Zavřít reklamu

Ohledně letošního vydání trojice nových iPhonů koluje řada nejrůznějších spekulací. Někdo předpovídá obří úspěch a hromadný přechod uživatelů k novým modelům, jiní zase tvrdí, že prodeje nových jablečných smartphonů budou naopak nižší. Nejnovější průzkum, provedený společností Loup Ventures, ale hovoří spíše ve prospěch prvně jmenované teorie.

Jmenovaný průzkum byl proveden mezi 530 spotřebiteli ve Spojených státech a týkal se jejich plánů na nákup letošních nových modelů iPhonů. Ze všech 530 dotázaných 48 % uvedlo, že má v průběhu příštího roku v plánu přejít na novější model jablečného smartphonu. Přestože počet uživatelů, kteří plánují upgrade, nedosahuje poloviny všech dotázaných, jedná se oproti výsledkům loňského průzkumu o výrazně vyšší číslo. V loňském roce se na nový model chystalo přejít jen 25 % účastníků průzkumu. Výsledky průzkumu se ale pochopitelně nakonec nemusí shodovat s realitou.

Tento průzkum ukázal překvapivě vysokou četnost úmyslů upgradovat – naznačuje, že 48 % současných majitelů iPhonů má v plánu v příštím roce přejít na novější iPhone. V loňském červnovém průzkumu tento úmysl vyjádřilo 25 % uživatelů. Číslo je nicméně pouze orientační a mělo by být bráno s rezervou (úmysl upgradovat vs. reálný nákup se mění cyklus od cyklu), na druhou stranu je ale průzkum pozitivním důkazem poptávky po nadcházejících modelech iPhonů

Loup Ventures v průzkumu nezapomněli ani na majitele smartphonů s OS Android, kterých se dotázali, zda v příštím roce plánují vyměnit svůj telefon za iPhone. Na tuto otázku odpovědělo 19 % uživatelů pozitivně. Oproti loňskému roku toto číslo vzrostlo o 7 %. Dalším z témat dotazníků vyla i rozšířená realita, se kterou společnost Apple koketuje čím dál intenzivněji. Tvůrce průzkumu zajímalo, zda by uživatelé měli větší, menší, případně stejný zájem o nákup smartphonu, který by disponoval širšími možnostmi a většími schopnosti v oblasti rozšířené reality. 32 % respondentů uvedlo, že by tyto vlastnosti jejich zájem zvýšily – v loňském průzkumu takto odpovědělo 21 % dotázaných. Nejčastější odpověď na tuto otázku ale byla, že by se zájem dotyčných nijak nezměnil. Tento a podobné průzkumy je pochopitelně potřeba brát s rezervou a mít na paměti, že se jedná pouze o orientační údaje, i ty nám ale mohou poskytnout užitečný obrázek o současných trendech.

Zdroj: 9to5Mac

.