iWant

Jedna z nejpopulárnějších bezplatných aplikací v App Store vysává z uživatelů peníze

iWant

Na tento problém nás včera večer upozornil náš čtenář Michal V., kterému takto znovu děkujeme za informaci. Narazil totiž na potenciálně nebezpečnou aplikaci (minimálně z hlediska vaší peněženky), která se nachází na prominentní pozici v žebříčku bezplatných aplikací v App Store. Jedná se aplikaci s názvem Wallpapers & Backgrounds Live která se na první pohled tváří bezplatně, avšak v reálu to tak zcela jasně není. Největší nebezpečí se skrývá v tom, že je aplikace na 3. místě žebříčku top free aplikací a uživatelé by si tak mohli myslet, že je s ní vše v pořádku.

Jak můžete vidět na obrázcích níže, aplikace je v App Store dostupná zdarma se znakem přítomných mikrotransakcí. Jakmile si chcete aplikaci stáhnout, vyskočí na vás klasický požadavek pro autorizaci nákupu. Tu klasicky odkliknete, neboť je aplikace zdarma. Po týdnu ovšem zjistíte, že vám vypršela ona zkušební perioda, která je zdarma, a od této chvíle vám aplikace strhává týdenní předplatné za 1050 korun! Stažením aplikace jste s tímto předplatným souhlasili a pokud jej nezrušíte, bude se vám každý týden výše zmíněná částka strhávat z účtu.

Předplatné je možné zrušit v Nastavení, záložka iTunes a App Store, Apple ID -> autorizace -> zobrazit a konečně záložka Předplatná. Zde si můžete detailní informace o předplatném prohlédnout, stejně jako jej zde můžete zrušit. Že se v tomto případě jedná o podvod může naznačit i hodnocení aplikace, které je velmi nízké a v komentářích od uživatelů je také uvedeno, o jaký „podvod“ se vlastně jedná. A co že to aplikace za své malé týdenní předplatné vlastně nabízí? Obrázky nevalné kvality, které jsou volně dostupné na internetu. Pokud jste si v posledních dnech tuto aplikaci stáhli, berte toto upozornění na zřetel. Případně informujte sebe a své okolí, že takováto aplikace existuje a ještě ke všemu se nachází v TOP 3 na žebříčku bezplatných aplikací.

 • Zbynek Riha

  Myslím, že je to trochu jinak než píšete. Moc se mi to nezdálo, tak jsem aplikaci zkusil nainstalovat. Pro nainstalování opravdu stačí jen potvrdit dialog, kde o ceně nic není. Při prvním spuštění se ale zobrazí další dialog, kde je už jasně napsané (alespoň v případě iOS 11), že v případě potvrzení jsou 3 dny zdarma a pak 1050,- týdně.
  Samozřejmě to nic nemění na tom, že taková aplikace je brak, a že na App Store něco podobného nepatří.

 • Vladimír Ježek

  Takových aplikací App Stou je mnohem víc, ale tahle je sakra drahá!

  • mluno

   Takových blbostí je plný internet. Různý obsah „zdarma“. Ale když nemá počítač cestu do banky, tak je to jedno; zkolabuje nejpozdějc na požadavku zadání čísla kreditní karty. Ovšem u jablíčka je ten problém, že tuhle cestu má.

 • Petr Kozák

  Tak hlavně že je žebříček TOP FREE aplikací „necinknutý“ … jde vidět, že věřit někomu v dnešní době začíná být pomalu ale jistě nemožné …
  Nekalé praktiky na každém rohu …

 • Hana Sene

  Tohle přesně se mi stalo taky, jen šlo o ještě vyšší částku, 1,400 Kč za týden. To jsem se teda vyděsila, tolik si snad ani nevydělám! Okamžitě jsem to předplatné zrušila, ještě že to jde.

  • Zbyněk Kopřiva

   Nevyděláte 1400kč za týden a máte iPhone, který je nejdražší na trhu? Jo to dává velký smysl ..

   • Igor Maršálek

    kdybys nebyl idiot,pochopil bys co tim myslela

 • Honza Mac

  Tak snad si přečtu recenze a pak potvrdím stažení jestli tu appku chci …

 • lvy

  Jak vidno iOvce to sežerou i s navijákem. :-)

 • lvy

  Jak vidno iOvce to sežerou i s navijákem. :-)