Zavřít reklamu

Bezpečnost je při používání našich smartphonů důležitá, a společnost Apple na tomto poli odvádí relativně dobrou práci. Část odpovědnosti je ale také na nás samotných. Naše iPhony obsahují řadu důležitých a citlivých informací, o které se určitě nechceme dělit se třetími stranami. Jaké věci byste si měli ohlídat, pokud si chcete být ještě o něco více jisti bezpečností svého iPhonu?

Klávesnice třetích stran

Softwarové klávesnice třetích stran jsou ve většině případů užitečné. Nabízí funkce, které vám výchozí iOS klávesnice zkrátka nenabídne, v některých případech vám usnadní psaní na iPhonu, v jiném zase nabídnou širší možnosti. O bezpečnost klávesnic, které pocházejí od známých výrobců, se v drtivé většině případů nemusíte vůbec obávat. Buďte ovšem opatrní, pokud jde o klávesnice z méně známých zdrojů. Pokud chcete na svém iPhonu používat klávesnice třetích stran, musíte jim přidělit plný přístup, a v krajním případě může u nedůvěryhodných klávesnic dojít k úniku informací, které prostřednictvím těchto klávesnic zadáváte. Přehled o tom, jaké klávesnice máte na svém iPhonu nainstalované, získáte v Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Klávesnice. Pokud některou z klávesnic chcete odstranit, posuňte panel s názvem klávesnice doleva a klepněte na „Smazat“.

Přístup aplikací k informacím

Aplikace nás často žádají o přístup k různým informacím, které ale ve skutečnosti ke svému fungování nepotřebují. Obvykle opravdu nejde ze strany vývojářů o snahu vylákat z vás údaje o tom, kde přesně jste se nacházeli minulé úterý – to ale neznamená, že by nebylo dobré mít o trochu větší přehled o tom, jaké informace vlastně s vývojáři aplikací sdílíte. Ve svém iPhonu spusťte Nastavení -> Soukromí, kde najdete kategorie, ke kterým mohou některé aplikace získat přístup. Jedná se nejen o polohové služby, ale třeba o Bluetooth, mikrofon, kontakty, kalendáře či fotoaparát. Po klepnutí na jednotlivá pole můžete přístup aplikací k daným informacím zrušit nebo upravit.

USB příslušenství

Pokud svůj iPhone připojíte přes USB kabel k jinému zařízení, teoreticky ho vystavujete riziku hacknutí. V zásuvce u vás doma samozřejmě nic nehrozí, buďte ale opatrní, pokud jde o připojování iPhonu k cizím počítačům. Operační systém iOS nabízí užitečnou funkci, která po určité době znemožní přenos dat z iPhonu přes USB kabel bez odemčení přístroje. Funkci můžete zkontrolovat v Nastavení -> Touch ID/Face ID a kód, kde ve spodní části obrazovky v případě potřeby deaktivujete položku „USB příslušenství“. Deaktivací této funkce znemožníte připojení USB příslušenství k iPhonu, který je zamknutý déle než jednu hodinu.

Zkontrolujte polohové služby

Přístup aplikací k citlivým datům jsme zmínili již ve druhém odstavci. Některé z vás by možná překvapilo, kolika aplikacím udělili přístup k polohovým službám, aniž by to vůbec bylo pro fungování aplikace nezbytně nutné. Polohové služby na vašem iPhonu za pomoci GPS, Bluetooth a dalších nástrojů a služeb určují vaši přesnou polohu. To je užitečné v případě používání map, navigace, nebo třeba konkrétních her – v některých případech je ale sdílení polohy s aplikací zbytečné. O aplikacích, které mají přístup k vaší poloze, získáte přehled v Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby, kde také můžete nastavit, za jakých podmínek – a zda vůbec – budou mít aplikace k vaší poloze přístup.

Reklamní sledování

Mnozí z vás jistě znají situaci, kdy jste do Google vyhledávače zadávali konkrétní výraz, a o chvíli později se vám zobrazila související reklama. Jedná se o součást takzvané cílené reklamy, díky které se vám zobrazuje relevantnější inzerce. iPhone nabízí možnost vylepšení zobrazovaní cílené reklamy. Společnost Apple sice trvá na tom, že neprodává uživatelská data třetím stranám, pokud ale chcete, můžete podporu cílené reklamy na svém iOS zařízení zcela deaktivovat. Tuto možnost najdete v Nastavení -> Soukromí, kde zcela dole klepnete na „Reklamy“. Zde můžete aktivovat možnost „Omezit sledování“, díky čemuž se vám přestanou zobrazovat reklamy, cílené na vaše zájmy. Na objem zobrazovaných reklam toto nastavení nicméně nemá vliv.

Významná místa

Součástí polohových služeb v operačním systému iOS je také funkce s názvem Významná místa. V případě, že máte tuto funkci aktivovanou, umožňují Významná místa vašemu iPhonu a dalším zařízením, propojeným přes iCloud, zaznamenávat místa, která nejčastěji navštěvujete. Tyto údaje využívají ke svému lepšímu fungování zejména aplikace jako Kalendář nebo Mapy. Tyto aplikace ale poměrně dobře fungují i v případě, že jsou Významná místa deaktivovaná. Apple data z Významných míst nesbírá a nesdílí je s třetími stranami, pokud vám ale není příjemné, že váš iPhone „ví“, kde se nejčastěji pohybujete, můžete Významná místa deaktivovat v Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby, kde zcela dole klepnete na „Systémové služby“.

.