Zavřít reklamu

Na začátku tohoto týdne proběhla letos již třetí jablečná konference. Na té jsme se, zcela očekávaně, dočkali představení 14″ a 16″ MacBooku Pro, po boku společně s třetí generací populárních sluchátek AirPods a novými barvami HomePodu mini. Zmíněné MacBooky Pro se dočkaly kompletního přepracování, a to po šesti letech dlouhého čekání. Kromě nového designu nabízí dva nové profesionální čipy s označením M1 Pro a M1 Max, zapomenout však nesmíme ani na návrat pořádné konektivity v podobě MagSafe, HDMI a čtečky SD karet. Co se kompletního přepracování týče, tak je aktuálně na řadě MacBook Air. Toho bychom se ale mohli dočkat už brzy. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, co by mohl nabídnout.

Výřez

Mezi jednu z nejvíce diskutovaných věcí patří u nových MacBooků Pro výřez v horní části displeje. Osobně se přiznám, že mě při představení ani nenapadlo, že by se nad výřezem mohl ještě někdo vůbec pozastavit. Dočkali jsme se totiž opravdu velkého zúžení rámečků okolo displeje, v horní části až o 60 %, a je jasné, že se někam přední kamera prostě vlézt musí. Myslel jsem si, že jsou lidé zvyklí na výřez z iPhonu, jenže se ukázalo, že bohužel nikoliv. Mnoho jedinců tak bere výřez na MacBoocích Pro jakožto ohyzdnost, což je mi velmi líto. V tomto případě ale dokážu předpovědět budoucnost, jelikož se bude opakovat minulost. Prvních pár týdnů budou lidé výřez u MacBooků Pro hanit, stejně jako v případě iPhonu X před čtyřmi lety. Postupně však tato nenávist vymizí a přehoupne se v designový prvek, který budou kopírovat snad všichni výrobci přenosných počítačů na světě. Kdyby to šlo, tak bych si na tohle opakování minulosti vsadil.

No a co se týče výřezu u budoucího MacBooku Air, tak ten samozřejmě bude přítomen. Součástí výřezu prozatím není Face ID a u nového MacBooku Air ani nebude, každopádně nikde není vyloučeno, že se tímto výřezem Apple na příchod Face ID přichystal. Třeba se dočkáme v dalších letech, každopádně si ale myslím, že Touch ID na MacBoocích rozhodně všem vyhovuje. Ve výřezu se tedy nachází a prozatím i bude nacházet 1080p přední kamera, která je napojená na čip. Ten se pak stará o automatické vylepšování obrazu v reálném čase. Vedle přední kamery se i nadále nachází LED dioda, která zelenou barvou značí aktivaci přední kamery.

mpv-shot0225

Zužující se design

V současné chvíli můžete na první pohled od sebe odlišit MacBook Air a MacBook Pro díky jejich odlišnému designu. Zatímco MacBook Pro má tloušťku těla po celé ploše stejnou, tak šasi MacBooku Air se směrem k uživateli zužuje. Tento zužující se design byl poprvé představen v roce 2010 a využíván byl až doposud. Podle dostupných informací však Apple pracuje na novém designu, který už se zužovat nebude, ale bude mít po celé ploše stejnou tloušťku. Tento nový design by měl být opravdu velmi tenký a jednoduchý, tudíž si jej každý zamiluje. Všeobecně by se měl Apple snažit rozměry MacBooku Air co možná nejvíce zmenšit, čehož by mohl dosáhnout také zmenšením rámečků okolo displeje.

Objevily se nějaké spekulace také o tom, že by měl Apple údajně pracovat na větším MacBooku Air, konkrétně s úhlopříčkou 15″. Prozatím se ale nejspíše nejedná o aktuální téma a MacBook Air tak bude i nadále k dispozici pouze v jediné variantě s úhlopříčkou 13″. U nových MacBooků Pro jsme se pak dočkali přebarvení šasi mezi klávesami na černo – k tomuto kroku by údajně mělo dojít i u nových MacBooků Air. Tak stejně se u nového MacBooku Air dočkáme v horní řadě klasických fyzických kláves. MacBook Air sice Touch Bar nikdy neměl, každopádně jen pro ujištění. A pokud by došlo ke kompletnímu zmenšení zařízení na minimum, co dovolí 13″ displej, tak by muselo nejspíše dojít také k nepatrnému zmenšení trackpadu.

macbook air M2

MagSafe

Když Apple představil nové MacBooky bez MagSafe konektoru a pouze s Thunderbolt 3 konektory, tak si mnozí jedinci mysleli, že si Apple dělá legraci. Kromě MagSafe konektoru se navíc Apple vzdal i HDMI konektoru a čtečky SD karet, což mnohé uživatele opravdu velmi ranilo. Uběhlo však několik let a uživatelé si tak nějak zvykli – rozhodně tím ale nechci říct, že by opětovný příchod lepší konektivity neuvítali. Apple si svým způsobem uvědomil, že odstranit používané konektory nebylo úplně moudré, a tak naštěstí u nových MacBooků Pro pořádnou konektivitu vrátil. Konkrétně jsme se dočkali tří Thunderbolt 4 konektorů, MagSafe pro nabíjení, HDMI 2.0, čtečky SD karet a sluchátkového konektoru.

mpv-shot0183

Současný MacBook Air má k dispozici pouze dva Thunderbolt 4 konektory na levé straně, napravo se pak nachází sluchátkový konektor. Podle dostupných informací by se měla konektivita u nových MacBooků Air také vrátit. Minimálně bychom se měli dočkat milovaného napájecího konektoru MagSafe, který dokáže vaše zařízení při nabíjení ochránit před spadnutím na zem v případě, že někdo omylem zakopne o napájecí kabel. Co se týče dalších konektorů, tj. především HDMI a čtečky SD karet, tak ty své místo na těle nových MacBooků Air nejspíše nenajdou. MacBook Air totiž bude určen primárně pro obyčejné uživatele a nikoliv profesionály. A přiznejme si, potřebuje obyčejný uživatel HDMI či čtečku SD karet? Spíše ne. Navíc k tomu je nutné brát v potaz právě extrémně úzké tělo, na kterém Apple údajně pracuje. Vzhledem k němu by se HDMI konektor nemusel na boční stranu ani vlézt.

Čip M2

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak Apple představil své vůbec první profesionální čipy z rodiny Apple Silicon, konkrétně se jedná o M1 Pro a M1 Max. Opět je nutné ještě jednou zmínit, že se jedná o profesionální čipy – a MacBook Air není profesionální zařízení, tudíž se v jeho nové generaci zcela jistě neobjeví. Namísto toho ale Apple přijde tak jako tak s novým čipem, konkrétně s novou generací v podobě M2. Tento čip bude opět jakýmsi „vstupním“ čipem do nové generace a je zcela logické, že se později dočkáme představení M2 Pro a M2 Max, stejně jako v případě M1. To znamená, že značení nových čipů bude jednoduše pochopitelné, stejně jako v případě čipů A-series, které jsou součástí iPhonů a některých iPadů. U změny názvu to ale samozřejmě neskončí. Neměl by se sice změnit počet jader CPU, kterých bude i nadále osm (čtyři výkonná a čtyři úsporná), jádra jako taková by ale měla být o něco rychlejší. K výraznější změně by ale mělo dojít u jader GPU, kterých nejspíše nebude sedm či osm jako nyní, ale devět či deset. Je dosti možné, že se čipu M2 dočká i nejlevnější 13″ MacBook Pro, který Apple nejspíše ještě nějakou dobu ponechá v nabídce.

Displej s mini-LED

Co se týče displeje, tak by měl jít MacBook Air ve šlépějích nových MacBooků Pro. To znamená, že by měl Apple nasadit Liquid Retina XDR displej, jehož podsvícení bude realizováno pomocí mini-LED technologie. Díky využití mini-LED technologie je možné zvýšit kvalitu displejů jablečných počítačů. Kromě kvality je možné, aby byly panely ještě o něco užší, což hraje do karet zmíněnému celkovému zúžení MacBooku Air. Mezi další benefity mini-LED technologie patří například lepší vyobrazení širokého barevného gamutu, vyšší kontrast a lepší podání černých barev. Podle dostupných informací by měl Apple na mini-LED technologii přejít do budoucna u veškerých svých zařízení, která disponují displejem.

mpv-shot0217

Barvičky

S příchodem nového MacBooku Air bychom se měli dočkat rozšířené nabídky barevných provedení. S tímto odvážným krokem přišel Apple po dlouhé době letos, a to při představení nového 24″ iMacu. I tento iMac je určen především pro klasické uživatele a nikoliv pro profesionály, tudíž lze předpokládat, že bychom se podobných barev mohli dočkat právě také u budoucího MacBooku Air. V některých zprávách se dokonce uvádí, že vybraní jedinci již mohli zpozorovat některé barvy nových MacBooků Air na vlastní oči. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, tak by se Apple v rámci barev vrátil zpět ke kořenům, tedy k iBooku G3. Nových barev jsme se dočkali také u HomePodu mini, tudíž to Apple s barvami myslí rozhodně vážně a bude v tomto trendu pokračovat. Alespoň se tak jablečné počítače oživí a nebudou k dispozici pouze ve stříbrné, vesmírně šedé či zlaté. Problém by s příchodem nových barev u MacBooku Air mohl nastat akorát v případě výřezu, jelikož bychom se nejspíše dočkali bílých rámečků okolo displeje, stejně jako u 24″ iMacu. Výřez by tak byl hodně viditelný a nebylo by jej jednoduché skrýt jako v případě černých rámečků. Uvidíme tedy, pro jakou barvu rámečků okolo displeje se Apple u nového MacBooku Air rozhodne.

Kdy a kde se dočkáme?

Aktuálně dostupný nejnovější MacBook Air s čipem M1 byl představen téměř před rokem, konkrétně v listopadu 2020, a to po bodu 13″ MacBooku Air s M1 a Macu mini s M1. Podle statistik portálu MacRumors představuje Apple novou generaci MacBooku Air průměrně po 398 dnech. Aktuálně od představení poslední generace uběhlo 335 dnů, což znamená, že bychom se teoreticky podle statistiky měli dočkat někdy na přelomu roku. Pravdou ale je, že letošní představení nového MacBooku Air je spíše nereálné – nejspíše tedy dojde k prodloužení „okna“ pro představení nové generace. Nejvíce reálné se jeví představení někdy v prvním, maximálně druhém čtvrtletí roku 2022. Cena nového MacBooku Air by se, oproti MacBookům Pro, nijak zásadně měnit neměla.

.