Zavřít reklamu

Haptic output system je nově registrovaný patent společnosti Apple, který se týká způsobu, jakým může být využívána haptická zpětná vazba ve sluchátkách AirPods. Primárně se soustředí na to, jak uživatele ideálně směrovat vzhledem k různým událostem – největší využití se zdá být ve VR a AR. Nositelné příslušenství je v moderní společnosti čím dál více všudypřítomné a například bezdrátová sluchátka se nosí proto, aby poskytovala pohodlný poslech hudby a dalšího audia. Lze je ale využít i k něčemu dalšímu – haptická odezva ve sluchátkách by mohla například směřovat pozornost jejich nositele v daném směru.

Patent se zabývá spíše specifikacemi dosažení tohoto cíle směřování pozornosti než ilustrací výhod samotného řešení. Popisuje však použití haptické zpětné vazby ve virtuální konferenci. Zde by mohly být směrové haptické výstupy použity k nasměrování pozornosti nositele sluchátek směrem k virtuálnímu umístění účastníka.

AirPody 2
Zdroj: appleinsider.com

AirPody s haptickou odezvou spíše pro VR a AR 

Jako další příklad lze směrový haptický výstup použít k nasměrování pozornosti uživatele na pozici grafického objektu v prostředí virtuální nebo rozšířené reality. To by například znělo jako by k vám jedna osoba mluvila z dálky z levé strany, zatímco jiná je po vaší pravici a tiše vám do ucha šeptá. Ostatně je už v AirPodech Pro přítomna podpora pro prostorový zvuk filmů a seriálů. Dynamické snímání polohy hlavy zde totiž zajistí, že k vám každý zvuk přichází ze správného směru. Nutno podotknout, že Apple již dříve pracoval na vývoji 3D prostorového zvukového formátu. 

Apple se v poslední době snaží dosáhnout na schválení co největšího počtu patentů týkajících se haptické odezvy. Prvně se jednalo o Apple Ring, který by mohl lépe snímat vaše gesta, a to nejen při využití Apple Pencil, ale i v případě pohybu v rozšířené nebo virtuální realitě. K tomu přihodil „chytré“ ponožky, respektive vložku do bot nebo podložku, na které byste stáli, a která by vám dávala skrze vibrace odezvu o pohybu. Uvažuje i o chytré matraci s implementovanými vibračními motorky. Nyní zde máme haptickou odezvu i v AirPodech. Co nám tím chce Apple říci? Haptická odezva má své výhody. Jedná se o přirozené vibrace vycházející z nějaké akce. V případě jejího použití v AirPodech se tak jasně nabízí při využití v kombinaci s VR a AR. Otázkou je spíš to, jak moc pohodlné by bylo dostávat do uší takovou odezvu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více