Zavřít reklamu

Společnost Setapp provedla průzkum mezi 462 uživateli počítačů Mac, ze kterého vychází několik skutečně zajímavých zjištění. Jedná se např. o to, jaké faktory jsou pro uživatele nejdůležitější, pokud jde o aplikace pro Mac, kolik za ně ročně utratí, ale i kolik aplikací mají vlastně ve svém počítači nainstalováno. Tato vůbec první zpráva společnosti se zajímá čistě o aplikace pro Mac. Zaměřuje se na to, jaké máme naše „vztahy“ s používaným softwarem, stejně jako to, proč některé aplikace jsou obsaženy v našich dokech a kolik za aplikace vlastně platíme. Její výsledek může být zajímavý pro kohokoli, užitečný je ale zejména pro vývojáře aplikací pro macOS.

Zabezpečení na prvním místě 

Pokud jde tedy o počet nainstalovaných aplikací v počítači Mac, průměrně jich má každý z nás 31. Aktivně jich ale z toho využíváme denně 12. Ročně za obsah v utratíme 36 dolarů (cca 750 Kč). Jedná se o jednorázové platby, ale i předplatné. První upřednostňuje 36 % dotázaných, druhé jen 14 % z nich. 38 % však zmínilo, že záleží na více faktorech. 9 % dotázaných si dokonce aplikace nekupuje žádné a jen třem procentům je jedno, jestli podstoupí jednorázový nákup, nebo platí předplatné.

Respondenti uvedli, že nejdůležitějším faktorem při výběru nové aplikace pro Mac je její zabezpečení. Následují funkce a uživatelské prostředí/rozhraní. Je zajímavé, že cena je až na pátém místě v seznamu těchto nejdůležitějších aspektů. Podle „renomé“ vývojáře si obsah vybírá jen 15 % dotázaných. 36 % dotázaných také uvedlo, že je pro ně velice důležité, aby byly všechny aplikace připravené pro jejich Apple Silicon počítače.nejvíce oblíbeným počítačem Applu je MacBook Pro, a to pro 42 % dotázaných, 33 % pak dává přednost MacBooku Air, 20 % iMacu a např. jen 10 % Macu mini. Obsažen je ale dokonce i Mac Pro, a to s docela vysokým 18% zastoupením.

Jistě zajímavý je také pohled na to, jak dotázaní odpověděli na otázku: „Co je primární důvod k používání počítače Mac?“ Mezi nejčastější odpovědi patřila hesla jako pohodlí, láska, kvalita, lepší, snadné použití, následoval systém, školní práce nebo dokonce viry. Poměrně nelogicky zde však jsou i hry. I když v rámci Apple Arcade možná… 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více