Zavřít reklamu

I těm nejopatrnějším majitelům iPhonu se někdy může stát, že se na displeji jejich telefonu zobrazí obávaná zpráva s upozorněním na to, že v konektoru jejich jablečného smartphonu byla detekována tekutina. Takové sdělení rozhodně není ničím příjemným, nemusí to ale nutně znamenat konec světa (potažmo vašeho iPhonu). Jak v takových chvílích postupovat?

Zmíněná zpráva vám z preventivních důvodů zabrání nabíjet nebo používat příslušenství s iPhonem, dokud nebude suchý. Uvádí, že byste měli vše odpojit a počkat několik hodin, než se tak stane. Je to ale vše, co můžete udělat? A je váš iPhone do té doby bezpečný?

Upozornění na kapalinu v konektoru se může objevit například tehdy, když s vaším iPhonem zmoknete, spadne vám do vody, nebo ho třeba jen delší chvíli používáte například v zapařené koupelně. Většina moderních iPhonů je voděodolná, což ale neznamená, že jsou stoprocentně odolné proti poškození vodou.

Bez průchodu elektrického proudu kovem by kapalina neměla způsobit žádné poškození – pokud ovšem nezanechá vlhkost na některých komponentách. Proto Apple konektor Lightning deaktivuje, když v něm iPhone zjistí přítomnost kapaliny. Proud by totiž mohl způsobit korozi kovu a konektor by přestal fungovat.

Co dělat, když iPhone detekuje kapalinu?

Pokud iPhone detekuje tekutinu v konektoru Lightning, můžete jej používat bez připojení čehokoli. Abyste však měli co největší šanci vyhnout se poškození, raději postupujte podle níže uvedených kroků a ujistěte se, že je váš iPhone zcela suchý.

  • Odpojte všechny kabely nebo příslušenství připojené k iPhonu.
  • Podržte iPhone portem Lightning směrem dolů a jemně na něj poklepejte dlaní, aby se z portu uvolnila tekutina.
  • Umístěte iPhone na otevřené, větrané a suché místo.
  • Před dalším použitím zařízení počkejte alespoň 30 minut.
  • Pokud se stejné upozornění objeví znovu, mohou být pod kolíky Lightning zbytky kapaliny – nechte iPhone před dalším pokusem 24 hodin vyschnout.
  • Rozhodně nedávejte iPhone do rýže, nezkoušejte jej vysušit fénem nebo na radiátoru, a nevkládejte do Lightning portu žádné vatové tyčinky ani jiné předměty.

Upozornění na detekci kapaliny není novou funkcí iPhonu ani iOS, ale Apple nedávno aktualizoval ikonu. Nyní je ale součástí příslušného upozornění navíc ještě žlutý výstražný trojúhelník s modrou kapkou vody uvnitř.

.