Zavřít reklamu

Začátkem března Apple elegantně zakončil první generaci čipů Apple Silicon. Jako poslední ze série M1 se představil čipset M1 Ultra, který je momentálně k dostání v počítači Mac Studio. Cupertinský gigant díky přechodu od procesorů Intel na vlastní řešení dokázal v relativně krátkém čase nadmíru zvýšit výkon, přičemž si udržuje nízkou energetickou náročnost. Stále jsme se ale nedočkali například Macu Pro na vlastní platformě. Kam se v následujících letech posune Apple Silicon? Teoreticky může v příštím roce přijít zásadní změna.

Spekulace se nejčastěji točí o příchodu lepšího výrobního procesu. O výrobu současných čipů Apple Silicon se stará dlouholetý partner Applu, taiwanský gigant TSMC, který je momentálně považován za lídra v oblasti výroby polovodičů a disponuje jen těmi nejlepšími technologiemi. Současná generace čipů M1 si staví na 5nm výrobním procesu. Poměrně brzy by ale měla přijít zásadní změna. Nejčastěji se hovoří o využití vylepšeného 5nm výrobního procesu v roce 2022, přičemž hned rok poté se dočkáme čipů s 3nm výrobním procesem.

Apple
Apple M1: První čip z rodiny Apple Silicon

Výrobní proces

Abychom tomu ale správně porozuměli, pojďme si v rychlosti vysvětlit, co výrobní proces vlastně udává. Zmínky o něm dnes můžeme vidět prakticky na každém rohu – ať už se bavíme o tradičních procesorech do počítačů nebo čipech do chytrých telefonů a tabletů. Jak už jsme naznačili výše, udává se v jednotkách nanometru, které určují vzdálenost mezi dvěma elektrodami na čipu. Čím menší je, tím lze na stejně velký čip umístit více tranzistorů a obecně tak nabídnou efektivnější výkon, což se pozitivně podepíše na celém zařízení, které bude čipem osazeno. Dalším benefitem je také nižší spotřeba elektrické energie.

Přechod na 3nm výrobní proces tak nepochybně přinese nemalé změny. Ty se od Applu navíc přímo očekávají, jelikož potřebuje držet krok s konkurencí a svým zákazníkům nabídnout co možná nejlepší a nejefektivnější řešení. Tato očekávání si navíc můžeme propojit s dalšími spekulacemi, které se okolo čipů M2 točí. Podle všeho Apple plánuje mnohem větší výkonnostní skok, než jakého jsme byli svědky nyní, což jednoznačně potěší především profesionály. Podle některých zpráv Apple chystá propojit až čtyři čipy s 3nm výrobním procesem dohromady a přinést tak kousek, který nabídne až 40jádrový procesor. Jak to tak vypadá, máme se rozhodně na co těšit.

.