Zavřít reklamu

Apple je známý svým bojem nejen proti únikům informací, ale i neoriginálním dílům a obecně všem padělkům. Ty se samozřejmě týkají i nových iPhonů 15. V tomto případě ale společnost chce chránit spíše zákazníky než sebe. 

Tedy takhle: Na zákazníky svaluje nejen to, že přijdou o moment překvapení, když zde máme všechny ty leaky, ale také, že neoriginální díly mohou zhoršit jejich uživatelskou zkušenost. U padělků je to přece jen jiné. Když zákazník vědomě kupuje padělek, je to jeho rozhodnutí, horší je, když jej koupí a neví, že nemá v ruce originální iPhone s jeho pravou hodnotou, jako když stejné nebo o něco málo menší peníze zaplatí za padělek a neví o tom.

Krabice iPhonů 15 mají nové UV štítky 

Majin Bu ve videu sdíleném v síti X prezentuje, jak má balení iPhonů 15 štítky a QR kódy, které jsou vidět pouze pod UV světlem. Tyto hologramy mají pomáhat zejména zákazníkům identifikovat ten fakt, že je krabička ve skutečnosti pravá, a tím i zařízení uvnitř, pokud je tedy stále zapečetěná. Zákazník kupující zařízení z „pofiderního“ zdroje si tak tímto ověří samotnou pravost.

Je to sice malý detail, ale může zabránit nákupu iPhonu a vyvarovat se podvodu na své osobě. Někteří prodejci například přebalují použitá nebo repasovaná zařízení jako nová pomocí falešných krabiček, které jsou ale jen replikami těch původních vyrobených společností Apple. Tato zařízení se pak prodávají za ceny nových. 

Není žádným překvapením, že Apple o tom nijak neinformuje, protože nechce podvodníkům usnadnit práci. Na druhou stranu zákazník by to vědět měl, aby si mohl pravost sám zkontrolovat. Je nicméně pravděpodobně jen otázkou času, než se i toto zabezpečení povede podvodníkům replikovat.

Jak se nenechat napálit? 

  • Věnujte pozornost detailům na krabičce a porovnejte je s jinými krabičkami od iPhonů, i kdyby starší generace. 
  • Pokud je to možné, zkontrolujte sériové číslo vytištěné na krabičce iPhonu (zadat jej můžete zde). 
  • Před platbou zařízení otevřete před prodejcem a zkontrolujte, zda údajně zobrazené v Nastavení -> Obecné -> Informace, kde najdete jak sériové číslo, tak IMEI, odpovídají údajům na balení. 

Rozhodně pravé iPhony 15 a 15 Pro koupíte zde

.