Zavřít reklamu

Během posledních dvou let se stále vzrůstající popularitě těší nejnovější telekomunikační standard pro mobilní sítě s označením 5G. Ještě před představením iPhonu 11 v roce 2019 se neustále spekulovalo o tom, zdali tento jablečný telefon přinese podporu 5G či nikoliv. Jeho implementaci navíc zdržovaly soudní spory mezi Applem a Qualcommem a neschopnost Intelu, který byl v té době hlavním dodavatelem čipů pro mobilní sítě a nedokázal vyvinout vlastní řešení. Vztahy mezi kalifornskými společnostmi se naštěstí udobřily, díky čemuž do loňských iPhonů 12 konečně zmiňovaná podpora dorazila.

Apple-5G-Modem-Feature-16x9

V jablečných telefonech tedy nyní najdeme modem s označením Snapdragon X55. Podle dosavadních plánů by měl Apple v roce 2021 přejít na Snapdragon X60 a v roce 20222 na Snapdragon X65, přičemž všechny dodává sám Qualcomm. Již delší dobu se každopádně hovoří o tom, že Apple pracuje na vývoji vlastního řešení, díky čemuž by se stal o poznání více nezávislým. Tuto informaci v minulosti potvrdily dva legitimní zdroje jako Fast Company a Bloomberg. Vývoj vlastního modemu navíc potvrzuje akvizice téměř celé divize mobilních modemů Intelu, která nyní spadá pod Apple. Podle Barclays by jablečné čipy měly podporovat obě pásma sub-6GHz i mmWave.

Takto se Apple chlubil příchodem 5G u iPhonu 12:

Apple by se měl s vlastním řešením poprvé pochlubit v roce 2023, kdy jej nasadí do všech chystaných iPhonů. S touto informací nyní přišli renomovaní analytici z Barclays, konkrétně tedy Blayne Curtis a Thomas O’Malley. Co se týče společností z dodavatelského řetězce, tak z této změny by měly profitovat především společnosti jako Qorvo a Broadcom. Samotnou výrobu by poté měl zaštítit dlouholetý partner Applu ve výrobě čipů, taiwanská firma TSMC.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.