Zavřít reklamu

S představením iPhonů 13 a zejména modelů 13 Pro posunul Apple laťku v jejich fotografických dovednostech zase o kus dál. Podle DXOMark sice není žádný z nových modelů ten nejlepší na světe, vzhledem k jejich výbavě, a především výsledkům, na špičku právem patří. A pak je zde nativní aplikace Fotoaparát, která přece jen za označením „Pro“ pořád pokulhává. 

Na začátku cesty iPhonů byla jejich aplikace Fotoaparát velice jednoduchá. Mohli jste s ní prakticky jen fotit a nahrávat videa. Až s iPhonem 4 přišlo přepnutí na selfie kameru, následovaly filtry i postupné rozšiřování režimů, kdy mezi ten nejnovější patří Film, stejně jako možnost aplikovat fotografické styly. Aplikace tedy pořád dostává nové a nové funkce, jenže ty profesionální stále chybí.

V jednoduchosti je síla 

Je jedno, jak pokročilým uživatelem mobilních telefonů jste, protože když poprvé spustíte aplikaci Fotoaparát, bude vám jasné, co dělat. Jednoznačně vypadající spoušť odkazuje k pořízení záznamu, pochopíte i nad ní volitelné režimy. Po chvilce seznamování vám bude jasné, jak zapnout blesk, nebo Live Photo. Náhodným klepnutím do displeje určíte ostřící bod, vedle něho zobrazená ikona slunce pak na první pohled evokuje míru světla, tedy expozice.

Ukázkové snímky režimu Portrét pořízené na iPhone 13 Pro Max:

A to je prakticky vše. Ještě vyzkoušíte výměnu objektivů číselnými symboly nad spouští, portrétový režim, možná noční režim – vše však v režimu automatiky, bez nutnosti jakékoli definice funkcí uživatelem. A na to pravděpodobně Apple cílí, tedy nezatěžovat běžného uživatele méně běžnými záležitostmi. Zde jde o to vyndat telefon z kapsy/kabelky, spustit aplikaci a ihned fotit. Konečný výsledek pak má vypadat co nejlépe to technické parametry telefonu a jeho optiky dovolí. Je to dobře? Určitě ano.

Možnosti přiblížení iPhonu 13 Pro Max:

Nespokojení profesionálové 

Automatika je sice hezká věc, ale ne každý se jí chce nechat ovlivňovat. Někdy prostě můžete chtít mít nad scénou více vlády, a ne nechat všechno počítat chytré algoritmy. Při aktivaci nového iPhonu nás Apple dokonce ani nezatěžuje aktivací mřížky, pro tu musíme jít až do Nastavení. Nabízí navíc jen tu s rozdělením na třetiny. Nenajdete zde ani ukazatel horizontu, ani možnost volby zlatého řezu.

Je zde sice přítomen noční režim, který si hraje s časem závěrky, pokud si ji chcete ale nastavit ve slunný den, a to čistě dle svého vlastního uvážení, nemůžete (dlouhou expozici musíte udělat až z Live Photo). Nenastavíte si ani ISO, nemůžete si pohrát ani s ostrostí. Běžný uživatel je možná rád, protože ho neobtěžují věci, kterým nerozumí. Profesionálněji smýšlející uživatel ale zvolí raději jiný titul, který mu dá plný rozlet. Jenže jeho použití není tak pohodlné, jako nativního Fotoaparátu. Nelze jej spustit ze zamčené obrazovky, ani Ovládacího centra.

Pokročilé funkce 

Modely telefonů iPhone s přídomkem „Pro“ odkazují k profesionalitě. K tomuto označení se hlásí i funkce, která přibyla s iPhony 12 Pro – řeč je o ProRAW. V základu ji v rozhraní aplikace Fotoaparát nenajdete. Musíte ji až aktivovat v Nastavení. Stejné to pravděpodobně bude i s ProRes videem, které přijde až s některou následujících aktualizací pro iPhony 13 Pro. Apple tedy nabízí skutečně profesionální funkce svému fotoaparátu, které je však nutné nejprve aktivovat. Proč tedy nevyjde fotografům vstříc a do Nastavení neschová i možnost aktivace plného ručního vstupu?

Byl by to jasný důvod pro určitou skupinu uživatelů nehledat alternativy a zůstat u řešení společnosti. Stačilo by jen jedno tlačítko, které by vám ty pokročilé funkce do aplikace přidalo. Což by dávalo i větší smysl, protože jednotlivé funkce jsou přece jen mezi sebou úzce spjaté. Mohli byste sledovat histogram, podle něho určovat expozici, ladit si čas závěrky, určovat ISO a samozřejmě ostrost, která by vám mohla být zvýrazňována funkcí Focus Peaking, abyste přesně věděli, jak daleko vlastně ostříte.

Nejedná se o nic, co by iPhony už dlouho neuměly, jen je tomu v alternativních aplikacích typu HalideProCam, Moment nebo ProCamera. a dalších. Umí to i konkurenční Android telefony v těch nejnižších cenových relacích. Bez mrknutí oka by to tak uměl i nativní Fotoaparát, kdyby jen Apple chtěl. Bohužel pro nás se toho asi jen tak nedočkáme. Podoby iOS 16 se totiž dočkáme až v červnu, přičemž do té doby bude Apple honit spíše resty, které nestihl s aktuálním iOS 15 namísto toho, aby se zabýval rozšiřováním funkcí zajetých aplikacích, které možná ani rozšiřovat nechce.

.