Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Lidé na App Storu utrácí podstatně více

Technologie jdou neustále kupředu, na což samozřejmě reagují výrobci novými produkty. Pro příklad si můžeme uvést právě jablečné telefony. Ty se za posledních několik let dočkaly úžasných změn a nejrůznějších novinek, které jim přináší řadu skvělým možností. Posun pak můžeme vidět i na poli samotných aplikací. Vývojáři totiž využívají veškeré novinky a potenciál těchto telefonů, díky čemuž se dokáží postarat o tvorbu stále lepších a užitečnějších programů, přičemž za svou práci chtějí být náležitě odměněni. Podle nejnovějších dat analytické společnosti Sensor Tower útrata na TOP 100 aplikacích s režimem předplatného (nepočítaje hry) napříč všemi mobilními platformami meziročně vzrostla o 34 %. Konkrétně tedy na 13 miliard dolarů z původních 9,7 miliard.

Bezesporu nejvýdělečnější byla aplikace YouTube se svým režimem Premium, která první příčku zaujala jak globálně (991 milionů dolarů), tak také ve Spojených státech amerických (562 milionů dolarů).  Z výše přiloženého grafu můžeme taktéž vyčíst, že lidé utrácejí podstatně více na jablečné platformě. Jak jste na tom vy? Platíte v nějaké aplikaci předplatné, případně kupujete si zpoplatněné aplikace?

Intel poukazuje na nedostatky čipů M1

Vloni v červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 cupertinská společnost představila jeden z nejzásadnějších kroků – takzvaný projekt Apple Silicon. Konkrétně se jedná o přechod od procesorů Intel na vlastní řešení v případě Maců. Zpočátku byli lidé vcelku skeptičtí a nikdo nevěděl, co má vlastně od Applu očekávat. Vědělo se pouze to, že si nové čipy budou zakládat na ARMové architektuře, v čemž lidé spatřovali spíše nedostatky (například neschopnost virtualizovat Windows, nedostatek aplikací a podobně). V závěru roku 2020, v listopadu, jsme se ale dočkali představení prvních Maců, které byly osazeny čipem M1 z rodiny Apple Silicon. Jednalo se o MacBook Air, Mac mini a 13″ MacBook Pro.

Rocket League na Macu s M1 skrze řešení CrossOver:

Musíme uznat, že výkon a energetická náročnost tohoto čipu vyrazil veřejnosti dech. Tyto nejnovější kousky s logem nakousnutého jablka jsou doslova perfektní a s jakoukoliv činností si poradí v řádu sekund. Absenci aplikací navíc Apple vyřešil skrze program Rosetta 2, který dokáže interpretovat aplikace určené pro počítače s procesorem Intel, což taktéž funguje bezproblémově. Na první pohled je navíc každému jasné, že je Apple o několik kroků napřed oproti Intelu, kterému se tento fakt pravděpodobně nezamlouvá.

Intel totiž v poslední době začal s kampaní, ve které poukazuje na nedostatky nových Maců s čipem M1. V nejnovější reklamě z tohoto týdne například zmiňuje, že na počítači si můžete zahrát hru Rocket League, kdežto na Macu bohužel ne. Tento titul totiž není pro zmiňovanou platformu optimalizovaný. Minulý týden zase poukazoval na nedostatky jablečných displejů. Konkrétně tedy tak, že PC nabízí takzvaný tablet mód neboli dotykovou obrazovku a podporu stylusu.

Samozřejmě musíme uznat, že Macy s Apple Silicon mají své nedostatky, kvůli kterým si řada uživatelů nemůže dovolit pracovat s takovýmto zařízením. Největším problémem je samozřejmě zmiňovaná virtualizace, která na ARMové platformě (prozatím) není možná. Někteří zkušení programátoři se sice snaží pracovat na nějakém řešení, ale pravdou je, že bez pomoci Microsoftu se v tomto Apple zkrátka neobejde.

Spoluzakladatel Netflixu se opřel do  TV+

Spoluzakladatel Netflixu a jeho bývalý výkonný ředitel Marc Randolph nedávno poskytl rozhovor pro Yahoo Finance, kde hovořil o streamovacích službách. Řeč byla o Disney+ a  TV+, což bychom mohli označit za největší konkurenci dosavadního krále. Randolph se ostře obul do Applu za nabízení nepředstavitelného členství zdarma, kvůli čemuž se sice služba pyšní solidním počtem předplatitelů, avšak je nutné si uvědomit, že drtivá většina z nich ve skutečnosti nezaplatila ani cent. Cupertinská společnost navíc již dvakrát prodloužila již roční předplatné, kvůli čemuž si drží některé diváky už od svého představení v roce 2019.

Netflix TV

Kdyby Apple věnoval čtvrtinu času z dosavadního rozdávání předplatných do tvorby kvalitního obsahu, mohl by se konečně dostat do hry,“ vyjádřil poměrně jasně bývalý ředitel Netflixu. Následně dodal, že Apple se své službě nevěnuje naplno a stále není ve „hře“ oběma nohama. Oproti tomu zmiňovaná platforma Disney+ doslova chrlí skvělý obsah. Dnes tato firma navíc oznámila překročení hranice 95 milionů předplatitelů.

.