Zavřít reklamu

Segment wearables neboli nositelné elektroniky se neustále rozrůstá. V tomto směru mají obrovskou podporu právě chytré hodinky, které dokážou značně usnadnit každodenní život svého uživatele, a zároveň ohlídat jeho zdraví. Skvělým příkladem pak jsou Apple Watch. Ty totiž dokážou fungovat jakožto prodloužená ruka vašeho iPhonu, zobrazovat vám notifikace či odpovídat na zprávy, kdežto zároveň nabízejí hromadu zdravotních funkcí. O tom ostatně již dříve hovořil i Tim Cook, generální ředitel Applu, podle něhož tkví budoucnost jablečných hodinek právě ve zdraví a wellness. Jaké novinky vlastně můžeme v nadcházejících letech očekávat?

Apple Watch a zdraví

Než se dostaneme k možné budoucnosti, pojďme si ještě v rychlosti shrnout, s čím vším v oblasti zdraví si Apple Watch dokážou poradit již nyní. Se zdravím samozřejmě souvisí zdravý životní styl. Přesně z tohoto důvodu lze hodinky použít primárně pro měření sportovních aktivit, a to včetně plavání díky voděodolnosti. Zároveň také nechybí možnost měření srdečního tepu, přičemž vás „watchky“ dokážou upozornit na přespříliš vysoký či nízký tep, případně na nepravidelný srdeční rytmus.

Apple Watch: Měření EKG

Obrovský posun přišel s Apple Watch Series 4, které byly vybaveny EKG (elektrokardiogram) senzorem pro detekci fibrilace síní. Aby toho nebylo málo, tak hodinky umí detekovat i těžký pád a v případě potřeby přivolat záchranné složky. Loňská generace pak ještě přidala možnost monitorování saturace kyslíku v krvi.

Co přinese budoucnost?

Delší dobu se hovoří o implementaci hned několika dalších senzorů, které by měly Apple Watch posunout o hned několik úrovní výše. Níže si proto shrneme všechny potenciální senzory. Zdali se jich ale v blízké budoucnosti vůbec dočkáme, je prozatím pochopitelně nejasné.

Senzor pro měření hladiny cukru v krvi

Bezesporu největší pozornost si získává příchod senzoru pro měření hladiny glukózy v krvi. Něco podobného by bylo naprosto přelomovou technologií, která by si prakticky okamžitě získala přízeň především u diabetiků. Ti totiž musí mít přehled o podobných hodnotách a pravidelně tak provádět měření prostřednictvím takzvaným glukometrů. Zde je ale kámen úrazu. Prozatím jsou diabetici odkázání na invazivní glukometry, které hodnotu glukózy analyzují přímo z krve, tudíž je nutné odebrat malý vzorek v podobě jedné kapky.

V souvislosti s Applem se ale hovoří o neinvazivní technologii – tedy hodnotu by dokázala naměřit prostřednictvím pouhého senzoru. Ačkoliv se technologie může v současné chvíli jevit jako sci-fi, tak opak je pravdou. Ve skutečnosti je totiž příchod něčeho podobného možná o poznání blíže, než se původně předpokládalo. Cupertinský gigant v tomto směru úzce spolupracuje s britským zdravotnicko-technologickým start-upem Rockley Photonics, který již nyní disponuje funkčním prototypem. Ten má navíc podobu Apple Watch, respektive tedy využívá stejný řemínek. Náhoda? Nemyslíme si.

Rockley Photonics senzor

Současný problém je však ve velikosti, což lze vidět i na výše přiloženém prototypu, jenž má sám o sobě velikost jakožto jablečné hodinky. Jakmile se podaří technologii patřičně zmenšit, můžeme očekávat, že Apple přinese do světa chytrých hodinek opravdovou revoluci. Pokud jej tedy někdo jiný nepředběhne.

Senzor pro měření tělesné teploty

S příchodem globální pandemie onemocnění covid-19 se rozšířilo několik nutných opatření, které mají za cíl předcházet rozšiřování viru. Přesně z tohoto důvodu se na některých místech měří teplota člověka, jež může figurovat jakožto symptom onemocnění. Jakmile navíc vypukla první vlna, rázem byl na trhu nedostatek pistolových infračervených teploměrů, což přivodilo znatelné komplikace. Dnešní situace je již naštěstí o poznání lepší. Podle informací od předních leakerů a analytiků se však Apple nechává první vlnou inspirovat a pro své Apple Watch vyvíjí senzor pro měření tělesné teploty.

Pistolový infračervený teploměr Pexels

Nedávno se navíc objevily informace o tom, že by měření mohlo být ještě o něco přesnější. Svou roli v tomto mohou sehrát AirPods Pro, které by taktéž mohly být vybaveny některými zdravotními senzory a konkrétně si tak poradit s měřením tělesné teploty. Jablíčkář, který by disponoval jak Apple Watch, tak i AirPods Pro, by pak měl k dispozici podstatně přesnější údaje. Nutno ale upozornit na jednu skutečnost. Tyto spekulace nemají přespříliš velkou váhu a je možné, že se něčeho podobného jablečná sluchátka s označením „Pro“ v dohledné době vůbec nedočkají.

Senzor pro měření hladiny alkoholu v krvi

Čím by Apple potěšil především tuzemské jablíčkáře, je příchod senzoru pro měření hladiny alkoholu v krvi. Tuto funkci by mohli ocenit především řidiči, kteří si například po večírku nejsou jistí, zdali vlastně mohou usednout za volant či nikoliv. Na trhu se samozřejmě nachází nejrůznější alkoholtestery schopné orientačního měření. Nestálo by ale za to, kdyby to už samy o sobě uměly i Apple Watch? V něčem podobném by opět mohl mít prsty zmiňovaný start-up Rockley Photonics. Zdali však senzor pro měření hladiny alkoholu v krvi skutečně přijde je v současné situaci vysoce nepravděpodobné, ale ne úplně nereálné.

Senzor pro měření tlaku

Otazníky nadále visí i nad příchodem senzoru pro měření krevního tlaku. V minulosti se o něčem podobném vyjádřilo hned několik analytiků, avšak po nějaké době zprávy zcela utichly. Nutno však podotknout, že něco podobného nabízejí i mnohdy několikanásobně levnější hodinky, přičemž naměřené hodnoty většinou nejsou natolik vzdálené od reality. Situace je ale podobná jako u senzoru pro měření hladiny alkoholu v krvi – nikdo netuší, zdali se skutečně něčeho podobného dočkáme, případně kdy.

.