Zavřít reklamu

V polovině října roku 2005 byl Tim Cook povýšen na pozici provozního ředitele společnosti Apple. Cook ve firmě působil již od roku 1998, a jeho kariéra stoupala sice nenápadně a pozvolna, ale jistě vzhůru. Od pozice ředitele firmy ho v té době dělilo „pouhých“ šest let, o takové budoucnosti v roce 2005 ale uvažoval asi jen málokdo.

„Tim a já v tuto chvíli spolupracujeme již přes sedm let, a já se velmi těším na to, že se z nás stanou ještě bližší spolupracovníci, abychom v následujících letech pomohli Applu dosáhnout dalších skvělých cílů,“ uvedl tehdejší CEO Applu Steve Jobs ve svém oficiálním prohlášení, vztahujícím se ke Cookovu povýšení.

Ještě před tím, než byl povýšen do pozice provozního ředitele, pracoval Cook v Applu coby viceprezident pro světové prodeje a provoz. Tuto funkci získal v roce 2002, do té doby působil jako viceprezident pro provoz. Než zahájil svou kariéru ve společnosti Apple, získával Cook pracovní zkušenosti ve firmách Compaq či Intelligent Electronics. Cook se zprvu při své práci zaměřoval především na provoz a logistiku, a práci si podle všeho užíval:“Chcete to řídit podobně jako mlékárnu,“ popsal o několik let později. „Pokud se dostanete za datum spotřeby, máte problém“.

Cook si údajně občas nebral servítky jak k dodavatelům, tak i k lidem, kteří pracovali pod jeho vedením. Dokázal si ale sjednat respekt a díky svému racionálnímu přístupu k řešení nejrůznějších problémů si nakonec získal poměrně velkou oblibu mezi ostastními. Když získal funkci provozního ředitele, přibyla na jeho bedra kromě jiného také odpovědnost za veškeré celosvětové prodeje Applu. Ve firmě dále vedl divizi Macintosh a ve spojení s Jobsem a dalšími vysoce postavenými vedoucími pracovníky se měl podílet na „vedení celkového podnikání Applu“.

Spolu s tím, jak stoupala nejen Cookova odpovědnost, ale také jak narůstaly jeho zásluhy, se o něm pomalu začalo spekulovat jako o možném nástupci Steva Jobse. Samotné povýšení do pozice provozního ředitele nebylo pro řadu zasvěcených nijak překvapivé – Cook s Jobsem spolupracoval řadu let a těšil se z jeho strany velkému respektu. Cook nebyl jediným kandidátem na budoucího ředitele Applu, mnozí ho ale v mnoha směrech podceňovali. Řada lidí si myslela, že Jobse na jeho pozici nahradí Scott Forstall. Jobs si ale nakonec coby svého nástupce zvolil právě Cooka. Oceňoval jeho schopnost vyjednávání, stejně jako oddanost firmě Apple a posedlost dosahováním cílů, které mnohé jiné firmy považovaly za nedosažitelné.

Key Speakers At The Apple Worldwide Developers Conference (WWDC)

Zdroje: Cult of Mac, Apple

.