iWant

Do App Store míří bezplatné trial verze placených aplikací

iWant

Pokud bychom se podívali na teoretický seznam nedostatků, které uživatelům chybí v App Store, na prvních příčkách podobného seznamu by se nacházela absence zkušebních verzí placených aplikací. Ta doposud v rámci App Store nebyla možná. Zkušební období bylo možné získat jen u aplikací, které fungují na bázi předplatného. U ostatních aplikací, u kterých se platí pouze prvotní nákup, toto možné nebylo. A právě to se nyní mění, po aktualizaci podmínek App Store.

Apple tak pravděpodobně reaguje na dlouholeté výčitky jak ze stran uživatelů, tak ze stran vývojářů. Pokud byla jejich aplikace zpoplatněna jen nákupní částkou, nebyla tedy založena na modelu předplatného, uživatelé si ji neměli jak vyzkoušet. To leckdy odradí od nákupu obzvláště v případech, kdy jde o aplikaci za několik stovek korun. Aktualizované podmínky App Store, konkrétně bod 3.1.1 nově hovoří o tom, že výše zmíněné aplikace mohou nabízet zkušební verzi zdarma, která bude mít podobu časově omezeného předplatného za 0 korun.

V aplikacích se tak bude moci nově nacházet možnost předplatného, které bude zdarma a umožní vám na určitý čas užívat aplikaci jako v placeném režimu. Tato změna však přinese několik potenciálních problémů. V první řadě bude vývojáře motivovat k tomu, aby aplikaci převedli na režim klasického předplatného. Pokud budou zpracovávat změny, které budou pro toto zkušební „předplatné zdarma“ potřeba, už jim nic nebrání v tom, aby tento platební model využívali i nadále. Další problém nastává v případě rodinného sdílení, neboť in-app nákupy jsou vázány na jedno specifické Apple ID. Předplatné pomocí in-app nákupů tak nejde sdílet s rodinnými příslušníky. Na první pohled se jedná o pozitivní změnu, co však přinese v praxi, uvidíme až po několika týdnech po zavedení.

Zdroj: Macrumors