Zavřít reklamu

Dnešní den s sebou přinesl poměrně zajímavé informace. Nová studie totiž poukazuje na to, že operační systém Android sbírá 20x více uživatelských dat než iOS. Na povrch se také dostal příběh muže, který vinou Applu přišel o 22,6 milionů korun.

Android sbírá 20x více uživatelských dat než iOS

Cupertinská společnost se oproti konkurenci chvástá tím, že v případě svých produktů klade extrémní důraz na soukromí svých uživatelů. To ostatně částečně potvrzují nejrůznější funkce, které především v případě iPhonů Apple průběžně implementuje. Poměrně hojně diskutovaným tématem posledních měsíců je novinka systému iOS 14. Kvůli ní se aplikace budou muset uživatele dotázat, zdali jej pro důvody dodání personalizovaných reklam mohou sledovat napříč aplikacemi a internetovými stránkami. Napadlo vás ale někdy srovnat Android a iOS na poli sběru uživatelských dat?

Je samozřejmě jasné, že obě platformy nějaká ta uživatelská data přeci jen sbírají a bylo by poměrně naivní si myslet, že tohle Apple nikterak nedělá. Zmiňovanou otázku si položil i Douglas Leith z Trinity College v irském Dublinu. Ten pracoval na poměrně jednoduché studii, kdy sledoval, jak velký objem dat oba systémy zasílají do své domoviny. V tomto případě jsme narazili na poměrně zvláštní zjištění. Google totiž sbírá až 20x více dat než Apple. Leith tvrdí, že při zapnutí telefonu s Androidem se Googlu odešle 1 MB dat, zatímco v případě iOS se jedná o pouhých 42 kB. V nečinném stavu poté Android každých 12 hodin zasílá okolo 1 MB dat a u iOS je číslo opět znatelně nižší, konkrétně tedy 52 kB. Z tohoto vyplývá, že pouze na území Spojených států Google během 12 hodin z aktivních Android telefonů sesbírá data o kapacitě 1,3 TB, přičemž Apple se může pochlubit hodnotou 5,8 GB.

Objektivitu studie bohužel lehce podkopává jedna nesrovnalost. Pro potřeby výzkumu Leith použil iPhone 8 s iOS 13.6.1 a jailbreakem a Google Pixel 2 s loni vydaným Androidem 10. Problém spočívá v tom, že pro analýzu odeslaných dat v případě jablečného telefonu bylo použito zařízení se starým systémem, který majoritní část jablíčkářů už dávno nepoužívá.

iPhone soukromí gif

K celé publikaci se samozřejmě vyjádřil i Google. Podle jeho slov obsahuje publikace řadu chyb, kvůli kterým je tvrzení, že Android sbírá podstaně více uživatelských dat než Applu, nepravdivé. Tento gigant se údajně pokusil o vlastní výzkum, kdy mu vyšly úplně jiné hodnoty a práci z Trinity College tak neuznává. K jakému závěru ale došel nezveřejnil. Dodal každopádně zajímavou myšlenku. Podle něj totiž Leith pouze nastínil základní fungování chytrých telefonů, které tyto postupy sdílí například s moderními automobily. Ty totiž také sbírají řadu dat o stavu vozidla a jeho bezpečnosti, což následně odesílají výrobci ve formě statistik. Ani Apple se na adresu výzkumu nevyjádřil kladně, jelikož jeho postupy označil za špatné.

Uživatel vinou Applu přišel o 22,6 milionů korun

O App Storu se obecně hovoří jakožto o bezpečném místě, kde se prakticky nemůžeme setkat s podvodnou aplikací či malwarem, což může hrozit například u konkurenčního Obchodu Play. Tohle tvrzení bylo každopádně nyní zneváženo jedním uživatelem, který vinou Applu přišel o neuvěřitelné množství peněz – o 17,1 Bitcoinu, tedy zhruba 22,6 milionů korun. Jak k tomu vlastně došlo a proč za to může cupertinský gigant a jeho App Store?

Uživatel Phillipe Christodoulou, kterému se tato příhoda stala, si chtěl v únoru zkontrolovat stav své Bitcoin peněženky, a proto se vydal na App Store, kde si stáhl aplikaci Trezor. Trezor je mimochodem společnost vyrábějící hardwarové peněženky, kde měl Christodoulou své kryptoměny uloženy. Na App Storu si stáhl aplikaci, která vypadala přesně jako původní nástroj a udělal tak obrovskou chybu. Jednalo se totiž o podvodný program navržený tak, aby věrně kopíroval design pravé aplikace. Po zadání svých přihlašovacích údajů mu bylo jeho konto „vyluxováno.“ Postižený nyní za všechno viní Apple. Ten totiž kontroluje všechny appky ještě před jejich uveřejněním do App Storu pro případné zabránění takovýchto podvodů. Program se totiž nejprve tvářil jako nástroj pro šifrování hesel, díky čemuž jej Apple povolil. Vývojář ale až poté změnil jeho podstatu na peněženku pro kryptoměny.

Apple vydal šesté vývojářské beta verze svých operačních systémů

Apple dnes v podvečer vydal již šesté beta verze svých operačních systémů iOS/iPadOS/tvOS 14.5, macOS 11.3 Big Sur a watchOS 7.4. Tyto bety konkrétně přináší opravy nejrůznějších chyb. Pokud tedy máte vývojářský profil, můžete si operační systémy již nyní aktualizovat.

.