Zavřít reklamu

Apple byl v roce 2011 osmou nejhodnotnější značkou světa. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku, který je součástí Interbrand’s Best Global Brands 2011. Hodnota značky Apple byla vyměřena na 33,49 miliard dolarů (asi 675 miliard korun), což znamená, že má kalifornská společnost větší hodnotu než Disney nebo Mercedes-Benz. Pořadí vévodí Coca-Cola.

Apple nicméně zaznamenal jednoznačně nejvyšší posun. Meziroční nárůst hodnoty značky o 58 procent znamenal posun ze 17. místa z roku 2010 na aktuální osmé. O tolik procent si žádná jiná společnost nepolepšila, nejvíce se Applu přiblížil Amazon, jehož nárůst činil 32 procent. Hodnota 12,76 miliard dolarů mu stačí na solidní 26. místo.

interbrand

Společností číslo jedna je opět Coca-Cola, jejíž hodnota meziročně vzrostla o dvě procenta na 71,86 miliard dolarů. Náskok ovšem na druhém místě snižovalo IMB, které má aktuálně hodnotu vyčíslenou na 69,91 miliard dolarů (8% meziroční nárůst). Třetí nejhodnotnější značkou uplynulého roku byl Microsoft, ohodnocen na 59,1 miliard dolarů. Na rozdíl od ostatních ovšem v Redmondu oproti roku 2010 tři procenta ztratili.

Další rival Applu, Google, se umístil s hodnotou 55,31 miliard dolarů na čtvrtém místě (27% meziroční nárůst), páté bylo GE (42,81 miliard dolarů), následované McDonald’s (35,59 miliard dolarů) a Intelem (35,22 miliard dolarů).

Za Apple se pak umístily Disney (29,02 miliard dolarů) a HP (28,48 miliard dolarů). Za zmínku ještě stojí Nokia, která ztratila 15 procent a šest příček, aktuálně je čtrnáctá. Samsung od 20 % narostl, je 17. v pořadí; Sony pro změnu o 13 % přišlo a kleslo na 35. místo.

Zdroj: AppleInsider.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Teď aktuálně je hodnota společnosti Apple 397,4Mld dolarů a na účtech mají kolem 80Mld dolarů, jak by mohla být hodnota značky nižší, než obsah jejich účtů to je přece nesmysl. Možná by to chtělo napřed zapojit zdravý rozum a pak psát takové nesmysly. Navíc akcie AAPL jsou momentálně nejvýše v historii značky teď právě to je 427USD za akcii, ale bude se to pohybovat je totiž aktuálně otevřená burza. Trošku by to asi chtělo tento článek přepsat… Zajímavostí je také to, že za poslední dva roky vzrostla cena akcií AAPL o 118% což je naprosto neuvěřitelné a navíc křivka růstu je relativně strmě vzhůru, oproti tomu například Microsoft MSFT lítá nahoru a dolu jako vozítko na horské dráze.

celý text

Čtěte více.