Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Práce na Apple Car? Vznikají zmatky

Poslední dobou vás poměrně pravidelně informujeme o nejrůznějších novinkách ze světa Apple Car, tedy o chystaném autonomním elektromobilu z dílny společnosti Apple. Nejprve se hovořilo o tom, že pro vývoj a produkci se cupertinský gigant spojil s automobilkou Hyundai. Práce by měly svižně postupovat a dokonce se hovořilo o příchodu na trh v roce 2025. Dnes se ale karta zcela obrátila. Podle nejnovějších informací agentury Bloomberg automobilka Hyundai, potažmo Kia, se nikterak (již) nepodílí na vývoji zmiňovaného elektromobilu. V celé situaci tedy vzniká solidní chaos.

Apple Car koncept
Dřívější koncept Apple Car

Hyundai přitom ještě minulý měsíc potvrdil, že je Apple v kontaktu s hned několika významnými automobilkami. Paradoxní je, že po pár hodinách své tvrzení odvolali. Podle Bloombergu se jakákoliv diskuze mezi těmito společnostmi pozastavila, kdy Hyundai „naštval“ Apple za poodhalování informací. Jak se celá situace bude vyvíjet dál je prozatím nejasné.

Lékaři varují: iPhone 12 ohrožuje kardiostimulátory

V říjnu loňského roku jsme se dočkali představení dlouho očekávaných jablečných telefonů. iPhone 12 opět posunul celý mobilní trh kupředu a jablíčkářům přinesl řadu skvělých novinek. Značného vylepšení se dočkal například noční režim u focení, i levnější verze se dočkaly OLED displejů, přišla dlouho opěvovaná podpora 5G sítí, extrémně výkonný čip Apple A14 Bionic a řada dalších. Nesmíme každopádně zapomenout zmínit příchod technologie MagSafe na iPhony. Ten zde slouží pro rychlejší bezdrátové nabíjení (až 15 W) či pro uchycení krytů, pouzder a podobně.

MagSafe pro tyto účely používá sérii dostatečně silných magnetů, které dokáží zajistit, že například zmiňovaný obal z telefonu jen tak nespadne. Tato technologie s sebou samozřejmě přináší jistou míru komfortu a řada jablíčkářů si ji okamžitě oblíbila. Máte ale jeden háček. Apple již koncem ledna informoval veřejnost o tom, že iPhone 12 může být až zdraví nebezpečný, jelikož může ovlivnit funkčnost kardiostimulátorů. Nejnovější informace nyní přinesl renomovaný kardiolog Gurjit Singh spolu se svými kolegy, kteří se rozhodli si na tento problém detailně posvítit.

Podle doktora Singh více než 300 tisíc Američanů ročně podstoupí operaci, při které dojde k implantaci zařízení, které souvisí s kardiologií, přičemž zároveň každý čtvrtý loni prodaný telefon byl iPhone 12. Samotné testy probíhaly s iPhonem 12 Pro a výsledky doslova šokující. Již při položení/blízkému přiblížení telefonu k hrudi pacienta s implantovaným kardiostimulátorem/defibrilátorem došlo k jeho okamžitému vypnutí. Jakmile se iPhone vzdálil, zařízení opět začalo fungovat. Lékaři nejprve očekávali, že magnety v jablečných telefonech budou příliš slabé.

Intel sdílel zajímavé benchmarky, kdy ukazuje své procesory ve srovnání s M1

Kalifornský gigant loni představil velice zajímavý projekt s názvem Apple Silicon. Konkrétně se jedná o přechod od procesorů od Intelu na vlastní řešení v případě jablečných počítačů. V listopadu 2020 jsme poté poprvé viděli první čip s označením M1, který po výkonnostní i energetické stránce značně převálcoval veškerou konkurenci. Intel se nyní rozhodl pro úder zpět, kdy představil vlastní benchmarky, které zobrazují výkon jejich Intel Core procesorů v porovnání se zmiňovaným M1 čipem.

Na výše přiložených snímcích si můžete prohlédnout veškeré benchmarky. Pro příklad Intel zobrazuje, že notebook s operačním systémem Windows a procesorem Intel Core i7 11. generace s 16 GB operační paměti RAM dokáže 2,3x rychleji exportovat PowerPoint prezentaci do formátu PDF než 13″ MacBook Pro s M1 a 16 GB operační paměti. Další snímky poukazují na převod videa, hraní her, výdrž baterie a podobně.

.