zakázaný v žádné jiné zemi.
  Normální smrtelník se samozřejmě k bitcoinu dostat může, a to tak že si ho koupí.

  Regulace a zákaz není to samé. Kdyby číla bitcoin zakázala, tak by bylo držení bitcoinu trestné. Oni pouze začali regulovat možnosti oficiálního využití bitcoinu tak, že banky jej nesmí směnit a firmy nesmí přijímat platby. Ovšem osoby mezi sebou mohou bitcoin nadále bez omezení používat, stejně tak jako jej mohou použít kdekoliv v zahraničí. Je to drobný rozdíl, který způsobuje, že bitcoin není zakázaný, pouze regulovaný.

  Já normální smrtelník jsem a bitcoin jsem si koupil, dnes už je ta infrastruktura zase o trochu dál. Je to jako napsat že normální smrtelník nemůže koupit zlato, a odkazovat se na to že dostat se na burzu se zlatem je těžký.
  A jak kolega vedle už uvedl na pravou míru, tak bitcoin zakázaný není, to že ho nesmí banky používat jako cenné papíry nebo měnu, o čemž rozhodla čínská banka, opravdu není zákaz obchodování bitcoinu v číně.
  Stejně tak Thajsko. Zde nějaký úředník banky prohlásil že nedoporučuje investici do bitcoinu, a přes média z toho byl zákaz bitcoinu v Thajsku.

  je sice hezke ze si ho muze normalni smrtelnik sehnat koupi ale kolik normalnich smrtelniku ma na konte nekolikset dolaru na koupi?

  Bitcoiny sa uz predavaju na microBTC kde 1 mBTC stoji okolo 50 centov. Je len mylna predstava, ze sa to musi brat po 1BTC. Ked raz bude BTC vseobecne uznanym platidlom bude mat 1BTC hodnotu celeho majetku. A kupit sa da lahko. V SR su nan bankomaty.

  Podle mě je tohle docela rána pod pás vývojářů. Dají si práci s vývojem a najednou jim to jen tak smažou, i když k tomu vlastně ani nemají řádný důvod.

celý text

Čtěte více.