iWant

Jedna z nejpopulárnějších bezplatných aplikací v App Store vysává z uživatelů peníze

iWant

Na tento problém nás včera večer upozornil náš čtenář Michal V., kterému takto znovu děkujeme za informaci. Narazil totiž na potenciálně nebezpečnou aplikaci (minimálně z hlediska vaší peněženky), která se nachází na prominentní pozici v žebříčku bezplatných aplikací v App Store. Jedná se aplikaci s názvem Wallpapers & Backgrounds Live která se na první pohled tváří bezplatně, avšak v reálu to tak zcela jasně není. Největší nebezpečí se skrývá v tom, že je aplikace na 3. místě žebříčku top free aplikací a uživatelé by si tak mohli myslet, že je s ní vše v pořádku.

Jak můžete vidět na obrázcích níže, aplikace je v App Store dostupná zdarma se znakem přítomných mikrotransakcí. Jakmile si chcete aplikaci stáhnout, vyskočí na vás klasický požadavek pro autorizaci nákupu. Tu klasicky odkliknete, neboť je aplikace zdarma. Po týdnu ovšem zjistíte, že vám vypršela ona zkušební perioda, která je zdarma, a od této chvíle vám aplikace strhává týdenní předplatné za 1050 korun! Stažením aplikace jste s tímto předplatným souhlasili a pokud jej nezrušíte, bude se vám každý týden výše zmíněná částka strhávat z účtu.

Předplatné je možné zrušit v Nastavení, záložka iTunes a App Store, Apple ID -> autorizace -> zobrazit a konečně záložka Předplatná. Zde si můžete detailní informace o předplatném prohlédnout, stejně jako jej zde můžete zrušit. Že se v tomto případě jedná o podvod může naznačit i hodnocení aplikace, které je velmi nízké a v komentářích od uživatelů je také uvedeno, o jaký „podvod“ se vlastně jedná. A co že to aplikace za své malé týdenní předplatné vlastně nabízí? Obrázky nevalné kvality, které jsou volně dostupné na internetu. Pokud jste si v posledních dnech tuto aplikaci stáhli, berte toto upozornění na zřetel. Případně informujte sebe a své okolí, že takováto aplikace existuje a ještě ke všemu se nachází v TOP 3 na žebříčku bezplatných aplikací.