Zavřít reklamu
iWant

Klávesnice v nových MacBoocích se porouchávají mnohem častěji, než ty předchozí

iWant

Když Apple v roce 2016 představil inovovaný MacBook Pro, mnoho lidí neslo s nelibostí přechod na nový typ klávesnice. Některým nevyhovoval chod tlačítek, jiní si stěžovali na její hluk, resp. cvakání při psaní. Krátce po uvedení se objevil další problém, který se tentokrát týkal výdrže klávesnice, resp. odolnosti vůči nečistotám. Jak se totiž poměrně rychle ukázalo, právě různé nečistoty často způsobují, že klávesnice v nových Macích přestanou fungovat. Tento problém způsobuje mimo jiné to, že jsou nové klávesnice o poznání méně spolehlivé, než ty v předchozích modelech.

Zahraniční server Appleinsider zpracoval analýzu, ve které čerpal ze servisních záznamů nových Maců a to vždy rok od jejich představení. Takto se podíval na MacBooky vydané v roce 2014, 2015 a 2016 s nahlédnutím i k modelům z roku 2017. Výsledky jsou jasně vypovídající – přechod na nový typ klávesnice značně snížil její spolehlivost.

Poruchovost nové klávesnice MacBook Pro 2016+) je v některých případech více než dvakrát vyšší, než v případě předchozích modelů. Zvedl se počet prvních reklamací (o zhruba 60%), stejně jako následujících druhých a třetích reklamací stejných zařízení. Z dat je tedy jasně patrné, že se jedná o poměrně rozšířený problém, který se navíc často u ‚opravených‘ zařízení opakuje.

Problém s novou klávesnicí tkví v tom, že je extrémně citlivá na jakékoliv nečistoty, které by se mohly dostat do lůžek jednotlivých kláves. To pak způsobuje špatné fungování celého mechanismu a klávesy se zasekávají nebo stisk vůbec neregistrují. Oprava je pak velice problematická.

Vzhledem k použitému mechanismu jsou klávesy (a jejich funkční mechanismus) poměrně křehké, zároveň jsou také relativně drahé. V současné době se cena za jednu náhradní klávesu pohybuje kolem 13 dolarů (250-300 korun) a výměna jako taková je velmi obtížná. Pokud je třeba vyměnit klávesnici celou, jde o mnohem závažnější problém, který je způsobený konstrukcí celého stroje.

Při výměně klávesnice se totiž musí vyměnit také celá horní část šasi se vším, co je na něj přiděláno. V tomto případě jde o celou baterii, Thunderbolt rozhraní na jedné straně laptopu a další doprovodné komponenty z vnitřní části zařízení. Oprava mimo záruku tak v USA vychází na nějakých 700 dolarů, což je opravdu vysoká částka, převyšující třetinu nákupní ceny nového kusu. Pokud tedy máte některý z novějších MacBooků, registrujete problém s klávesnici a máte počítač stále ještě v záruce, doporučujeme jednat. Pozáruční oprava vás vyjde velmi draho.

Zdroj: Appleinsider