Zavřít reklamu

I když se začínají prodávat až v pátek, zahraniční novináři mají to štěstí, že již mohou novinky Applu zkoušet a také o nich publikovat své postřehy. Pokud byly iPhony 14 zklamáním, iPhone 15 a iPhone 15 Plus jsou vlastně chváleny napříč celým světem. 

Nejzajímavější je jistě tvrzení, na kterém se mnoho novinářů shoduje, že iPhony 15 jsou vlastně iPhony 14 Pro, jen s mírným odlehčením. Jistě byste mohli namítnout, že tím měl být přece už iPhone 14, ale jak víme, těch kompromisů bylo příliš a novinek vlastně jen hrstka. Nejčastěji je tedy zmiňován Dynamic Island namísto výřezu a 48MPx fotoaparát, i když je ten ve skutečnosti jiný (a zcela nový) než ten v iPhonech 14 Pro.

Design 

Barvy se řeší opravdu hodně. Jde totiž o zcela jiný přístup, kdy Apple odstoupil od těch sytých a přešel na pastelové. Ve finále to ale vypadá dobře a chválená je i nová růžová, se kterou prý Apple ideálně trefil Barbie mánii. Zaoblenější hrany jsou jen decentní změnou, kterou mnoho uživatelů vlastně ani vzhledem k jiným barvám nepostřehne. Změna úchopu je ale prý znát (Pocket-lint). Líbí se ale matné sklo, které vypadá exkluzivněji, což už ostatně ví mnohá Android konkurence, která jej používá.

Displej 

Přítomnost Dynamic Islandu jasně zmenšila propast mezi základními modely a modely Pro. Je to i větší motivace pro vývojáře ladit mu své aplikace, navíc vypadá moderně. Je to rozhodně dobrý krok, kdy jej ale vyvažuje i ten špatný. Pořád zde máme jen 60Hz obnovovací frekvenci displeje. Právě k ní míří nejvíce výtek (TechRadar).

48MPx fotoaparát 

Časopis Outsider vyzdvihuje fakt, že už s iPhonem 15 máte ve své kapse zařízení, jehož fotografie jsou pro množství detailů ideální k velkoformátovému tisku. Redaktoři jsou jím doslova ohromeni. Je to nejlepší fotomobil? Samozřejmě, že ne, ale pro Apple je to dost velký krok. U Pro modelů se to dalo čekat, ale že to přijde i jen o rok později do základní řady mnohé udivilo. Ve Wired jasně chválí focení do 24 či 48 MPx, kdy se tím získá i dvojnásobné „optické“ přiblížení.

USB-C 

Ve Wall Street Journal se uvádí, že s přechodem z Lightningu na USB-C skutečně bojují, a to zejména tam, kde jsou dvě generace iPhonu, tedy ta starší s Lightningem a ta novější s USB-C. Na druhou stranu je dodáno, že je to „krátkodobá bolest, ale dlouhodobý zisk“. Stejně to samozřejmě bude i u Pro modelů. V The Verge chválí univerzálnost ale i neoficiální zrychlení nabíjení. 

Sečteno a podtrženo 

O čipu A16 Bionic se vesměs hovoří pozitivně. A je to samozřejmé, protože víme, jak nyní šlape v iPhonech 14 Pro. V New York Times píší, že iPhone 15 nabízí téměř profesionální zážitek z iPhonu, s celodenní výdrží, rychlým čipem a všestrannými fotoaparáty a konečně i portem USB-C. A tím právě základní model má být. Vypadá to tedy, že Apple letos konečně trefil pozici, kterou mají základní modely zastávat, což se právě zejména loni nestalo.

.