Zavřít reklamu

Navenek se vše zdálo stejné jako dřív, společnost Apple šlapala i po odchodu svého otce Steva Jobse jako na drátkách, prodávala miliony iPhonů po celém světě a v každém čtvrtletí přidala několik miliard dolarů do své kasy. Přesto však čelil Tim Cook, nástupce zesnulého vizionáře a spoluzakladatele Applu, obrovskému tlaku. Mnoho lidí zpochybňovalo jeho schopnosti nahradit člověka, který dokázal během jediné dekády hned několikrát změnit svět. A nutno říci, že až dosud dával velký introvert Cook pochybovačům prostor. Rok 2014 by ale mohl být tím, kdy šéf nejhodnotnější společnosti na světě svými činy mohutně udeří do stolu a ukáže, že i on dokáže Apple vést a že i on dokáže přinášet revoluční novinky.

V srpnu to budou tři roky od chvíle, kdy v roli výkonného ředitele Applu Tim Cook oficiálně nahradil Steva Jobse. Právě tolik času obvykle Steve Jobs po přelomu milénia potřeboval, aby světu představil svůj revoluční nápad, kterým vše změnil. Ať už to byl v roce 2001 iPod, v roce 2003 iTunes Store, v roce 2007 iPhone nebo ať už to byl v roce 2010 iPad, Steve Jobs nebyl žádným robotem, co by v krátkém čase chrlil jeden převratný produkt za druhým. Vše mělo svůj čas, řád, vše bylo promyšlené a Jobs díky tomu Apple dostal až na pomyslný trůn technologického světa.

Právě na onu nutnou periodu, kterou i takový, byť jistě ne bezchybný génius potřeboval, mnoho lidí zapomíná, respektive chce na ni zapomenout. Tim Cook se pochopitelně hned od prvního dne, kdy nastoupil do nové funkce, srovnání se svým dlouholetým šéfem a zároveň přítelem nemohl vyhnout. Byť mu sám Jobs radil, aby jednal dle svého nejlepšího rozumu a neohlížel se na to, co by dělal Steve Jobs, zlé jazyky to neodradilo. Na Cooka byl od začátku vyvíjen obrovský tlak a všichni s velkým očekáváním vyhlíželi, kdy konečně představí nový, významný produkt. Tak, jako to v posledních deseti letech dělal právě Jobs. Ten jich – v neprospěch Cooka – nakonec ve výsledku dokázal představit tolik, že čas smyl, kolik let na to potřeboval, a lidé prostě jen chtěli další a další.

[do action=“citace“]Rok 2014 by měl být rokem Tima Cooka.[/do]

Tim Cook si ovšem dával na čas. Po roce od skonu Steva Jobse dokázal světu představit jen jediné nové zařízení, očekávaný iPad třetí generace, a to byla opět voda na mlýn všem pochybovačům. Výrazné novinky, kterými by Cook všechny umlčel, nepřicházely ani v dalších měsících. Dnes třiapadesátiletý Cook však mohl být relativně v klidu. Dosavadní produkty totiž hlásily obrovské úspěchy a z hlediska financí a pozice na trhu byl Cook z obliga. Uvnitř společnosti naopak osnoval velké převraty, jimiž si připravoval půdu pro následnou explozi. A explozí tu není myšleno nic jiného než veřejností i odborníky vyvolávané revoluční produkty.

Nejvyšší činovníci Applu sice slova o revoluci uvnitř respektované společnosti odmítají, raději hovoří spíše o evoluci vynucené odchodem Steva Jobse, ale Tim Cook zasáhl do hierarchie a zaměstnaneckých struktur zcela zásadně. Steve Jobs nebyl jen vizionář, ale také tvrdý puntičkář, perfekcionista, který chtěl mít vše pod kontrolou, a co nebylo dle jeho představ, nebál se to dát, často expresivně najevo, ať už šlo o řadového zaměstnance nebo jednoho z jeho nejbližších kolegů. Tady vidíme zásadní rozdíl mezi Jobsem a Cookem. Druhý jmenovaný je na rozdíl od toho prvního tichým mužem ochotným naslouchat a dojít ke konsenzu, pokud cítí, že je tomu tak správně. Když si něco usmyslel Jobs, museli jiní vyvinout enormní úsilí, aby dokázali změnit jeho názor. Obvykle navíc stejně neuspěli. Cook je jiný. Druhá klíčová věc je, že to rozhodně není takový vizionář jako Steve Jobs. Druhého takového ostatně v současnosti nenajdeme snad v žádné jiné společnosti.

Právě proto začal Tim Cook kolem sebe hned po svém nástupu do čela Applu budovat kompaktní tým složený z těch největších hlav sedících v křeslech cupertinského sídla. Proto po roce ve funkci vyhodil Scotta Forstalla, do té doby naprosto klíčového muže Applu. Jenže nezapadal do nové Cookovy filozofie, která zněla jasně: dokonale fungující tým, který nebude závislý na jediném článku, ale bude si vzájemně pomáhat a přicházet s revolučními nápady kolektivně. Jinak ani nahradit Steva Jobse nejde a tento Cookův plán dokonale ilustruje pohled do nejužšího vedení společnosti. Po Stevu Jobsovi v něm mimo Cooka zůstali z deseti původních členů jen čtyři mušketýři. Pro oko nezainteresovaného relativně nezajímavé změny, pro Tima Cooka ovšem naprosto zásadní zpráva. Fungování Applu totiž během tří let dokázal přetvořit k obrazu svému, když dal na Jobsovy rady o vlastní hlavě, a nyní je připraven světu ukázat, kdo je tu stále hlavním inovátorem. Minimálně tomu zatím vše nasvědčuje. Rok 2014 by měl být rokem Tima Cooka, ale zda tomu tak skutečně bude, to si budeme muset počkat do podzimu a možná až do zimy.

První náznaky, od kterých se predikce odráží, už ale bylo možné spatřit v červnu, tehdy Apple na své každoroční vývojářské konferenci představoval nové verze svých operačních systémů pro počítače a mobilní zařízení a exceloval. Inženýři Applu dokázali během jediného roku vyvinout dvě skutečně velké aktualizace pro oba operační systémy a navíc vývojářům ukázali hned několik novinek, se kterými nikdo nepočítal a byly jakoby navíc, byť pověstnou Jobsovou „One more thing“ se je nikdo nazvat neodvážil. Tim Cook tím nicméně demonstroval, jak schopný a především efektivní tým v Applu vytvořil. Dosud se Apple každý rok soustředil více na jeden, či druhý systém, nyní dokázal Cook práci jednotlivých divizí natolik sjednotit a zefektivnit, že již prakticky není možné, aby nastala nepříjemná situace jako v roce 2007.

[do action=“citace“]Půdu má připravenou dokonale. Stačí udělat jen jeden poslední krok.[/do]

Tehdy byl Apple nucen o půl roku posunout vydání operačního systému OS X Leopard. Důvod? Vývoj iPhonu sebral vývojářům Leoparda takové množství zdrojů, že se zkrátka nestíhalo tvořit na více frontách najednou. Nyní v Applu stíhají během roku plnohodnotně vyvíjet nejen hned dva operační systémy najednou, ale především také rovnou několik kusů železa, rozumějte iPhonů, iPadů a dalších. Zatímco první část tohoto tvrzení již je potvrzena, o té druhé nás ještě musí kalifornský gigant přesvědčit. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že druhá polovina roku bude doslova nabitá jablečným střelivem.

Očekáváme zcela nový iPhone, možná dokonce hned dva, nové iPady, dojít by mohlo i na počítače, ale to, k čemu se upírají zraky všech již několik měsíců, je zbrusu nová produktová kategorie. Bájné iWatch, chcete-li. Tim Cook se svými kolegy na onen revoluční produkt, kterým by se alespoň zčásti vyrovnal Stevu Jobsovi, láká už dobré dva roky a ve svých slibech zašel tak daleko, že pokud nepředstaví produkt, o němž ve skutečnosti zatím nikdo s jistotou nic neví, do konce letošního roku, už mu ho jen tak někdo neuvěří. Půdu pro to má připravenou dokonale. Stačí udělat jen jeden poslední krok. Apple kvůli svému takřka mýtickému produktu najal tolik nových tváří, že by se pro ně v klidu mohl vystavět celý komplex kanceláří a studií. Koncentrace mozků, chytrých hlav a ostřílených inženýrů je v Cupertinu obrovská.

Pro Cooka je to teď, nebo nikdy. Soudit ho po jednom roce nebo dvou by bylo krátkozraké, sám si ale nyní vykopal takovou jámu, že pokud ji do konce roku nevyplní naplněnými očekáváními, může do ní velice tvrdě spadnout. Nutno ovšem podotknout, že by se to nerovnalo konci Applu. S prostředky, kterými společnost disponuje, by tu byla i bez nových, revolučních produktů ještě drahně dlouho.

.