Zavřít reklamu

Jeden z letitých nedostatků iPhonů je to, co Apple k telefonu jako takovému přibaluje do krabičky. Od loňského roku se museli noví majitelé rozloučit s 3,5mm-Lightning redukcí, kterou Apple přestal k novým iPhonům přibalovat pravděpodobně z důvodu šetření. Dalším krokem, kterým se Apple snaží ušetřit co nejvíce peněz, je přibalení slabého 5W napájecího adaptéru, který se u iPhonů objevuje už od prvních generací s Lightning konektorem a to i přes to, že se kapacity integrovaných baterií neustále navyšují. O podpoře pro fast-charging ani nemluvě. Změní se letos něco?

V posledních měsících se hodně hovoří o tom, že rest v podobě přibalených nabíječek Apple letos vyřeší. Když už nic jiného, bylo by především na čase, neboť konkurenční smartphony z platformy Android rychlonabíječkami disponují, a to i v mnohem levnějších produktových řadách. U telefonů za 1000 a více dolarů je absence rychlonabíječky až tak trochu trapná.

Pro mnohem lepší nabíjecí výsledky by bohatě stačil 12W nabíjecí adaptér, který Apple dodává k některým iPadům. 18W adaptér by však byl ideální. Nabíječka však není to jediné, co je z balení iPhonu trnem v oku mnoha uživatelů. Problematická je situace také v oblasti kabelů.

Adaptér a kabel, který by mohl Apple k letošním iPhonům přibalit:

Stejným evergreenem jako je 5W adaptér, je klasický USB-Lightning konektor, který Apple do balení přidává. Problém nastal před několika lety, kdy si uživatelé s novými MacBooky neměli jak tento kabel do svého Macu zapojit. Nastala tak situace, kdy po vybalení krabice byl iPhone a MacBook nepropojitelný. Z logického a ergonomického hlediska jde o značný přešlap.

Že se svítá na lepší časy mohl naznačovat příchod USB-C konektoru do loňských iPadů Pro. Myslím si, že naprostá většina uživatelů by velmi ráda viděla ten samý konektor i u nových iPhonů. V tomto ohledu však zázraky čekat nemůžeme, i když by bylo sjednocení konektorů u všech zařízení od Applu obrovským krokem vpřed z hlediska uživatelského komfortu a především „out-of-the-box“ kompatibility. USB-C konektor by se však mohl v krabičkách od iPhonů objevit.

V posledních týdnech se objevilo několik informací o tom, že by měl Apple vyměnit staré kabely za nové (Lilghtning-USB-C). Jestli se tak stane je ve hvězdách, byl by to však rozhodně demonstrativní krok vpřed. I když by to přineslo značné potíže pro velkou část uživatelů, která si iPhony a iPady připojuje například k infotainment systémů ve svém vozu. USB-C konektory ve vozidlech ještě zdaleka nejsou tak rozšířené, jak by možná mnozí očekávali.

Pravděpodobnost toho, že se dočkáme přivalené rychlonabíječky je tak logicky větší, než že Apple změní podobu přibalených kabelů. Vadil by vám přechod z USB-A na USB-C? A chybí vám rychlonabíječka v krabičkách od iPhonů?

iPhone XS obsah baleni
.