Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Lidé ve Velké Británii ničí 5G vysílače

Ve Velké Británii se v posledních týdnech ve velkém šíří konspirační teorie o tom, že 5G sítě napomáhají šíření koronaviru. Situace dospěla tak daleko, že operátoři a provozovatelé těchto sítí nahlašují čím dál tím více útoků na svá zařízení, ať už jde o rozvodny umístěné na zemi, nebo vysílací věže. Dle informací zveřejněných serverem CNET došlo do této chvíle k poškození nebo zničení téměř osmi desítek vysílačů pro 5G sítě. Kromě poškozování majetku dochází také k napadání pracovníků operátorů, kteří tuto infrastrukturu spravují. V jednom případě došlo dokonce k napadení nožem a zaměstnanec jednoho britského operátora skončil v nemocnici. V médiích už proběhlo několik kampaní, které měly za cíl desinformace o 5G sítích vyvrátit. Zatím to však vypadá, že se to ještě zcela nepodařilo. Operátoři samotní prosí o to, aby lidé jejich vysílače a rozvodny nepoškozovali. V posledních dnech se navíc protesty podobného rázu začínají šířit i do dalších zemí – například v Kanadě bylo za uplynulý týden nahlášeno několik velmi podobných incidentů, vandalové však v těchto případech nepoškodili vysílače pracující s 5G sítěmi.

5g site FB

Technologičtí giganti se připravují na to, že jejich zaměstnanci budou pracovat z domova až do konce roku

Mnoho lidí je už několik týdnů nedobrovolně zavřených doma, odkud musí plnit své běžné pracovní povinnosti, pokud je to alespoň trochu možné. A byť by mělo v nadcházejících týdnech (alespoň tedy u nás) docházet k postupnému rozvolňování bezpečnostních opatření, ne všude však vidí návrat do „normálu“ jako něco, k čemu dojde v horizontu několika následujících týdnů. Technologičtí giganti v USA se připravují na to, že velká část jejich zaměstnanců bude využívat homeoffice až do konce roku. Například CEO Googlu sdělil, že předpokládá, že většina zaměstnanců společnosti bude pracovat z domova po celý zbytek roku 2020. Ti, co musí být fyzicky přítomni na pracovištích se do nich vrátí někdy v průběhu léta. Podobně jsou na tom také zaměstnanci Amazonu, Facebooku, Microsoftu, Slacku a dalších. Ve většině případech mají zaměstnanci těchto společností dovoleno být alespoň do září na homeofficu, část z nich až do konce roku. Tato opatření se samozřejmě týkají pozic, kde není fyzický přítomnost na pracovišti nutností. I tak však bude po konci koronavirové krize zajímavé sledovat, jakým směrem se trh práce posune a zda-li firmy zjistí, že značná část pracovních pozic nemusí vyžadovat permanentní přítomnost v kancelářích. To může zásadně ovlivnit to, jak společnosti přistupují ke svým zaměstnancům ale i ke svým potřebám z hlediska administrativních prostor.

Přišlo se na další bezpečnostní riziko rozhraní Thunderbolt, týká se stovek milionů zařízení

Bezpečnostní experti z Holandska přišli s nástrojem zvaným Thunderspy, který odhalil hned několik závažných bezpečnostních nedostatků v rozhraní Thunderbolt. Nově zveřejněné informace poukazují na celkem sedm chyb v zabezpečení, které postihují stovky milionů zařízení po celém světě, napříč všemi třemi generacemi Thunderbolt rozhraní. Několik z těchto bezpečnostních nedostatků bylo již opraveno, celá řada z nich však opravit vůbec nejde (zejména u zařízení vyrobených před rokem 2019). Dle výzkumníků stačí útočníkovi jen pět minut o samotě a šroubovák, aby se dostal k velice citlivým informacím uložených na disku cílového zařízení. Za použití speciálního softwaru a hardwaru se výzkumníkům podařilo zkopírovat informace z napadaného laptopu, a to i přes to, že byl uzamčený. Rozhraní Thunderbolt se chlubí obrovskými přenosovými rychlostmi které jsou způsobené tím, že je konektor se svým řadičem více napřímo napojený na interní úložiště počítače, na rozdíl od jiných konektorů. A právě to je možné zneužít, i když se Intel snažil toto rozhraní co nejvíce zabezpečit. Výzkumníci o objevu takřka okamžitě po jeho potvrzení informovali společnost Intel, ta však projevila poněkud laxnější přístup zejména s ohledem na informování svých partnerů (výrobců laptopů). Jak celý systém funguje si můžete prohlédnout na videu níže.

Zdroje: CNET, Forbes, Thunderspy/WIRED

.