Zavřít reklamu

Přechod iPhonů na USB-C je už prakticky za rohem. Přestože se v komunitě jablíčkářů o potenciální změně konektorů mluví již několik let, Apple se k tomuto kroku doposud zrovna dvakrát neměl. Naopak se snažil zuby nehty držet svého vlastního konektoru Lightning, u nějž lze říct, že mu zajišťoval lepší kontrolu nad celým segmentem a pomáhal generovat nemalé příjmy. Díky tomu mohl gigant zavést certifikaci Made for iPhone (MFi) a výrobcům příslušenství účtovat poplatky za každý produkt s touto certifikací.

Přechod na USB-C je však pro Apple nevyhnutelnou záležitostí. K tomuto kroku jej ve finále donutila změna legislativy EU, která vyžaduje, aby mobilní zařízení disponovala jednotným univerzálním konektorem. A právě za ten byl zvolen USB-C. Štěstí je, že díky jeho rozšířenosti a univerzálnosti jej již nyní najdeme na většině zařízení. Vraťme se ale zpět k jablečným telefonům. Kolem změny Lightningu za USB-C se totiž šíří poměrně zajímavé zprávy. A jablíčkáři z nich šťastní nejsou, ba právě naopak. Apple dokázal své fanoušky poměrně naštvat, a to tím, že chce z přechodu vytěžit skutečně maximum.

USB-C s MFi certifikací

Aktuálně se totiž s novými informacemi nechal slyšet relativně přesný leaker @ShrimpApplePro, který v minulosti odhalil přesnou podobu Dynamic Island z iPhonu 14 Pro (Max). Podle jeho informací se Apple chystá zavést podobný systém i v případě iPhonů s USB-C konektorem, kdy se na trh konkrétně podívají i certifikované doplňky MFi. Z toho samozřejmě jasně vyplývá, že se bude primárně jednat o MFi USB-C kabely pro případné nabíjení zařízení či pro přenos dat. Důležité je také zmínit, na jakém principu MFi příslušenství jako takové vlastně funguje. Aktuálně je součástí Lightning konektorů menší integrovaný obvod sloužící pro ověření autenticity konkrétního příslušenství. Díky němu iPhone okamžitě rozpozná, zda se jedná o certifikovaný kabel či nikoliv.

Jak už jsme uvedli výše, podle aktuálních úniků se Apple chystá nasadit úplně stejný systém i v případě nových iPhonů s konektorem USB-C. Tím to ale (bohužel) nekončí. Dle vše bude totiž hrát zásadní roli, zda jablíčkář použije certifikovaný MFi USB-C kabel, nebo jestli naopak sáhne po obyčejném a necertifikovaném kabelu. Necertifikované kabely totiž budou softwarově limitovány, kvůli čemuž nabídnou pomalejší přenos dat a slabší nabíjení. Tímto tak gigant vyšle jasnou zprávu. Pokud budete chtít využít „plný potenciál“, bez autorizovaného příslušenství se neobejdete.

iPhone 14 Pro: Dynamic Island

Zneužití pozice

Tímto se dostáváme k lehkému paradoxu. Jak už jsme vícekrát zmínili, Apple se dlouhé roky snažil za každou cenu udržet vlastní konektor Lightning, který pro něj představoval zdroj příjmu. Mnoho lidí toto označovalo za monopolní chování, přestože Apple měl samozřejmě právo na to, aby v případě svého vlastního produktu použil vlastní konektor. Nyní to však gigant posune na zcela novou úroveň. Není se proto čemu divit, že jablíčkáři v diskuzích prakticky zuří a s podobným krokem zásadně nesouhlasí. Apple se samozřejmě rád schovává za dobře známé argumenty, podle nichž jedná v zájmu zabezpečení uživatelů a maximální spolehlivosti.

Fanoušci dokonce doufají, že se zmiňovaný leaker mýlí a této změny se nikdy nedočkáme. Celá tato situace je totiž prakticky nepředstavitelná a absurdní. Jde prakticky o to samé, jako kdyby Samsung u svých televizorů umožnil využít plný potenciál pouze v kombinaci s originálním HDMI kabelem, zatímco v případě neoriginální/necertifikovaného kabelu by nabídl výstup obrazu v rozlišení pouze 720p. Jedná se o kompletně absurdní situaci, která téměř nemá obdoby.

.