Zavřít reklamu

To, na co mnoho uživatelů čekalo několik dlouhých měsíců, je konečně tady. Apple totiž před malou chvílí v rámci letošní první jablečné konference WWDC20 představil nový operační systém iOS 14, jenž je samozřejmě určen pro všechny jablečné telefony. Dočkali jsme se hned několika různých novinek – nutno podotknout, že o některých z nich už jste rozhodně mohli slyšet, jelikož byly součástí různých úniků a spekulací. Pokud tedy chcete zjistit, na co všechno se můžete v novém iOS 14 těšit, tak pokračujte ve čtení tohoto článku.

Apple právě představil iOS 14

O novinkách v iOS 14 si s námi promluvil Craig Federighi. Hned na začátku se s námi vrátil k prvnímu iOS a ukázal nám, jakým způsobem se iOS postupem času vyvíjel – například přidání složek a dalších skvělých funkcí.

Domovská obrazovka a App Library

Dnešní domovská obrazovka vypadá jednoduše skvěle. Bohužel je ale stále k dispozici více a více aplikací a uživatelé zapomínají, kde se nachází. Nejčastěji má uživatel přehled pouze o dvou prvních stránkách jeho aplikací, o zbytku přehled ztrácí. Proto v rámci iOS 14 přijde nová funkce s názvem App Library. V rámci této „knihovny“ získáte speciální přehled aplikací, který je inteligentně rozdělen do různých „složek“. Některé aplikace tedy máte například ve složce Hry ( Arcade), další například Naposledy přidané. Zajímavá je hned první složka, ve které najdete aplikace, které se automaticky mění podle toho, co zrovna děláte, nebo kde se nacházíte. V App Library můžete nahoře využít vyhledávání, díky čemuž najdete vaše aplikace ještě rychleji.

Widgety

Většina z nás očekávala, že se v rámci iOS 14 dočkáme přepracovaných widgetů. A doopravdy se tato spekulace stala pravdou – widgety jsou v nové verzi iOS naprosto přepracované. Dokáží vás informovat naprosto o všem, navíc k tomu jsou k dispozici různé velikosti – můžete si tak vybrat tu velikost, která vám bude nejvíce vyhovovat. Tyto widgety si poté můžete přetáhnout klidně i na domovskou obrazovku, abyste měli o různých aplikacích větší přehled. Kromě toho bude k dispozici i speciální widget, který se bude taktéž automaticky měnit podle toho, kde se zrovna nacházíte, anebo jaká je zrovna denní doma – tento widget se nazývá Smart Stack.

Obraz v obraze

Picture in picture, chcete-li obraz v obraze, můžete znát již z macOS. Apple se rozhodl tuto skvělou funkci přidat i do iOS. Pokud si tedy spustíte nějaké video, tak si jej můžete přetáhnout do speciálního okna, které se bude nacházet vždy na popředí. Co se týče okna s videem, tak můžete změnit jeho velikost, nechybí ani nástroje pro pozastavení/přehrávání, anebo třeba pro spuštění dalšího videa. Zkrátka a jednoduše, obraz v obraze budete moci využívat v celém systému, abyste se na vaše oblíbené videa mohli dívat opravdu všude.

Siri

Dalšího vylepšení se dočkala Siri. Ta bude díky využití Neural Engine rychlejší, bezpečnější a přesnější. Kromě toho jsme se dočkali představení speciální aplikace Translate (Překaldač), díky které bude velmi jednoduché překládat konverzace s využitím Siri. Kromě toho dokáže Siri nově také nahrávat zvukové nahrávky, které můžete poté komukoliv v rámci aplikace Zprávy poslat. Siri se dočká dalšího všeobecného vylepšení – dokáže totiž aktivně vyhledávat na internetu, takže bude schopna odpovídat na více různých otázek.

Zprávy

Vylepšení se v iOS 14 dočkají také Zprávy. Apple hned na začátek uvedl, že se skrze aplikace Zprávy tento rok poslalo o 40 % více zpráv, než minulý rok, v případě skupinových konverzací poté přibylo dvakrát více zpráv. V rámci aplikace Zprávy však můžete často ztratit přehled, především poté, když používáte skupinové konverzace. Díky nové funkci bude možné nastavit prioritní notifikace, díky čemuž je nikdy neztratíte někde „dole“. Samozřejmě, jak už to bývá ve zvyku, nechybí ani nové možnosti pro upravení Memoji a Animoji – nově bude možné si nastavit roušku, změnit věk a mnoho dalšího. V současné době je v rámci Memoji k dispozici přes 2 biliony různých možností pro úpravu. V rámci Zpráv se nově budou zobrazovat speciální avatary, kdy největší avatar bude mít ten uživatel, který si s vámi píše nejvíce. Nechybí ani nové funkce pro správu notifikací, což se hodí především ve skupinových konverzacích, kde si nově můžete nastavit upozornění jen když vás někdo zmíní, atd.

Mapy

Dalšího vylepšení se dočkala také aplikace Mapy, které budou nově fungovat také jako průvodci. Kromě toho Apple představil novou funkci, díky které si budete moci plánovat výlety s elektrickým automobilem. Tato funkce bude prozatím k dispozici jen ve Velké Británii, Irsku a Kanadě. Kromě toho se uživatelé dočkají také speciálních map pro kola – budou vám ukazovat, kde se nachází kopec, kde nížina, atp. Trasy pro kola budou však k dispozici pouze v New Yorku, Los Angeles, San Francisku, Šanghaji, Pekingu, apod.

CarPlay

Další velké změny se dočká také CarPlay. Ten je podle Applu k dispozici v 97 % vozidlech v USA, 80 % vozidel je poté schopno využít CarPlay celosvětově. V rámci CarPlay bude nově možné nastavit nové tapety, díky čemuž CarPlay sladíte s vašim vozidlem. Chystá se také představení CarKey – tedy jakéhosi virtuálního klíče, díky kterého bude možné odemykat a nastartovat vozidlo, společně s možností pro sdílení klíčů skrze Zprávy. I přesto, že se jedná o novou funkci v rámci iOS 14, tak se uživatelé dočkají i v rámci iOS 13. Jako první bude tuto funkci podporovat automobilka BMW, později například Ford. O vše se v tomto případě stará U1 čip.

App Clips

App Clips, tedy jakési úlomky aplikací, jsou další novou funkcí iOS 14. Díky App Clips budou uživatelé schopni spouštět „zlomky“ aplikací bez toho, aniž by je museli spustit. Aby bylo možné takovou aplikaci spustit, tak budou vývojáři muset dodržet velikost 10 MB. App Clips bude možné využít například při sdílení koloběžek, při objednávání jídla či pití v různých podnicích, atd. Zkrátka a jednoduše – nebudete muset stahovat speciální aplikaci pro to, abyste ji mohli spustit.

Dostupnost iOS 14

Nutno podotknout, že iOS 14 je prozatím k dispozici pouze pro vývojáře, veřejnost se tohoto operačního systému dočká až za několik měsíců. I přesto, že je systém určen výhradně pro vývojáře, tak existuje možnost, pomocí které si jej můžete nainstalovat i vy – klasičtí uživatelé. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak rozhodně sledujte náš magazín i nadále – již zanedlouho se zde totiž objeví návod, díky kterého si iOS 14 budete moci bez problémů nainstalovat. Už nyní vás však upozorňuji, že se bude jednat o úplně první verzi iOS 14, která bude zcela jistě obsahovat nespočet různých chyb a některé služby nebudou dost možná vůbec fungovat. Instalace tedy bude jen a jen na vaši pěst.

.