Zavřít reklamu

Firma Apple jako taková se dnes těší obrovské popularitě a nemalé skupině skalních fanoušků. Není se vlastně čemu divit. Její produkty jsou celosvětově oblíbené a denně se na ně spoléhají tisíce uživatelů. Bezesporu největším tahounem je telefon Apple iPhone, avšak králem ve své kategorii jsou i Apple Watch. Stejně tak nyní roste popularita jablečných počítačů díky přechodu od procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon.

Jednoznačně musíme uznat, že to, co Apple dělá, dělá dobře. Zná svou cílovku a ví, jak své produkty prodat. Zároveň jsou jeho produkty i software vybaveny malými drobnostmi usnadňující práci. V tomto směru si cupertinský gigant zaslouží palec nahoru. Na druhou stranu ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí, což jednoznačně platí i u Applu. Ačkoliv za něco jej můžeme ocenit, tak v některých případech naopak jen zakroutíme hlavou a divíme se, proč se něco podobného vůbec stalo.

Drobnosti, které milujeme a nesnášíme

Momentálně ale máme na mysli hlavně drobnosti, které nejsou na první pohled vidět, ale při každodenním používání mohou potěšit i zamrzet. Pro příklad si můžeme uvést například novinku systému iPadOS 15.4 pro iPady. Tablet podle toho, jak jej aktuálně držíte, dynamicky upraví tlačítka pro nastavování hlasitosti tak, aby vždy dávalo smysl. Jak to funguje v praxi si můžete prohlédnout na níže přiloženém snímku. Tato novinka je přesně dokonalým příkladem toho, jak jde produkty vyšperkovat k dokonalosti, aby se uživatel při jejich používání nemusel trápit. Jak ale všichni víme, takovéto pozitivní drobnosti zase tak často nepřicházejí a většinou si na ně musíme počkat.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nyní se však pojďme přesunout na druhou stranu barikády aneb na drobnosti, jejíchž přínos pro uživatele je spíše zpochybnitelný. Osobně mi strašně vadí jedna věc. Pokud totiž máme MacBook s Touch ID, přicházíme tak o tradiční zapínací tlačítko, jelikož lze Mac zapnout stisknutím doslova každé klávesy. Stačí ťuknout a máme hotovo. Stejně tak pokud jej máme vypnutý a zavřený, tak když otevřeme byť jen víko, opět dojde k jeho zapnutí. Upřímně se jedná o poměrně otravný problém, který mi dělá starosti hlavně při čištění zařízení. To nejradši provádím s vypnutým Macem, jenže jakmile jen zmáčknu jakoukoliv klávesu, automaticky se zapne. Prostřednictvím terminálu jde pouze vypnout automatický boot po otevření víka. V takovém případě stačí zadat (bez uvozovek) „sudo nvram AutoBoot=%00“ a potvrdit heslem. K opětovné aktivaci pak slouží příkaz „sudo nvram AutoBoot=%03„. Co se ale týče zapínání pomocí jakékoliv klávesy, na to bohužel řešení neexistuje.

Maličkosti dělají velké věci

Zároveň je nutné si uvědomit, že samotná zařízení či systémy se obecně skládají z takovýchto maličkostí. Z tohoto důvodu je vcelku škoda, že zatímco v jeden moment se můžeme radovat z bezchybného fungování, které navíc usnadňuje i samotné používání, tak v ten druhý se trápíme s něčím otravným, s čímž ani nemůžeme nic udělat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více