Zavřít reklamu

V poslední době se stále více hovoří o chystané funkci, která zamezí aplikacím v tom, aby nás sledovaly napříč internetovými stránkami a dalšími programy. Tato novinka má samozřejmě spoustu odpůrců, kteří proti ní soustavně bojují. Nadále jsme na internetu mohli narazit na nejrůznější reklamy, ve kterých Intel poukazuje na nedostatky jablečných počítačů. Přesně do těchto spotů se nyní přidal herec, který byl před lety doslova významnou tváří Applu.

Bývalý propagátor Macu se k Applu otočil zády: Nyní vyzdvihuje Intel

Na počátku tohoto tisíciletí byly nesmírně populární reklamní spoty s názvem „I’m a Mac,“ ve kterých dva herci představovali Mac (Justin Long) a klasický PC (John Hodgman). V každém spotu se přitom poukazovalo na nejrůznější nedostatky počítačů, které naopak produkt z Cupertina téměř nezná. Myšlenku této reklamy dokonce Apple částečně obnovil, kdy po představení prvních Maců spustil reklamu ve stejném duchu, kde ale vystupoval pouze představitel PC Hodgman.

justin-long-intel-mac-ad-2021

Teprve nedávno začal konkurenční Intel se zcela novou reklamní kampaní, ve které nejrůznější herci poukazují na nedostatky Maců s M1 a naopak pochopitelně propagují modely vybavené procesorem Intel. V nové sérii spadající pod tuto kampaň začal vystupovat zmiňovaný herec Justin Long, tedy tehdejší představitel Macu, který dnes propaguje druhou stranu. Zmiňovaná série nese název „Justin Gets Real“ a na začátku každého spotu se představí jako Justin, reálný člověk, který dělá reálná srovnání mezi Macem a PC. Nejnovější reklama konkrétně poukazuje na flexibilitu laptopů s Windowsem, respektive porovnává Lenovo Yoga 9i s MacBookem Pro. V dalším spotu se Long setkává s hráčem, jež používá MSI Gaming Stealth 15M s procesorem Intel Core i7, a ptá se jej na využití Macu. Následně sám uznává, že nikdo na Macích nehraje.

Zajímavé je také video poukazující na absenci dotykových obrazovek u Maců, neschopnost připojit více než 1 externí displej k modelům s čipem M1 a řadu dalších nedostatků, které zařízení s Intelem hravě strčí do kapsy. Nejedná se ale ani o první případ, kdy se Long k Applu obrátil zády. Již v roce 2017 totiž vystupoval v sérii reklamních spotů pro Huawei v propagaci smartphonu Mate 9.

Francouzský regulátor se chystá na prověření chystané funkce proti sledování uživatelů v iOS

Již při samotném představení operačního systému iOS 14 se nám Apple pochlubil s velice zajímavou novinkou, která má opět podpořit zabezpečení a soukromí jablíčkářů. Každá aplikace se totiž uživatele bude muset přímo zeptat, zdali souhlasí se sledováním napříč aplikacemi a internetovými stránkami, díky čemuž následně mohou dostávat relevantní, personalizovanou reklamu. Zatímco jablíčkáři tuto novinku uvítali, reklamní společnosti v čele s Facebookem proti ní ostře bojují, protože by mohla srazit jejich příjmy. Tato funkce by měla do našich iPhonů a iPadů dorazit spolu s verzí iOS 14.5. Apple navíc ve Francii nyní bude muset čelit antimonopolnímu šetření, zdali tato novinka nikterak neporušuje pravidla hospodářské soutěže.

Skupina reklamních společností a vydavatelů v minulém roce u příslušného francouzského úřadu podala stížnost, a to z prostého důvodu. Tato nová funkce by totiž mohla mít obrovský podíl a nižších příjmech těchto firem. Během dnešního dne francouzský regulační úřad zamítl jejich žádost o zablokování chystané funkce, což zdůvodnilo slovy, že se funkce nezdá být zneužívající. Přesto se ale chystají si na kroky jablečné společnosti posvítit. Konkrétně budou zkoumat, zdali Apple stejná pravidla aplikuje i na sebe.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.